1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Finanse i prawo >
  4. Sprawdzisz online liczbę punktów karnych

Sprawdzisz online liczbę punktów karnych

Ministerstwo spraw wewnętrznych prowadzi prace nad kolejnymi e-usługami dla kierowców. Już niebawem będzie można m.in. sprawdzić liczbę punktów karnych na swoim koncie oraz wyniki badania technicznego samochodu.

W czerwcu ruszyły pierwsze dwie e-usługi "Historia pojazdu" i "Bezpieczny Autobus", dzięki którym można sprawdzić niektóre informacje o kupowanym samochodzie oraz wstępnie zweryfikować autobus, którym zamierzamy wyruszyć w podróż.

Resort spraw wewnętrznych nie poprzestał jednak na tym i jest w trakcie przygotowywania kolejnych usług skierowanych głównie do kierowców. Do uzgodnień międzyresortowych skierowano projekt założeń do ustawy, która pozwoli na udoskonalenie danych gromadzonych w bazie CEPiK oraz na uruchomienie nowych, przydatnych dla obywateli e-usług.

Obecnie trwają prace programistyczne nad projektem CEPiK 2.0. Dzięki udoskonalonej bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców kierowcy będą mieli dostęp online do własnych danych, które umożliwią bieżące monitorowanie informacji na temat zastosowanych kar i ograniczeń. Nie ruszając się z domu będzie można sprawdzić liczbę własnych punktów karnych oraz opłacić online mandat.

Usługa "Udostępnij dane pracodawcy" pozwoli uniknąć sytuacji, w których przedsiębiorcy udostępniają służbowe samochody swoim pracownikom, którzy nie posiadają ważnych uprawnień. Z kolei usługa "Sprawdź szkołę jazdy" pozwoli na ocenę jakości kształcenia szkół jazdy przez kursantów. Zwiększy to konkurencyjność szkół jazdy i przyczyni się do zwiększenia jakości świadczenia przez nie usług na polskim rynku. Dzięki usłudze "Mój pojazd" będzie możliwy dostęp online do danych o swoim pojeździe.

Dzięki rozszerzeniu zaś zakresu danych wprowadzanych do Centralnej Ewidencji Pojazdów, kierowcy będą mogli sprawdzić również informacje dotyczące badań technicznych pojazdów (zakłada się gromadzenie informacji o wszystkich wykonywanych badaniach technicznych: zakończonych wynikiem pozytywnym, negatywnym, ukończonych, nieukończonych, pojazdów zarejestrowanych, pojazdów niezarejestrowanych). Będzie można także dowiedzieć się, czy sprawdzany pojazd uczestniczył w istotnym wypadku drogowym.

Wprowadzone zostaną również nowe mechanizmy, które znacznie zmniejszą ryzyko błędów w rejestrach. Na organy przekazujące dane do CEP i CEK nałożony zostanie obowiązek ich weryfikowania przed przekazaniem do ewidencji oraz obowiązek wyjaśniania niezgodności. Planowane jest także ujednolicenie formy wprowadzania danych do ewidencji oraz szczegółowe określenie warunków i trybu współdziałania podmiotów zobowiązanych do przekazywania danych do ewidencji

Projekt CEPiK 2.0 jest realizowany wspólnie przez MSW i Centralny Ośrodek Informatyki (COI) - wyspecjalizowaną agendę resortu spraw wewnętrznych ds. IT. Polega on na modernizacji systemu informatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Prace zakończą się w 2016 r., lecz stopniowo uruchamiane są kolejne elementy zmodernizowanego systemu.

Podobne wiadomości:

DW nr 483 w nowej odsłonie

DW nr 483 w nowej odsłonie

Polskie drogi 2014-12-18

AutoSlovakia 2006

AutoSlovakia 2006

Aktualności 2006-01-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jeden bieg w każdej sytuacji
Jeden bieg w każdej sytuacji
Pojawienie się aut elektrycznych wymusiło zmiany konstrukcyjne w układach przeniesienia napędu.