mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > W Polsce piesi giną na potęgę. Będą zmiany przepisów

W Polsce piesi giną na potęgę. Będą zmiany przepisów

Co piąta piesza ofiara wypadków drogowych w krajach UE ginie w Polsce. Najczęściej do tragedii dochodzi na pasach drogowych. Dlatego też czekają nas zmiany w prawie drogowym.

W Polsce piesi giną na potęgę. Będą zmiany przepisów
Pieszy jest co trzecią ofiarą wypadku na polskich drogach. Jak wynika z danych policji, w ubiegłym roku doszło do ponad 9,1 tys. wypadków, w których zginęło 1116 pieszych. "Podręcznik o ochronie pieszych" przygotowany przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wskazuje co prawda, że na polskich drogach ginie coraz mniej pieszych (do 2008 roku było ok. 2 tys. ofiar), jest ich jednak znacznie więcej niż na Zachodzie.

– Pod względem ochrony pieszych Polska należy do najsłabszych państw w Europie. Co piąty pieszy, który ginie w Unii, to pieszy w Polsce. Dlatego liczymy, że kolejną zmianą przyjętą przez parlament będzie lepsza ochrona tych najsłabszych uczestników ruchu drogowego, czyli właśnie pieszych – zaznacza Bartłomiej Morzycki, prezes Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego.

Wchodzące 17 maja br. w życie przepisy znowelizowanego kodeksu drogowego z pewnością przyniosą jakąś poprawę bezpieczeństwa pieszych. Przypomnijmy, jeśli ktoś przekroczy prędkość na obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h, wówczas automatycznie policjant zabierze mu prawa jazdy i to na 3 miesiące. Surowiej będą karani kierowcy jeżdżący pod wpływem alkoholu. Zmiany te powinny dać niektórym do myślenia i jest nadzieja, że część kierowców pohamuje się od niebezpiecznych zachowań na drodze.

– Zmiany w przepisach dotyczą głównych przyczyn wypadków samochodowych. Mam nadzieję, że przyczyni się to do zmniejszenia liczby wypadków i ofiar. W poprzednich latach takie poważne zmiany przynosiły pozytywne skutki, np. w roku, w którym pojawiły się fotoradary, odnotowaliśmy największy procentowy spadek liczby wypadków drogowych – podkreśla Bartłomiej Morzycki.

Wciąż jednak w Polsce brakuje przepisów, które wprost dotyczyłyby bezpieczeństwa pieszych. W Sejmie na szczęście trwają prace nad projektem, który zwiększyłby ochronę osób, które dopiero zamierzają wejść na przejście dla pieszych.

Według nowych rozwiązań pieszy ma mieć zawsze pierwszeństwo na pasach. Tak jest w większości krajów Europy, gdzie za niezatrzymanie się przed zebrą, przy której stoi pieszy, grozi nawet utrata prawa jazdy. Obecnie w Polsce pieszy, która dopiero znajduje się na zebrze ma pierwszeństwo. Jednak i tak ten przepis jest tylko teorią.

– Posłowie pracują nad projektem, który mógłby zapewnić większą ochronę, bo kierowcy musieliby przepuszczać pieszych nie dlatego, że są dobrze wychowani, ale dlatego, że tak stanowi prawo. Myślę, że taka zmiana zostanie przegłosowana jeszcze w tej kadencji Sejmu – ocenia Bartłomiej Morzycki.

Podobne wiadomości:

Statystyki długiego weekendu - podobnie jak rok temu

Statystyki długiego weekendu - podobnie jak...

Aktualności 2016-05-30

Święta 2016 na drogach – mniej wypadków, mniej pijanych

Święta 2016 na drogach – wypadków,...

Aktualności 2016-12-27

Komentuj:

~st.lef 2015-08-06

Przepisy obowiązujące nie są złe tylko wszyscy muszą je respektować. A pisi jak to piesi chodzą jak BARANY to i wypadki są. Ja też jestem pieszym i kierowcą i wiem co piszę !!!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Alkohol za kierownicą. Czy jedno piwo to za dużo?
Alkohol za kierownicą. Czy jedno piwo to za dużo?
Jazda pod wpływem alkoholu jest zabroniona. Tymczasem wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że jeszcze na drugi dzień poziom alkoholu we krwi może przekraczać dozwolony pułap.