mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży motoryzacyjnej

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży motoryzacyjnej

Siedem kluczowych organizacji motoryzacyjnych przygotowało dokument "Wizja 2019", w którym zawartych zostało osiem obszarów, które mogą mieć istotny wpływ na rozwój sektora motoryzacyjnego w naszym kraju do końca bieżącej dekady.

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży motoryzacyjnej
Przedstawiciele Związku Dealerów Samochodów, Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Związku Polskiego Leasingu, Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów, Polskiej Izby Motoryzacji, Stowarzyszenia Techniki Motoryzacyjnej oraz Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów przesłali do klubów parlamentarnych (PO, PiS, PSL, SLD, Zjednoczona Prawica) i nowych organizacji politycznych (Ruch Kukiza, Nowoczesna PL) list obejmujący szereg działań "wspierających zrównoważony rozwój branży motoryzacyjnej i ograniczających problemy takie jak nadmierne emisje, obecność niesprawnych technicznie pojazdów na naszych drogach czy nielegalny demontaż wraków w sposób zagrażający środowisku naturalnemu".

Jak podkreślają twórcy dokumentu, polski przemysł motoryzacyjny stał się w ostatnich latach jedną z kluczowych gałęzi krajowej gospodarki, z eksportem stanowiącym wartość blisko 20 mld zł i zatrudnieniem przekraczającym 180 000 osób. Polska jednak nigdy do tej pory nie miała wizji strategii rozwoju branży motoryzacyjnej i strategii spełnienia potrzeb mobilności i aspiracji motoryzacyjnych własnych obywateli.

W świetle powyższych faktów, konieczne są fundamentalne zmiany polskiego ustawodawstwa w kierunku rozwiązań prawnych i cywilizacyjnych, dzięki którym Polacy mogliby w pełni korzystać z dobrodziejstw rozwoju nowoczesnej motoryzacji, przy pełnym zachowaniu priorytetów ochrony środowiska naturalnego i bezpieczeństwa drogowego.

Zasady, jakimi powinno kierować się odpowiedzialne za kreowanie i rozwój motoryzacji państwo:

1. Państwo przestrzega zasadę neutralności podatku VAT w działalności gospodarczej.
Wprowadzenie pełnego odliczenia podatku VAT od samochodów osobowych nabywanych lub leasingowanych przez przedsiębiorców i wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej, co spowoduje zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki i w ciągu kilku lat zwiększone wpływy budżetowe.

2. Państwo wspiera zrównoważony rozwój branży motoryzacyjnej.
Zastąpienie podatku akcyzowego od samochodów, który pełni tylko funkcję fiskalną, tzw. podatkiem uzależnionym od parametrów ekologicznych, który będzie promował zakup samochodów nowszych, ekologicznych i w dobrym stanie technicznym a także wspierał złomowanie pojazdów.


3. Państwo dba o poszanowanie prawa i zdrowe zasady konkurencji.
Ograniczenie „szarej strefy” w usługach motoryzacyjnych, polegające w szczególności na zwiększeniu efektywności prowadzonych kontroli przestrzegania prawa, w tym w obszarze napraw i obrotu częściami samochodowymi oraz funkcjonowania nielegalnych stacji demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji i nielegalnych warsztatów samochodowych.

4. Państwo gwarantem bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Poprawa funkcjonowania systemu kontroli pojazdów, podniesienie rangi, znaczenia oraz rzetelności wykonywanych badań, które mają bardzo istotny wpływ bezpieczeństwo ruchu drogowego.

5. Państwo współodpowiedzialne za stan techniczny pojazdów.
Wprowadzenie zmian w przepisach, które będą gwarantować rzetelność wykonywanych napraw, uniemożliwią poruszanie się po drogach niesprawnych technicznie pojazdów. Wprowadzenie rozwiązań prawnych zapewniających prawidłową przebudowę pojazdów po rejestracji oraz dotyczących dodatkowych badań technicznych z tytułu istotnych szkód w pojeździe mających wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Wyeliminowanie z rynku pojazdów trwale uszkodzonych m.in. w przypadku szkody całkowitej poprzez zapewnienie ich złomowania i zakaz powtórnej rejestracji.

6. Państwo dba o zrównoważony rozwój wszystkich sektorów branży motoryzacyjnej.
Systemowe zmiany w sektorze recyklingu pojazdów, w szczególności ograniczenie nielegalnych stacji recyklingu, przegląd obowiązków prawnych.

7. Państwo zapewnienia obywatelom oraz podmiotom gospodarczym minimum bezpieczeństwa w obrocie pojazdami.
Zapewnienie wszystkim dostępu do historii pojazdów gromadzonych w Centralnej Ewidencji Pojazdów oraz walka z oszustwami w handlu samochodami m.in. penalizacja fałszowania przebiegu lub stanu technicznego pojazdów.

8. Państwo zapewniające dopływ fachowej kadry dla przemysłu.
Podjęcie działań naprawczych w szkolnictwie zawodowym, które zapewnią kształcenie specjalistów niezbędnych dzisiejszym producentom pojazdów. Intensyfikacja i promowanie współpracy pomiędzy szkołami zawodowymi, a przemysłem. 


Podobne wiadomości:

Nadchodzą duże zmiany w przeglądach

Nadchodzą duże zmiany w przeglądach

Finanse i prawo 2015-09-01

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad zmianami

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad...

Finanse i prawo 2016-10-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Policyjna akcja
Policyjna akcja "Smog"
Policja zapowiada na jutro ogólnopolską akcję kontroli emisji spalin w samochodach. Wzmożonych patroli spodziewać się trzeba od rana do wieczora.