1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Finanse i prawo >
  4. Rynek kredytów samochodowych i leasingu w górę

Rynek kredytów samochodowych i leasingu w górę

Tegoroczny wzrost sprzedaży samochodów nowych wpłynął także pozytywnie na rynek kredytów samochodowych, a także na leasing pojazdów.

W pierwszych dziewięciu miesiącach roku sprzedaż nowych samochodów na polskim rynku wyniosła ponad 213 tys. aut i jest o ok. 15 proc. wyższa niż przed rokiem. Podobny poziom wzrostu notuje rynek kredytów samochodów, a że większość zakupów dokonują jednak firmy, dobre wyniki zanotował również sektor leasingowy.

Mimo tak dynamicznych wzrostów na tle dużych państw europejskich nadal wyglądamy nie najlepiej. Podobny do polskiego poziom sprzedaży osiąga Austria czy Szwecja. Obywatele dużych państw europejskich, jak Francja czy Włochy, kupili w tym czasie ponad 1 mln nowych aut, a Niemcy ponad 2 mln. Potencjał polskiego rynku to ok. milion aut rocznie. Nowe samochody stanowią jednak zdecydowaną mniejszość. Rocznie sprzedaje się nieco ponad 300 tysięcy, czyli ponad dwa razy mniej niż aut używanych.

Mimo to polska branża motoryzacyjna jest pełna nadziei, bo ten rok zapowiada się bardzo dobrze.

– Rynek dalej się rozwija, szczególnie firmy kupują coraz więcej. Około 70 proc. samochodów jest sprzedawanych do firm – mówi agencji informacyjnej Newseria Bogdan Grzybowski, dyrektor ds. sprzedaży Toyota Bank Polska. – Według prognoz rynek dalej będzie rósł.

Dzięki zakupom flotowym dobre wyniki notują również firmy leasingowe. W ubiegłym roku sfinansowały one transakcje o wartości przeszło 35 mld zł, o 13 proc. więcej niż w roku 2012 – wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Z tego 20,7 mld zł, o 22,9 proc. więcej, trafiło na rynek motoryzacyjny. W I półroczu polskie firmy leasingowe pobiły kolejny rekord i sfinansowały transakcje o wartości przekraczającej 21 mld zł. To oznacza wzrost o 31,8 proc. w stosunku do zeszłego roku. W tym leasing samochodów wzrósł o 55,6 proc, przekraczając 8 mld zł.

Leasingowi samochodów osobowych w tym roku wyjątkowo sprzyjały przepisy. W I kwartale można było skorzystać z atrakcyjnych zasad podatkowych przy zakupie aut z kratką.

– Uważam, że ten rok dla całej branży jest bardzo udany – ocenia Bogdan Grzybowski. – Rynek leasingu wzrósł o ponad 30 proc. To głównie efekt I kwartału i tzw. okienka kratkowego. Natomiast rynek kredytów samochodowych odbił się o 15 proc.

O ile jednak sprzedaż samochodów w Polsce dynamicznie rośnie, o tyle przybywa firm, które zamiast je kupić czy wyleasingować, wolą je wynająć. Na taką formę tworzenia swej floty motoryzacyjnej decydują się już nie tylko duże firmy, lecz także mniejsi przedsiębiorcy.

– Widzimy, że również małe i średnie firmy interesują się tym, żeby płacić w ciągu okresu umowy jak najmniejszą ratę, mieć wliczone wszystkie usługi i po okresie umowy oddać ten samochód i wziąć nowy – podkreśla dyrektor ds. sprzedaży Toyota Bank Polska. – Taka jest tendencja, widoczna już od dłuższego czasu w krajach Europy Zachodniej, obejmuje ona zarówno małe, średnie i duże firm, jak i klientów indywidualnych.

Nawet klienci indywidualni nie chcą już bowiem kupować samochodów na długo. Dlatego szukają takich produktów, które pozwolą im na systematyczną wymianę wozu.

– Zarówno osoby indywidualne, jak i firmy chcą jeździć cały czas nowym samochodem, wymieniać go w okresach 3-4-letnich. Samochód zawsze jest na gwarancji i dzięki temu klient płaci raty niższe o 30-40 proc. To jest taki trend, samochód przestaje być już atrybutem, a staje się narzędziem pracy – ocenia Bogdan Grzybowski.

Podobne wiadomości:

Samochody Mazdy dostępne od ręki

Samochody Mazdy dostępne od ręki

Aktualności 2021-10-19

Toyota Corolla jest zamawiana w Polsce co 11 minut

Toyota Corolla jest zamawiana w Polsce co 11...

Aktualności 2021-10-13

Komentuj:

~paulina45 2015-08-08

Tak, owszem. Jak zgłosiłam się do banku, nie otrzymałam kredytu na auto z racji niezbyt wysokich dochodów. A u http://www.jjgroup.com.pl/index.php/pl/ nie było to problemem , wystarczył dobry BIK. Dotacją 600 zł miesięcznie= spłacona rata.

~Sylwus 2015-07-24

Warto też zainteresować się używanymi samochodami, ale takimi które są w miare nowych roczników, np 2010-2014. Tańsza cena, a standard bywa bardzo dobry. Na takie auto można otrzymać kredyt z dotacją 600 zł/mc jeżeli zostanie oklejone reklamą- to kolejny aspekt, który przemawia za tym, że się opłaca. Zainteresowanym polecam skontaktować się z J&J GROUP- firma specjalizuje się właśnie w kredytach z dotacją oraz mobilnych formach reklamy. Doradzą i ułatwią formalności. Nawet jak ktoś z banku nie dostanie kredytu, wJ&Jma spore szanse.

e-Wycieraczki_pl 2015-07-02

Dzisiaj mało kogo stać na zakup nowego samochodu prosto z salonu,więc informacja ze rynek kredytowy samochodów poszedł w góre- może tylko cieszyć,zobaczymy czy ta tendencja utrzyma się także latem. Pozdrawiam e-Wycieraczki.pl

~Wiesiek 2015-05-05

Bardzo ciekawa oferta i korzystna. Dopiero wysłałem do J&J Group wniosek, ale jestem już nastawiony optymistycznie, bo tę firmę polecił mi najlepszy przyjaciel, który jeździ już z reklamą chyba z rok czasu i na tym zarabia na spłatę samochodu.

~Iga 2015-04-23

Wiadomo, za każdą formę promocji się płaci, więc nic w tym niezwykłego że J&J Group może 600 zł dawać kierowcom, za jazdę z reklamą (reklamodawcy wykładają na to znacznie więcej). Generalnie kalkuluje się wszystkim ten układ. Wydaje mi się to naprawdę uczciwe i niewątpliwie korzystne. Sama się nawet zastanawiam czy nie przystąpić do programu "600 za 600", bo korzystam z auta wspólnie z rodziną, co bywa czasem uciążliwe. Zamiast kupić złom, wolę mieć dobry samochód.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Coldplay zagra dzięki akumulatorom od BMW
Coldplay zagra dzięki akumulatorom od BMW
Współpraca BMW i Coldplay osiągnęła nowy punkt kulminacyjny. BMW dostarczy pierwsze na świecie mobilne akumulatory koncertowe na nadchodzącą trasę zespołu „Music Of The Spheres World Tour”.