1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Finanse i prawo >
  4. Rejestracja samochodu - krok po kroku

Rejestracja samochodu - krok po kroku

Choć ten temat wydaje się być już bardzo dobrze znany każdemu, kto miał przyjemność dokonać zakupu samochodu, a następnie jego rejestracji, to jednak postanowiliśmy przybliżyć jeszcze raz dokładnie wszystkie najważniejsze aspekty związane z tym procesem. Aby nie tracić niepotrzebnie swojego czasu, warto bowiem przygotować się do takiej wizyty w wydziale komunikacji, by nie stać się tam zbyt częstym gościem.

Rejestracja samochodu - krok po kroku

Teoretycznie, gdyż istnieje możliwość skorzystania z pomocy osoby trzeciej, która posiadając podpisane przez nas pełnomocnictwo oraz wszelkie niezbędne dokumenty będzie mogła w naszym imieniu dokonać całej rejestracji naszego nowego nabytku. Skorzystanie z takiej opcji będzie jednak nas kosztować 17 zł. Takie pełnomocnictwo będzie potrzebne również w sytuacji, gdy jest np. dwóch nabywców samochodu, a tylko jeden z nich będzie obecny przy rejestracji pojazdu.

Rejestrację zakupionego samochodu powinniśmy dokonać w ciągu 30 dni od momentu jego kupna. Udajemy się w tym celu do wydziału komunikacji w urzędzie miejskim właściwym ze względu na nasze miejsce zameldowania. Wprawdzie w wydziałach komunikacji nie ma już takich kolejek, jak jeszcze 5-10 lat temu, kiedy to wiele osób udawało się pod drzwi urzędu nawet na kilka godzin przed jego otwarciem, to jednak warto pamiętać, że trochę czasu nam to jednak zajmie. Raczej nie przychodźmy też tuż przed zamknięciem wydziału, gdyż może być tak, że ostatnie numerki uprawniające do załatwienia sprawy przy okienku są np. wydawane na godzinę przed ich zamknięciem.

Rejestracja samochodu nie jest uzależniona od wcześniejszej wizyty w urzędzie skarbowym i złożenia druku PCC oraz zapłaty tego podatku. Wprawdzie na załatwienie tej sprawy w US mamy tylko 14 dni, jednak wcale to nie oznacza, że musimy tam się udać przed wizytą w WK. Podczas składania wszystkich dokumentów w WK nikt nie będzie sprawdzał ani się pytał, o dopełnienie naszego obowiązku podatkowego.

Przed pójściem do wydziału komunikacji warto najpierw dokładnie sprawdzić, czego będą od nas wymagać, gdyż brak choćby jednego z wymaganych dokumentów spowoduje, że odejdziemy od okienka bez niczego. O tym, jakie dokumenty będziemy musieli przygotować, decyduje pochodzenie auta oraz to, czy jest ono nowe czy też używane.

I. Auto używane z Polski
To zdecydowanie łatwiejsza sytuacja. Do rejestracji takiego samochodu powinniśmy mieć ze sobą:
- wypełniony wniosek;
- dowód własności pojazdu (umowa kupna-sprzedaży, darowizny itp.);
- dowód rejestracyjny samochodu z ważnym przeglądem technicznym;
- kartę pojazdu
- dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia OC (do wglądu)
- w przypadku osób prawnych - wypis z właściwego rejestru.

Do kompletu dokumentów niezbędne będzie także przyniesienie ze sobą tablic rejestracyjnych. Od razu na miejscu dostaniemy bowiem nowe, chyba że samochód był zarejestrowany w tym samym mieście, wówczas będziemy korzystać z tablic poprzedniego właściciela, naklejone zostaną tylko stosowne znaki legalizacyjne. Wszystkich niezbędnych opłat można dokonać na miejscu w kasie urzędu. W tym przypadku zarejestrowanie auta będzie nas kosztować łącznie ok. 170 zł. Dodatkowe koszty mogą się pojawić, jeśli np. rejestrujemy samochód zabytkowy i chcemy otrzymać tzw. żółte tablice (100 zł) bądź dla wyróżnienia będziemy chcieli posiadać tablice indywidualne (1.000 zł).

II. Auto używane spoza Polski
W tym przypadku, zanim udamy się do wydziału komunikacji, będziemy musieli odwiedzić jeszcze kilka innych miejsc. W zależności od tego, czy auto pochodzi spoza Unii Europejskiej, czy z terenu któregoś państw członkowskich, przyjdzie nam lub nie dokonać odprawy celnej. Mamy na to 5 dni od dnia zakupu auta. W przypadku pojazdu sprowadzonego z UE zaczynamy od zapłaty akcyzy. Następnie czeka nas wizyta w urzędzie skarbowym, gdzie odbieramy zaświadczenie VAT-25, które potwierdza opłacenie przez nas podatku VAT (jeśli nabyliśmy auto w cenie netto), albo brak takiej konieczności. Jeszcze przed samą wizytą w wydziale komunikacji powinniśmy uregulować na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tzw. opłatę recyklingową w wysokości 500 zł.

Zanim jednak skierujemy kroki do wydziału komunikacji, wpierw udamy się do tłumacza. Prawie wszystkie dokumenty, jakie będziemy przedkładać w urzędzie, a które są w języku obcym, będziemy musieli przetłumaczyć. Obowiązek ten nie dotyczy już dowodów rejestracyjnych, jednak tylko tych najnowszych.

I dopiero w tym momencie z kompletem dokumentów możemy pójść do Wydziału Komunikacji. W naszej, zapewne już dość grubej teczce, powinny znaleźć się:
- wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu;
- dowód rejestracyjny lub inny dokument potwierdzający rejestrację pojazdu;
- dowód odprawy celnej dla aut spoza Unii;
- dowód opłacenia podatku akcyzowego w urzędzie celnym;
- wystawione przez urząd skarbowy zaświadczenie VAT-25;
- dowód uiszczenia opłaty recyklingowej.

Jak widać, nie ma już obecnie obowiązku uzyskania zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego uzyskanego w naszym kraju. Oczywiście pod warunkiem, że sprowadzone auto ma aktualne badanie wbite do dowodu rejestracyjnego. Wraz z kompletem dokumentów musimy przynieść i zostawić w urzędzie tablice rejestracyjne. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku samochodu zakupionego i zarejestrowanego już wcześniej w kraju, najpierw otrzymamy tzw. miękki dowód, a dopiero po kilku tygodniach stały dowód rejestracyjny pojazdu.

III. Nowe auto
Tu sytuacja wydaje się być najprostsza, gdyż wszystkie niezbędne dokumenty - fakturę zakupu, kartę pojazdu oraz wyciąg ze świadectwa homologacji - powinniśmy otrzymać od dealera. W wydziale komunikacji przedstawiamy więc:
- wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu;
- dowód własności pojazdu (faktura VAT);
- kartę pojazdu;
- wyciąg ze świadectwa homologacji pojazdu lub odpis decyzji zwalniającej pojazd z homologacji.


Podobne wiadomości:

Volvo Selekt - 10 000 używanych aut Volvo

Volvo Selekt - 10 000 używanych aut Volvo

Aktualności 2020-12-22

Lexus i Subaru mają najbardziej lojalnych klientów

Lexus i Subaru mają najbardziej lojalnych...

Aktualności 2019-07-18

Komentuj:

~abank 2013-10-22

Witam, jeżeli chcesz tanio i szybko zarejestrować samochód z zagranicy bez chodzenia po urzędach itp., oszczedzając czas i pieniądze. Zarejestrujemy każdy samochód. Napisz na email: abank1003@gmail.com

~DiR-com 2013-07-31

Nasza firma zajmuję się profesjonalną rejestracją samochodów sprowadzanych z UE i krajowych. Oferujemy wykonać za Państwa: akcyzy i podatki, ubezpieczenia, tłumaczenia, wydawanie tablic i dowodów rejestracyjnych. Nasz adres: www.dir-com.pl - śląsk

~kierowca 2013-05-07

Chciałbym zachęcić wszystkich do odzyskiwania nienależnie pobranej opłaty za kartę pojazdu . Jeżeli opłata uiszczona została w okresie do 15 kwietnia 2006 roku to można dochodzić jej zwrotu.

~Rejestracja samochodów 2013-04-25

Potrzebujesz pomocy przy rejestracji? pomożemy załatwić Ci wszystkie formalności w urzędach! Nie będziesz musiał stać w kolejkach i marnować swojego czasu! Zadzwoń dowiedz się! 794230560

~akronim 2012-12-10

Orientujecie się może, kiedy wejdą w życie nowe przepisy związane z m.in. z tablicami rejestracyjnymi (mają być przypisane na stałe do samochodu)? Co do samego artykułu, to w ostatnich latach faktycznie rejestrowanie samochodu stało się jakby nieco mniej uciążliwe - w większości wydziałów komunikacji nie ma już kilometrowych kolejek...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota Corolla jest zamawiana w Polsce co 11 minut
Toyota Corolla jest zamawiana w Polsce co 11 minut
Wrzesień był rekordowym miesiącem dla Toyoty Corolli, która nie tylko umocniła się na pozycji lidera polskiego rynku w statystykach rejestracji, ale zebrała najwięcej zamówień w ciągu miesiąca.