mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Senatorowie w obronie polskich rolników

Senatorowie w obronie polskich rolników

Na ostatnim posiedzeniu Senatu przyjęto projekt ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych.

Najważniejsza zmiana, jaką proponują senatorowie dotyczyć ma terminu, do kiedy przy produkcji biopaliw wykorzystywane mają być wyłącznie polskie surowce. Obecnie obowiązująca ustawa (Dz.U. 2003 nr 199, poz. 194) w art. 22 reguluje, iż tylko do dnia 30 kwietnia do produkcji muszą być użyte polskie surowce.

Nowelizacja ustawy zakłada zmianę tego terminu wprowadzając dziewięcioletni okres ochronny. Według propozycji Senatu do 30 kwietnia 2013 roku biokomponenty mają być wytwarzane wyłącznie z surowców rolniczych zebranych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub produktów ubocznych i odpadów z terytorium RP. Jedynie na obszarach klęski żywiołowej dopuszcza się wytwarzanie biododatków z surowców lub produktów ubocznych spoza Polski.

Producenci, którzy w dniu wejścia w życie nowelizacji wytwarzaliby biopaliwa przy użyciu zagranicznych produktów, mieliby 6 miesięcy na dostosowanie działalności do nowych przepisów.

W uzasadnieniu do projektu zmiany ustawy powołano się głównie na zmiany, jakie wprowadziła Unia Europejska w dopłatach do upraw rolnych rzepaku. Komisja Rolnictwa Parlamentu Europejskiego wprowadziła stawki dopłat dla upraw rzepaku i innych roślin energetycznych dla państw wstępujących do Unii na poziomie 25% w pierwszym roku, 50% w drugim i 75% w trzecim tego, co będą otrzymywać rolnicy dotychczasowych krajów UE.

Nowa regulacja UE, która nie była objęta postanowieniami traktatowymi, spowoduje w okresie przejściowym w Polsce nieopłacalność produkcji rzepaku z racji czysto ekonomicznych. Zgodnie z zapewnieniami twórców nowelizacji proponowana ustawa jest zgodna z prawem unijnym.

Zobacz także:
Problemy z ustawą o biopaliwach

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Car of the Year 2019 – znamy finalistów
Car of the Year 2019 – znamy finalistów
Organizatorzy plebiscytu Car of the Year opublikowali już listę siedmiu modeli, które przeszły do finału tegorocznej edycji.