mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Rząd zaakceptował projekt podatku ekologicznego

Rząd zaakceptował projekt podatku ekologicznego

Podczas wczorajszego posiedzenia Rady Ministrów zaakceptowany został projekt ustawy o podatku ekologicznym od samochodów. Podatek ten zastąpić ma obowiązującą obecnie akcyzę.

Projektowany podatek pobierany byłby jednorazowo w momencie rejestracji pojazdu. Jego wysokość zależeć będzie od norm ekologicznych, jakie spełnia dany samochód oraz pojemności skokowej silnika liczonej w centymetrach sześciennych.

Pojemność silnika (w cm3) przemnożona przez 1 zł oraz przez współczynnik da wysokość podatku. Współczynnik będzie zależał od tego, jaką normę emisji spalin spełnia pojazd. Dla pojazdów spełniających najnowsze normy euro 4 (obowiązująca od 1 stycznia 2005 r.) i euro 5 (od 2008 r.) współczynnik ten wyniesie 1. W przypadku gorszych norm (wcześniejszych) współczynnik ten będzie wzrastał.

Obecnie akcyza liczona jest od wieku pojazdu, jego ceny i pojemności skokowej silnika. Dla nowych aut wynosi ona 3,1% dla aut z silnikami o pojemności do 2,0 litrów oraz 13,6% dla większych silników. Przy kupnie najstarszych aut akcyza może wzrosnąć nawet do 65%.

Do tej chwili według prawa wspólnotowego, państwa członkowskie mają pełną swobodę w wyborze sposobu opodatkowania samochodów, gdyż przepisy wspólnotowe nie podlegają w tej sprawie harmonizacji. Część z państw uzależnia opodatkowanie od cech charakterystycznych pojazdów, inne narzucają stałą opłatę rejestracyjną lub roczny podatek od własności.

Komentuj:

~Antek 2006-09-07

Państwo Polskie jest państwem złodziejskim , patrz tylko jak orżnąć , okraść obywatela , jak nie da się akcyzą to go odrzeć podatkiem ekologicznym lub jeszcze w inny sposób !Jestem w Unii to mogę np jeżdzić na Czeskich tablicach napewno będzie taniej i normalnie !

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Wodór - paliwo przyszłości
Wodór - paliwo przyszłości
Wodór jako paliwo ma wiele zalet. W dobie elektryfikacji samochodów gaz ten może odegrać niebagatelną rolę.