mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Rejestracja nie jest niezbędna

Rejestracja nie jest niezbędna

Czy do skorzystania z przysługującego tylko do końca roku prawa do odliczenia pełnego podatku VAT konieczne jest tylko zawarcie samej umowy, dostawa pojazdu, czy musimy zdążyć także z rejestracją samochodu? Wciąż pojawia się wiele wątpliwości.

Pojawiające się wątpliwości zgłaszają także członkowie Związku Dealerów Samochodów w zakresie dotyczącym transakcji sprzedaży pojazdów w 2010 r. i zapowiedzianej zmiany od 1 stycznia 2011 w podatku VAT – "likwidacja kratki" i zmiana stawki z 22% na 23%.

Pytaniem zasadniczym jest czy dla opodatkowania według aktualnych zasad konieczna jest rejestracja pojazdu, czy wystarczające jest jedynie zawarcie umowy i wydanie lub postawienie samochodu do dyspozycji nabywcy. Może się bowiem zdarzyć sytuacja, że samochód zostanie sprzedany  np. 29 grudnia a o zarejestrowanie nowy właściciel tego pojazdu wystąpi w 2011 r.

Analizując przepisy podatkowe należy wskazać, że rejestracja pojazdu nie ma znaczenia dla opodatkowania VAT – istotne jest tylko czy zgodnie zasadami tego podatku doszło do dostawy towaru. Zgodnie z ogólnymi zasadami dostawa ma miejsce wówczas, gdy dany towar (samochód) został wydany lub pozostawiony do dyspozycji nowego właściciela. M.in. wskazuje na taką zasadę art. 86 ust. 10 pkt. 1 ustawy VAT, który stanowi, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę oraz z chwilą nabycia prawa do dysponowania towarem.

Reasumując – dla zachowania praw i opodatkowania według aktualnych przepisów konieczne jest dokonanie sprzedaży (wystawienie faktury) oraz wydanie tego pojazdu (protokół odbioru) w 2010 r. Rejestracji auta z kratką możemy więc spokojnie dokonać już w 2011 roku.

Podobne wiadomości:

Francja dopłaci do zakupu nowych aut

Francja dopłaci do zakupu nowych aut

Finanse i prawo 2017-09-18

Przegląd płatny z góry od jesieni

Przegląd płatny z góry od jesieni

Finanse i prawo 2017-05-03

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota Corolla Sedan - premiera
Toyota Corolla Sedan - premiera
Toyota Corolla w wersji sedan dołącza do pokazanych niedawno hatchbacka i kombi Touring Sports. Po raz pierwszy sedan będzie dostępny jako hybryda.