mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Sprowadzamy samochód z zagranicy

Sprowadzamy samochód z zagranicy

Już jutro, tj. 1 maja, Polska znajdzie się w strukturach Unii Europejskiej. W związku z tym zmienią się nieco zasady obowiązujące przy przywozie aut, zarówno nowych, jak i używanych.

Sprowadzamy samochód z zagranicy

Przystąpienie Polski do wspólnoty europejskiej, a co za tym idzie także przyjęcie do jednego obszaru celnego powoduje, iż w obrocie między państwami członkowskimi a Polską nie będą stosowane cła, ani inne opłaty o podobnym charakterze. Obrót towarami (w tym także samochodami) z krajami unijnymi odbywać się będzie na zasadzie obrotu wewnętrznego.

Sprowadzanie samochodów do Polski z krajów członkowskich Unii Europejskiej

Przywóz samochodu na terytorium RP z któregokolwiek kraju UE wolny będzie od należności celnych. Postępowanie ze sprowadzonym autem uzależnione będzie od tego, czy auto według nowej ustawy o VAT (Dz.U.2004 nr 54, poz. 535) zaliczone zostanie jako nowe czy używane. Zgodnie z art.2 ust. 10 ww. ustawy za nowe auta uważa się te, które nie przejechały więcej niż 6.000 km lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy. W przypadku tak zdefiniowanego auta nowego przy jego przywozie wymagane będą następujące dokumenty:
- dowód własności pojazdu (umowa kupna-sprzedaży lub faktura);
- aktualne świadectwo homologacji wydane przez właściwy organ państwa członkowskiego UE;
- dowód rejestracji w kraju, gdzie pojazd był zarejestrowany;
- dokument o wyrejestrowaniu pojazdu, jeśli wcześniej auto zostało już wyrejestrowane;
- ubezpieczenie pojazdu.
Osoba sprowadzająca samochód używany spośród wyżej wymienionych dokumentów nie będzie musiała posiadać jedynie świadectwa homologacji.

Akcyza
W Polsce właściciel pojazdu nie będzie musiał zgłaszać się do odprawy celnej, jedynie z wymaganymi dokumentami będzie musiał w ciągu 5 dni złożyć deklarację uproszczoną do właściwego urzędu celnego oraz dokonać zapłaty akcyzy przed pierwszą rejestracją. Wysokość akcyzy kształtuje się w zależności od roku produkcji oraz pojemności silnika. Przy czym auta roczne to te wyprodukowane w bieżącym roku. Maksymalna stawka akcyzy zgodnie z art.75 ust.1 ustawy o akcyzie z dnia 23 stycznia 2004 r. (Dz.U.2004 nr 29, poz. 257) wynosi 65%.

  pojemność silnika do 2 litrów pojemność silnika powyżej 2 litrów
 roczne i dwuletnie 3,1% 13,6%
 trzyletnie 15,1% 25,6%
 czteroletnie 27,1% 37,6%
 pięcioletnie 39,1% 49,6%
 sześcioletnie 51,1% 61,6%
 siedmioletnie 63,1% 65%
 ośmioletnie i starsze 65% 65%

Podstawą opodatkowania akcyzą jest zadeklarowana wartość auta (wynikająca np. z faktury lub umowy kupna), jednak pracownicy urzędu celnego mają możliwość weryfikowania tejże wartości na bazie informacji m.in. z katalogów cen aut używanych. Z urzędu właściciel pojazdu powinien otrzymać zaświadczenie o zapłaceniu akcyzy na terytorium kraju.

Podatek VAT
W przypadku przywozu samochodu nowego (wg ustawy o VAT) z innego państwa członkowskiego miejscem zapłaty podatku VAT jest kraj, gdzie dany samochód będzie używany. Tak więc bez względu na to, czy nabywca jest podatnikiem podatku od towarów i usług, czy też zwykłym konsumentem po sprowadzeniu auta nowego do Polski zapłaci on VAT w polskim urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkanie. W ciągu 14 dni nabywca auta ma obowiązek złożyć uproszczoną deklarację podatkową wraz z kopią faktury lub umowy kupna i zapłacić podatek. Do celów rejestracyjnych z urzędu dana osoba otrzyma potwierdzenie zapłaty podatku.

W przypadku auta używanego podatek VAT (o ile dana transakcja będzie podlegać temu podatkowi) zostanie zapłacony w cenie nabywanego pojazdu i nie ma obowiązku zapłaty podatku w Polsce. Jednak osoba sprowadzająca takie auto musi pojawić się we właściwym urzędzie skarbowym w celu złożenia odpowiednich dokumentów potwierdzających nabycie samochodu i otrzymania zaświadczenia o braku obowiązku uiszczania podatku od towarów i usług.

Rejestracja pojazdu
Przed pierwszą rejestracją wymagana jest, w przypadku aut używanych, opinia o jego stanie technicznym wydana przez polską stację diagnostyczną. W przypadku nie spełnienia odpowiednich warunków auto nie zostanie dopuszczone do ruchu drogowego. Samochody nie będą musiały spełniać restrykcyjnej normy Euro 2, dotyczącej emisji spalin. Będzie można więc sprowadzać do Polski stare auta, bez katalizatorów.

Rejestracji samochodu należy dokonać w ciągu 30 dni od przyjazdu do Polski we właściwym Wydziale Komunikacji. Wśród dokumentów muszą znaleźć się dowody zapłaty akcyzy oraz zaświadczenie o uiszczeniu podatku VAT lub o braku takiego obowiązku, a także zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu (w przypadku sprowadzenia auta nowego)

Samochody sprowadzane spoza Unii
W tym przypadku dopiero będzie można mówić o imporcie samochodów. Do 1 maja 2004 samochody importowane spoza UE wyposażone w silniki benzynowe o pojemności mniejszej niż 3 litry oraz silniki wysokoprężne o pojemności mniejszej niż 2,5 litra objęte były stawką celną 35%. Na wyższe pojemności silnika obowiązywała stawka celna w wysokości 10%, taka sama jak w Unii Europejskiej.

Od 1 maja wszystkie samochody osobowe importowane do Polski z krajów trzecich np. Japonii, Rosji czy USA obciążone będą stawką celną w wysokości 10%. Przy sprowadzaniu pojazdu właściciel będzie musiał dokonać zgłoszenia celnego i zapłacić należne cło (liczone od wartości celnej pojazdu), akcyzę (podstawa liczona tak samo, od wartości celnej powiększonej o zapłacone cło) oraz podatek VAT (liczony od wartości celnej powiększonej o cło i akcyzę).

Komentuj:

~RENATA 2006-12-18

jak to wygląda teraz ? kiedy płacimy akcyze za auto sprowadzone ? robimy przeglad i w ciagu 5 dni od przegladu musimy zapłacic akcyze??

~pepe 2006-08-14

Proszę kogoś kto sprowadza auta o dokładną odpowiedź,jakie dokumenty są potrzebne i jak to wszystko wygląda teccnicznie, aby zarejestrować auto. Czy na granicy ktoś przybija jakąś pieczątkę z datą i gdzie, bo są jakieś terminy zgłoszenia się do urzędu celnego i potem do zarejestrowania auta?. Proszę fachowca w tych sprawach o odpowieź.

~Pipi 2006-08-03

Kochamy ten kraj gdzie jest kupe jaj :) nie ma jak to sobie zaplacic podatek od podatku od podatku czyli potrojny podatek to tak odnosnie tego na koncu testu.

~olo 2006-07-17

Ano właśnie - jak to teraz wygląda?

~Dexter 2006-07-16

Czy czasami przepisy nie uległy już zmianie? Czy akcyza nie została zastąpiona jakimś ekologicznym podatkiem po protestach Komisji Europejskiej?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Sprzęgło – jak z niego korzystać?
Sprzęgło – jak z niego korzystać?
Sprzęgło w samochodzie jest jednym z tych elementów, o których pamiętamy wtedy, kiedy trzeba wymienić zużytą tarczę. Podpowiadamy, jak dbać o ten element, by długo służył.