mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Samodzielnie wykonany pojazd też musi mieć OC

Samodzielnie wykonany pojazd też musi mieć OC

Komunikacyjne ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i dotyczy wszystkich pojazdów, jakimi można się poruszać po drogach. Nawet, jeśli są to pojazdy własnej konstrukcji.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ostrzega, że nawet takie pojazdy muszą mieć wykupioną polisę OC, a wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Jej brak może skutkować poważnymi następstwami. Średnio w ciągu roku do UFG trafia około tysiąc spraw o braku takiego ubezpieczenia dla pojazdów typu SAM (w ubiegłym roku 934), czyli pojazdu, do którego zbudowania zostały wykorzystane nadwozie, podwozie lub rama własnej konstrukcji. W tym roku do Funduszu trafiło już 411 zawiadomień o braku polisy OC dla pojazdów własnej konstrukcji, co dziesiąty z nich nie był także zarejestrowany. Do większości z tych zawiadomień dochodzi po policyjnej konstrukcji lub w następstwie wypadku.

Gdy dojdzie do wypadku spowodowanego pojazdem własnej konstrukcji, w którym poszkodowane są osoby trzecie – muszą mieć one zapewnione odszkodowanie. W sytuacji gdy pojazd nie miał polisy OC, a zdarzenie miało miejsce na terenie posesji konstruktora – za szkody wyrządzone tym pojazdem np. sąsiadowi – zapłaci on z własnej kieszeni. Natomiast gdy do wypadku dojdzie na drodze osoby poszkodowane otrzymują odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jednak osoba kierująca takim nieubezpieczonym pojazdem typu SAM oraz jego właściciel (na którym ciąży obowiązek wykupienia OC posiadacza pojazdu), solidarnie będą musieli spłacić całą kwotę odszkodowania wypłaconego przez UFG. Dodatkowo właściciel obciążony zostanie karą za brak polisy OC, która w przypadku pozostałych pojazdów (a do tej kategorii zostaną najprawdopodobniej zaklasyfikowane tego typy pojazdy) wynosi maksymalnie 530 zł.

Często zdarza się, że motorowerem własnej konstrukcji czy "domowej roboty" quadem, kierują kilkunastoletni chłopcy. W jednej z ostatnich spraw z udziałem pojazdu typu SAM, którą zajmował się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny - nastoletni chłopiec, pod nieobecność rodziców, wspólnie z kolegami z sąsiedztwa wyjechał na drogę właśnie takim quadem własnej konstrukcji. Pojazd miał jedno siedzisko i składał się z zespawanych stalowych rurek oraz silnika, skrzyni biegów i kół - z Fiata 126p. Podczas przejażdżki, na łuku drogi, syn właściciela pojazdu stracił panowanie nad kierownicą i uderzył w metalowe ogrodzenie posesji. Nastoletni kolega, który podróżował stojąc na stalowej rurce konstrukcji, uderzył głową o ogrodzenie i wskutek rozległych uszkodzeń głowy zmarł.

Jego matka wystąpiła o odszkodowanie do UFG, gdyż pojazd nie miał polisy OC. Sąd uznał, że urządzenie uczestniczące w wypadku spełnia definicję pojazdu, przystosowanego do poruszania się po drodze i podlega obowiązkowi ubezpieczenia OC. W uzasadnieniu wyroku sąd przypomniał przepis ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, który nakazuje wykupić polisę OC, przed wprowadzeniem pojazdu do ruchu, na drodze. Skoro ów wehikuł domowej konstrukcji nie miał ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, sąd nakazał UFG wypłatę odszkodowania (kilkadziesiąt tysięcy złotych) dla matki chłopca. Z kolei Fundusz, po wypłacie tego świadczenia, wystąpił o jego zwrot - do ojca chłopca, który spowodował wypadek.

Podobne wiadomości:

Autocasco na godziny. Rewolucja na rynku

Autocasco na godziny. Rewolucja na rynku

Aktualności 2019-06-19

Nieuzasadniona odmowa wypłaty odszkodowania

auto motor i sport 0000-00-00

Ubezpieczyciel nie wypłacił mi odszkodowania po stłuczce, bo okazało się, że miałem 0,1 promila alkoholu we krwi. Czy odmowa była uzasadniona? Przecież dopuszczalny limit wynosi 0,2 promila.

Komentuj:

~ekspert 2014-09-16

i słusznie

~Ekspert_Link4 2014-09-16

Jeśli pojazdy własnej konstrukcji włączają się do ruchu to stają się jego uczestnikami. Oznacza to to, że mogą być potencjalnym zagrożeniem dla innych użytkowników (jak każdy inny pojazd). Dlatego też musi on posiadać OC.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Targi Frankfurt 2019
Targi Frankfurt 2019
Targi Frankfurt 2019 to obok wystaw w Paryżu i Genewie najważniejsza impreza tego typu na całym Starym Kontynencie i jedna z największych na świecie.

DS 3 CROSSBACK DS 3 CROSSBACK