mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Tysiące Polaków jeździ bez OC

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny donosi, ze blisko 110 tys. samochodów w Polsce nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia OC. Najwięcej takich samochodów możemy spotkać w zachodnich województwach naszego kraju.

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Najczęściej spotkamy samochód bez OC w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, opolskim oraz warmińsko-mazurskim i łódzkim. Dlaczego akurat tam? Eksperci z CUK Ubezpieczenia informują, że zachodnie regiony kraju są statystycznie zamożniejsze niż wschodnie i to właśnie tam powinno rzadziej dochodzić do unikania płacenia składek. Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna i wynika przede wszystkim z tego, że na tych terenach Polski stale rośnie liczba sprowadzanych aut. Mimo wszystko prawie 100 tys. samochodów na terenie Polski to całkiem sporo, mimo że w przeliczeniu jest to zaledwie 0,5 procent całości.

UFG przeanalizował, co jest najczęstszą przyczyną nieubezpieczania aut. Najczęściej winny jest poprzedni właściciel, który wprowadza w błąd. Bardzo często zdarza się, że nowy właściciel samochodu kupionego w komisie nie został poinformowany, że poprzednia polisa wygasła, a nowa umowa ubezpieczenia nie została podpisana.

Jednym z problemów są stale rosnące ceny ubezpieczenia OC. Coraz częściej właściciele samochodów próbują zaoszczędzić i przemieszczają się nieubezpieczonym pojazdem. Dotyczy to przede wszystkim młodych kierowców, którym nie przysługują zniżki za bezkolizyjną jazdę. Rzadziej problem występuje u kierowców z długim stażem. Ma to jednak wpływ na cały rynek, ponieważ w przypadku kolizji z udziałem takiego auta obowiązek wypłaty odszkodowania spada na UFG. I to właśnie na taką ewentualność towarzystwa ubezpieczeniowe muszą odprowadzać składki z polis. Im więcej odszkodowań wypłaca fundusz, tym więcej wymaga od ubezpieczycieli.

Specjaliści szacują, że wzrost cen za OC ma się utrzymywać jeszcze dwa lata. Jednak spośród wszystkich ofert dostępnych na rynku, można znaleźć wiele bardzo korzystnych. Kierowcy z przyzwyczajenia przez lata nie zmieniają ubezpieczyciela, a tymczasem rynek jest bardzo konkurencyjny w tym zakresie. Warto zatem spojrzeć, kiedy kończy się polisa i porównać dostępne oferty.

Co grozi jazdę bez ubezpieczenia OC?
Od tego roku właściciele samochodów bez OC zapłacą kary wyższe o 6 procent. Są one bowiem zależne od minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce. Podstawowa kara to dwukrotność wynagrodzenia w danym roku. W tym roku jest to 3700 złotych. Dla samochodów ciężarowych przewidziano trzykrotność tej kwoty, co stanowi 5550 złotych.

W przypadku, gdy przerwa w braku polisy OC potrwa zaldewie kilka dni, to kara jest mniejsza. Gdy termin 3 dni nie zostanie przekroczony, wtedy właściciel samochodu będzie musiał zapłacić 20 procent stawki bazowej. Jeżeli termin nie przekroczy 14 dni, możemy liczyć na karę w wysokości 50 procent podstawowej.


Podobne wiadomości:

UOKiK interweniuje, PZU zmienia praktyki wobec kierowców

UOKiK interweniuje, PZU zmienia praktyki...

Ubezpieczenie samochodu 2018-10-24

Policja zaostrza walkę z piratami - sypią się mandaty

Policja zaostrza walkę z piratami - sypią się...

Aktualności 2018-12-11

Komentuj:

Bielart_pl 2016-10-24

Ubezpieczenie OC ma jeszcze dodatkowo wzrosnąć w sensie ceny, podobnie zresztą jak obowiązkowe badania techniczne każdego auta. Co o tym sądzicie, uważacie że tego typu zmiana wyjdzie na dobre|?

marko1 2016-10-24

"Tysiące Polaków jeździ bez OC" a czyja to wina.

~ra 2016-10-16

CUK ma świetny kalkulator do wyszukiwania najtańszego OC. Można nawet kilka stówek zaoszczędzić :)

~zbigniew-g 2016-10-12

Wydaje mi się, że oc to raczej bezwarunkowo trzeba opłacić i tutaj nie ma co się zastanawiać zbytnio. Dzięki temu, po dużej stłuczce byłem w stanie wynająć samochód zastępczy w Panek s.a. na wynajem z oc sprawcy i uniknąłem dodatkowych kosztów.

~Ubea.pl 2016-10-12

Jeżeli kupujemy auto, zawsze trzeba spojrzeć na polisę OC. Pamiętajmy, że za ubezpieczenie jesteśmy odpowiedzialni od dnia zakupu samochodu. Dlatego kupując auto, powinniśmy także dostać potwierdzenie polisy OC. Jeśli nie mamy go, sprawdźmy na stronie UFG, czy auto jest ubezpieczone i jeśli nie, wykupmy polisę OC od razu w dniu zakupu samochodu.nnPorównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Porsche 911 – premiera
Nowe Porsche 911 – premiera
Na salonie samochodowym w Los Angeles Porsche zaprezentowało światu nową generację Porsche 911. To ósma odsłona kultowego auta.