1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Finanse i prawo >
  4. Sprawdź historię sprowadzonego pojazdu – za darmo!

Sprawdź historię sprowadzonego pojazdu – za darmo!

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że już od poniedziałku można korzystać z nowej usługi w ramach systemu Historia Pojazdu. Funkcjonalność rozszerzono o zagraniczne samochody, które do tej pory nie były ujęte w Centralnej Ewidencji Pojazdów, a pojawiły się w ofertach sprzedaży.

Sprawdź historię sprowadzonego pojazdu – za darmo!
Już od miesiąca nabywcy i właściciele samochodów importowanych z rynku wtórnego (z wybranych krajów europejskich oraz USA i Kanady) mogą korzystać z portalu historiapojazdu.gov.pl. Do tej pory w systemie można był sprawdzić jedynie pojazdy sprowadzone z zagranicy i zarejestrowane w Polsce. Teraz usługę poszerzono o zagraniczne auta, które jeszcze nie trafiły do Centralnej Ewidencji Pojazdów, ale są już oferowane do sprzedaży w naszym kraju.

Usługa jest bezpłatna - żeby z niej skorzystać musimy się załogować za pomocą profilu zaufanego (eGO). Ministerstwo zabezpieczyło system przed hurtowym pozyskiwaniem danych, co ułatwi korzystanie dostęp dla indywidualnych kupujących. Żeby sprawdzić samochód potrzebujemy numer rejestracyjny, VIN oraz datę pierwszej rejestracji.

Informacje na temat interesującego nas samochodu możemy sprawdzić w zakładce "Dane zagraniczne". Znajdziemy tam informacje w siedmiu kategoriach:

  • kradzież,
  • złomowanie,
  • powypadkowy,
  • uszkodzony,
  • "przekręcony" licznik,
  • niedopuszczony do ruchu,
  • służył jako taxi.

Te same dane możemy sprawdzić w samochodach sprowadzonych i zarejestrowanych na terenie naszego kraju. Jeżeli któraś z kategorii się potwierdzi - w systemie pojawi się alert z czerwonym wykrzyknikiem oraz stosowna informacja tekstowa. Jeżeli samochód nie znajduje się w zagranicznej bazie - również zostaniemy poinformowani.

Portal udostępniający historię pojazdu pozwala sprawdzić samochody pochodzące z wybranych krajów europejskich (m.in. Belgii, Szwecji, Holandii, Włoch, Francji) oraz USA i Kanady. Na razie baza samochodów sprowadzonych z Niemiec nie jest dostępna, ale ministerstwo obiecuje dostęp również do tych samochodów.

Podobne wiadomości:

Znika opłata recyklingowa

Znika opłata recyklingowa

Finanse i prawo 2015-06-22

Auta z Niemiec w bezpłatnej usłudze Historia Pojazdu

Auta z Niemiec w bezpłatnej usłudze Historia...

Aktualności 2020-04-28

Bezpłatna usługa Historia Pojazdu pozwala teraz sprawdzić historię samochodów sprowadzanych z Niemiec. To długo wyczekiwana zmiana.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!