mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > W temacie VAT - bez zmian

W temacie VAT - bez zmian

Na nic zdały się, przynajmniej na razie, sugestie przedstawicieli branży motoryzacyjnej, by wprowadzić zmiany w nowelizacji ustawy o VAT, a dotyczące możliwości odliczania tego podatku od zakupu samochodów wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej.

Po przyjęciu zmian przez Sejm 11 marca wydawało się, że apele przedstawicieli branży samochodowej oraz leasingowej, mają szansę być wysłuchane przez senatorów. Nic bardziej mylnego. Senat przyjął proponowane przez Sejm poprawki, wprowadzając tylko kosmetyczne korekty, które jednak nie przynoszą żadnych merytorycznych zmian w ustawie.

Przypomnijmy, zgodnie z przyjętą 11 marca nowelą ustawy o podatku od towarów i usług o tym, czy będzie można odliczyć cały podatek VAT od nabytego pojazdu samochodowego, decyduje definicja, a nie jak dotychczas specjalna formuła (wzór Lisaka). Możliwość odliczenia pełnego VAT-u mieć będą m.in. samochody ciężarowe, dostawcze z jednym rzędem siedzeń i trwałą przegrodą oddzielającą część bagażową, pojazdy specjalne oraz samochody z dwoma lub więcej rzędami siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków przekracza 50% długości pojazdu. Dla obliczenia tej proporcji, długość pojazdu mierzona będzie po podłodze pomiędzy przednią a tylną szybą lub drzwiami tyłu nadwozia pojazdu, w odniesieniu do dolnych krawędzi tych szyb lub najdalej wysuniętych punktów dolnych krawędzi tych szyb lub drzwi.

W pozostałych przypadkach, przy zakupie samochodów osobowych wykorzystywanych do prowadzonej działalności gospodarczej, będzie można odliczyć 60% podatku, nie więcej jednak niż 6 tys. zł.

Co ważne Senat wprowadził tzw. przepisy przejściowe. I tak w przypadku umowy leasingu lub innej o podobnym charakterze, która została zawarta przed dniem wejścia w życie ustawy, obowiązywać będą dotychczasowe przepisy. Aby uzyskać prawo pełnego odliczenia VAT-u, należy ww. umowę zarejestrować we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 15 czerwca.

Przesunięty został także, na 1 września, termin wejścia w życie tych zmian. Ma to dać dodatkowy czas przedsiębiorcom na dostosowanie się do nowej sytuacji prawnej.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Elektryczny VW ID.3 komunikuje się światłami
Elektryczny VW ID.3 komunikuje się światłami
Innowacyjne światła nie tylko wspomagają obsługę auta, ale też sprawiają, że komunikacja z ID.3 jest bardziej osobista i emocjonalna.