mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Trzecia tablica będzie w końcu legalna

Trzecia tablica będzie w końcu legalna

Do tej pory kierowcy, którzy chcieli przewozić zamontowany z tyłu bagażnik rowerowy mieli nie lada problem. Przepisy były tak skonstruowane, że wykluczały taką możliwość. W przyszłym roku to się jednak zmieni.

Trzecia tablica będzie w końcu legalna
Do tej pory Prawo o ruchu drogowym mówiło o tym, że zasłanianie tylnych tablic rejestracyjnych jest zakazane. Rodziło to wiele problemów, najczęściej gdy montowany był bagażnik rowerowy mocowany na haku holowniczym. Zasłaniał on tablice rejestracyjne. Było to na tyle uciążliwe, że przepisy zabraniały demontaż tablic z tylnej klapie, a następnie instalowanie ich na bagażniku. Dodatkowo przepisy nie przewidywały możliwości dorobienia trzeciej tablicy, która byłaby wykorzystywana właśnie w takich sytuacjach.

W innych krajach Europy ten problem już dawno został rozwiązany. Właściciel samochodu może bez większych problemów zamówić dodatkowe tablice rejestracyjne, a następnie zainstalować je w przeznaczonym do tego miejscu.

Sytuacja zmieni się wraz z początkiem tego roku. Przygotowano już pakiet odpowiednich rozporządzeń, które miały wejść w życie w okresie letnim. Doszło jednak do opóźnień, dlatego sytuacja unormuje się dopiero 1 stycznia 2016 roku.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa poinformowało: "1 stycznia 2016 r. wejdą w życie rozporządzenia umożliwiające wydawanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej, umieszczanej na bagażniku zakrywającym tylną tablicę rejestracyjną. Nowe przepisy pozwolą na zgodne z prawem i bezpieczne korzystanie z bagażnika zakrywającego tylną tablicę rejestracyjną pojazdu".

Właściciel pojazdu będzie mógł wnioskować do organu rejestrującego o dodatkową tablicę. Tablica będzie miała numer rejestracyjny pojazdu, na którym zamontowano bagażnik rowerowy. O dodatkową tablicę będzie można wnioskować nie tylko na etapie rejestracji samochodu, ale także w późniejszym okresie. W przypadku przerejestrowania samochodu będzie można dokonać zwrotu tablicy, a w przypadku kradzieży lub zagubienia wnioskować o kolejną.

Dodatkowe tablice będą musiały odpowiadać wytycznym opisanym w odpowiednim rozporządzeniu: "Dodatkowa tablica rejestracyjna powinna być umieszczana na bagażniku w miejscu konstrukcyjnie do tego przeznaczonym i zgodna z obowiązującym wzorem. Do legalizacji tablicy będzie wydawany jeden komplet nalepek legalizacyjnych".

Ile będzie kosztować wyrobienie dodatkowej tablicy? Jest to 50 proc. opłaty za wydanie tablic samochodowych oraz opłata za wydanie kompletu nalepek legalizacyjnych, czyli odpowiednio 40 i 12,5 zł. Całkowity koszt wyniesie 52,5 zł.
Tematy w artykule: tablice rejestracyjne

Podobne wiadomości:

Jedna tablica, wiele pojazdów - pomysł Liroya wraca

Jedna tablica, wiele pojazdów - pomysł Liroya...

Finanse i prawo 2017-04-25

Rząd zajął się propozycją zgłoszoną przez posła Piotra Liroya-Marca. Być może już niebawem nie trzeba będzie wymieniać tablic rejestracyjnych po zakupie używanego samochodu - będą one przypisane do kierowcy zamiast samochodu.

Będzie trzecia tablica rejestracyjna na bagażnik rowerowy

Będzie trzecia tablica rejestracyjna na...

Finanse i prawo 2015-04-30

Komentuj:

~cyklista 2015-12-30

Wszystko jest oczywiście postawione dalej na głowie. Jak to w Polsce. Żeby wyrobić trzecią tablicę, będę się musiał udać do wydziału komunikacji, odstać swoje w kolejce, zapłacić złodziejom 52,50 zł, po czym za ileś tam dni znowu udać się do wydziału komunikacji, znowu odstać swoje w kolejce i odebrać nie wiadomo po co trzecią tablicę. Dlaczego nie mógłbym po prostu przełożyć tylnej tablicy z samochodu na bagażnik rowerowy, a po jego odczepieniu z powrotem na samochód? Dla durnych urzędasów jest to za proste...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Opłaty na niemieckich autostradach – znamy datę
Opłaty na niemieckich autostradach – znamy datę
Niemcy wprowadzają opłaty za przejazd autostradami. Pierwsze winiety kupić trzeba będzie za niecałe dwa lata.