1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Finanse i prawo >
  4. W maju najwięcej szkód ubezpieczeniowych

W maju najwięcej szkód ubezpieczeniowych

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny opublikował raport, z którego wynika, że to w maju kierowcy zgłosili do ubezpieczycieli najwięcej szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych. Łącznie w minionym roku firmy ubezpieczeniowe wypłaciły 7,4 mld zł odszkodowań komunikacyjnych.

W maju najwięcej szkód ubezpieczeniowych
Za wypadki drogowe, które wydarzyły się w maju 2014 roku, firmy ubezpieczeniowe przyjęły zgłoszenia łącznie 74 tys. szkód z polis OC i 58 tys. szkód z AC. Dla porównania najmniej wypadków, z których zgłoszone zostało roszczenie - wydarzyło się w listopadzie minionego roku: z OC – 61 tys., a z AC - 47 tys. szkód odpowiednio. W 2014 roku za wszystkie wypadki drogowe towarzystwa wypłaciły łącznie 7,4 mld złotych odszkodowań.

Opracowanie UFG pokazuje też – dotychczas nie publikowane dane – obrazujące, jak bardzo Polacy zaczęli cenić własne życie, zgłaszając coraz wyższe roszczenia za szkody osobowe i otrzymując za to coraz wyższe świadczenia. W minionym roku wypłaty za szkody osobowe poniesione w wypadkach drogowych przekroczyły 25 procent ogółu wypłat z komunikacyjnego OC. Tymczasem jeszcze w 2008 roku było to zaledwie 15 procent, a zdecydowana większość wypłacanych odszkodowań dotyczyła strat materialnych (głównie za zniszczone auta). W całym 2014 roku ubezpieczyciele komunikacyjni wypłacili świadczenia za 155 tysięcy szkód osobowych na łącznie ponad 1,04 mld złotych, to jest o 16 proc więcej niż rok wcześniej.

- Liczby te wyraźnie pokazują, że przy spadającej od kilku lat liczbie wypadków drogowych rośnie równocześnie liczba zgłaszanych szkód osobowych i wypłaconych z nich świadczeń – zwraca uwagę Sława Cwalińska Weychert, wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jej zdaniem powodów takiej sytuacji można upatrywać w przynajmniej trzech nowych zjawiskach. – Przede wszystkim jest to rosnąca świadomość Polaków odnośnie prawa do rekompensaty za szkody osobowe w wypadkach komunikacyjnych. W efekcie zdrowie i życie staje się coraz ważniejsze i powoli zaczyna być cenniejsze niż samochód - mówi wiceprezes.

Jako drugie - wymienia zmianę regulacji prawnych, które sprzyjają rozszerzeniu katalogu roszczeń za szkody osobowe. Chodzi m.in. zapisy kodeksu cywilnego (art. 446 § 4 z 2008 roku), wprowadzające  zadośćuczynienie za ból i cierpienie po śmierci osoby bliskiej, czyteż obowiązująca od 2010 roku interpretacja art. 448 kc, rozszerzająca katalog dóbr osobistych (naruszonych czynem niedozwolonym i wymagających zadośćuczynienia) o śmierć osoby bliskiej. Równolegle, znaczący wpływ na skalę i wielkość wypłat dokonywanych w ostatnich latach przez ubezpieczycieli z tytułu szkód osobowych - ma wprowadzony w 2007 roku 20-letni okres przedawnienia roszczeń. Umożliwił on bowiem sięganie do szkód nieprzedawnionych w 2007 roku, nawet jeśli powstały w zdarzeniach sprzed 10 lat.
 
– Należy jednak pamiętać, że w odniesieniu do wszystkich zdarzeń z przeszłości zgłaszane dziś roszczenia, a w efekcie wszystkie wypłaty za szkody osobowe nawet sprzed kilkunastu lat  - finansowane są wyłącznie z bieżącej składki za komunikacyjne OC – zwraca uwagę Sława Cwalińska Weychert. Oznacza to, że mimo malejącej liczby ofiar śmiertelnych i rannych w wypadkach drogowych - i tak posiadacze samochodów będą musieli zapłacić wyższą składkę za swoje ubezpieczenie OC (dla sfinansowania zgłaszanych dziś roszczeń do wypadków sprzed kilkunastu lat). Ówcześnie nie były one bowiem objęte odpowiedzialnością sprawców wypadków, a co za tym idzie wliczone w pobieraną wtedy składkę za OC posiadaczy pojazdów.

Z informacji zgromadzonych w bazie polis komunikacyjnych OI UFG wynika, że na koniec 2014 roku aktywnych było 20,9 mln polis OC i 4,5 mln polis AC.

Podobne wiadomości:

Autocasco na godziny. Rewolucja na rynku

Autocasco na godziny. Rewolucja na rynku

Aktualności 2019-06-19

Od stycznia 2020 roku rosną kary za brak OC

Od stycznia 2020 roku rosną kary za brak OC

Aktualności 2019-12-30

Komentuj:

~ubezpieczony 2015-08-22

Wiadomo że cena jest priorytetem .W cuk dostałem do ubezpieczenia ten pakiet prawnyhttps://cuk.pl/inne/pomoc_prawna

~zmiany 2015-08-06

Co do cuk to niedawno tam byliśmy o ubezpieczenie auta podpytać i zaproponowali nam sporo tańszą polisę od tej co mamy obecnie, czyli pora na zmiany :)

mfind 2015-06-25

~ada Ogólnie mówiąc to większość ubezpieczycieli direct oferuje w cenie pakiety miniassistance (np. holowanie pojazdu). Jednak jeśli jesteś zainteresowana takimi dodatkami warto przejrzeć oferty poszczególnych ubezpieczycieli i czasami dopłacić dosłownie kilka złotych, ale otrzymać za to dużo szerszy zakres ochrony :) Łukasz Leus - mfind

~st 2015-06-04

Trzeba w jakieś multiagencji zobaczyć np. CUK - oni mają najszerszą ofertę polis

~ada 2015-06-01

A gdzie takie OC można dostać. Przyznam, ze nie spotkałam się jeszcze z takim ubezpieczeniem...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Cupra el-Born – sportowy, elektryczny SUV
Cupra el-Born – sportowy, elektryczny SUV
Cupra el-Born to nowy elektryczny SUV sportowej hiszpańskiej marki. Wprawne oko zauważy podobieństwo do Volkswagena ID.3, na którym auto bazuje.