mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Samochód jako mienie przesiedlenia

Samochód jako mienie przesiedlenia

Pytanie jednej z naszych Czytelniczek o warunki sprowadzenia z zagranicy samochodu w ramach tzw. "mienia przesiedlenia" skłoniło nas do pełniejszej odpowiedzi na ten problem.

Z dniem przystąpienia Polski do Wspólnoty Europejskiej moc obowiązującą utraciła ustawa z 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny wraz z szeregiem uzupełniających aktów wykonawczych. Od tego momentu Polska prowadzi wspólną, z pozostałymi państwami członkowskimi, politykę celną wobec państw trzecich. Najważniejszym aktem prawnym obecnie obowiązującym w tej dziedzinie jest rozporządzenie Rady (EWG) Nr 2913/92 ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Celny (WKC).

Najważniejszą zmianą jest zniesienie opłat celnych przy sprowadzaniu towarów do Polski z innych państw członkowskich. Przepisy celne dotyczące importu z terenu państw nienależących do Wspólnoty uregulowane w WKC są zbliżone do obowiązujących do końca kwietnia przepisów Kodeksu celnego. Zwolnienia z opłat celnych, uregulowane przepisami rozporządzenia Rady (EWG) Nr 918/83 ustanawiającego system zwolnień celnych art. 2-10, obejmują także instytucję "mienia przesiedlenia".

Możliwość sprowadzenia do kraju rzeczy w ramach mienia przesiedlenia zwolnionego od cła obłożone jest szeregiem warunków. Przede wszystkim obowiązują ograniczenia ilościowe. I tak w przypadku samochodu, przyczepy, czy np. motocykla można przywieźć po jednej sztuce. Ponadto osoba przybywająca na terytorium Polski na pobyt stały lub wracająca z czasowego pobytu z terytorium państwa trzeciego musiała przebywać legalnie i nieprzerwanie przez okres co najmniej 12 miesięcy poza terytorium Wspólnoty. Przywożone rzeczy, w tym i samochód, musiał być wcześniej używany w poprzednim miejscu zamieszkania przez co najmniej sześć miesięcy, a po przyjeździe powinien być w dalszym ciągu przeznaczony do użytku w takim samym celu. Ze zwolnienia wykluczone zostały samochody użytkowe oraz wszelkie służbowe.

Aby być zwolnionym z opłat celnych osoba powracająca do Polski powinna przedstawić we właściwym urzędzie celnym dowód potwierdzający, iż jest w posiadaniu danego pojazdu minimum pół roku. Jednocześnie przywiezione auto w ciągu roku od dopuszczenia do swobodnego obrotu nie może zostać odsprzedane, pożyczane, wynajęte, oddane w zastaw, czy w jakikolwiek odpłatny bądź nieodpłatny sposób przekazane innej osobie w użytkowanie. Naruszenie powyższego warunku skutkuje powstaniem długu celnego, którego wysokość zostaje ustalona wg stanu auta, jego wartości i stawek celnych w dniu odstąpienia samochodu.

Art. 47 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia od podatku VAT import rzeczy osobistego użytku (np. samochodu) osoby fizycznej po spełnieniu powyższych warunków. Mienie przesiedlenia korzysta także ze zwolnienia od podatku akcyzowego zgodnie z paragrafem 30 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

O ile mienie przesiedlenia dotyczy zmiany miejsca zamieszkania z kraju spoza Wspólnoty na jej teren, istnieje jednak możliwość sprowadzenie samochodu na podobnych zasadach pomiędzy dwoma państwami członkowskimi. Obecnie sprowadzając auto z któregoś z państw członkowskich zwolnieni jesteśmy z cła, w przypadku auta używanego (powyżej 6 miesięcy) podatek VAT (o ile transakcja będzie podlegać temu podatkowi) zostanie zapłacony w cenie samochodu, na terenie RP istnieje jedynie obowiązek zapłaty akcyzy. Jeśli jednak auto służyło do osobistego użytku osoby w miejscu jej poprzedniego zamieszkania przez okres co najmniej 6 miesięcy i zostało nabyte lub wprowadzone do obrotu zgodnie z odpowiednimi przepisami podatkowymi, przywóz takiego samochodu jest zwolniony z podatku akcyzowego. Oczywiście osoba musi przedstawić w urzędzie celnym stosowne dokumenty potwierdzające te fakty i w ciągu 12 miesięcy nie może sprzedać, wynająć, wypożyczyć, czy w inny sposób przenieść praw do tego samochodu na inną osobę. W przeciwnym razie traci prawo do zwolnienia z obowiązku zapłaty w takim przypadku akcyzy.

Komentuj:

~Magdalena 2012-04-19

Witam! Proszę o pomoc, otóż w 2005 zakupił mąż samochód ciężarowy we Włoszech, bo tam mieszkaliśmy i pracowali od pięciu lat . W 2007 wróciliśmy do Polski i zwieźliśmy samochód ciężarowy jak i drugi osobowy jako przesiedlenie mienia . W Urzędzie Celnym w Krakowie od samochodu osobowego podpisaliśmy deklarację o posiadaniu samochodu od przynajmniej 6- miesięcy co zwalniało nas z płacenia akcyzy, a od ciężarówki powiedziano ,że nie jest wymagane takie oświadczenie!!. Kwiecień 2012 otrzymaliśmy pismo od Naczelnika Urzędu Celnego w Krakowie, w którym mowa o "wszczęciu z urzędu postępowanie podatkowe w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu ". Samochód uznany wtedy za ciężarowy to Nissan Navara. Czy możecie mi jakoś pomóc?

~alfred 2008-09-08

mysle o zjezdzie do polski z irlandii mam opla 4 lata i audi dwa lata czy moge jako mienie zabrac obydwa auta?

~AGENT 2007-11-09

Co za pierdoły- nie ma ograniczeń ilościowych przy przesiedlenie- mają to byc ilości niehandlowe!!

~marcin 2007-06-27

prosze o informacje jesli ktos wie, jaka ubezpieczalnia we wloszech oferuje najtansze ubezpieczenie, pytam, bo te w ktorych pytalem ubezpieczaja na minimum miesiac i to kosztuje ok. 300 euro. z gory dziekuje i pozdrawiam .

~marcin 2007-06-27

co do dokumentow to pewnie dowodem bedzie (w przypadku samochodow z Wloch) libretto di propieta ale pozostaje jeszcze jedno pytanie, czy nadal istnieje obowiazek nabycia tablic, tzw. przejazdowek i wykupienia ubezpieczenia czy tez mozna przejechac na dotychczasowychtablicach i ubezpieczeniu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Toyota Corolla – znamy ceny
Nowa Toyota Corolla – znamy ceny
Nowa generacja Toyoty Corolli wchodzi do salonów. Znamy już ceny japońskiego kompaktu. Przy tej okazji Toyota obniża ceny obecnego modelu.