mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Wolniejsza jazda nocą

Wolniejsza jazda nocą

50 km/h dopuszczalnej prędkości w ciągu dnia i 60 km/h nocą - polskie przepisy, chyba jako jedyne na świecie, uzależniają dozwoloną prędkość od godziny. Niebawem może się to jednak zmienić.

Wolniejsza jazda nocą
Kierowcy jeżdżący dużo późnym wieczorem, czy wczesnym rankiem muszą mieć w miarę dokładnie nastawione zegarki. Gdy mija bowiem godzina 23:00 mogą nieco mocniej przycisnąć pedał gazu, natomiast od 5:00 powinni nieznacznie zredukować swoją prędkość. Chodzi oczywiście o jazdę w terenie zabudowanym, gdzie normalnie można się poruszać z prędkością 50 km/h, a w godzinach nocnych, od 23:00 do 5:00 z prędkością 60 km/h.

Kontrowersje z wprowadzeniem różnych limitów prędkości towarzyszyły tym przepisom od samego początku. Niby nocą, gdy ruch jest dużo mniejszy, nieznacznie wyższa prędkość nie wpływa jakoś znacząco na obniżenie poziomu bezpieczeństwa. Z drugiej jednak strony nocą nie wszystkie ulice miast są równie dobrze oświetlone, stąd widoczność w wielu miejscach bywa dużo gorsza.

Nie będziemy teraz wnikać, która ze stron w tej debacie ma rację. Wkrótce może całkowicie zniknąć jej powód. Posłowie z Komisji Infrastruktury pracują nad zmianami w ustawie Prawo o ruchu drogowym, które przewiduję likwidację dwóch limitów prędkości w miastach. Oczywiście obowiązywać ma niższy z obecnych limitów - 50 km/h.

Podobne wiadomości:

Odcinkowy pomiar prędkości - gdzie działa?

Odcinkowy pomiar prędkości - gdzie działa?

Finanse i prawo 2016-03-24

Nowy taryfikator mandatów 2016 - sprawdź, ile zapłacisz za mandat

Nowy taryfikator mandatów 2016 - sprawdź, ile...

2015-10-29

Komentuj:

Wieszal 2014-06-12

Część z proponowanych zamin jest potrzebna ale nie popadajmy w przedase i skrajości.

~Lolek mały 2014-05-30

Zmieniają żeby mieć prace, Jak zmienią, to też będą zmieniać następni żeby mieć prace. Jak następni zmienią, to znowu następni będą zmieniać ........ POrąbany kraj. Ostatni gasi światło.

Aldik 2014-05-29

U nas w nocy a w niemczech podczas np deszczu - różnie w krajach to bywa... Ale chyba policja ostatnio mało zarabia na mandatach ze zmieniają ten limit..

~Jakiś taki 2014-05-29

A czy podstawowym argumentem za obniżeniem prędkości w miastach nie było przypadkiem bezpieczeństwo pieszych których nocą ciężko znaleść??. może iść od razu po całości i zakazać aut w miastach. Bo przecież nie o to chodzi że mniejsza prędkość = dłuższa jazda = więcej spalone bo jak się wlokę to niestety pali więcej (bo to klima/ogrzewanie/światła) więc wyższe wydatki na paliwo = wyższe dochody państwa z podatków przecież państwo nie może działać przeciwko obywatelom

~fun 2014-05-29

Ale się biedaki napracują nad ta nowelizacją. Powinni sobie dać podwyżkę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
600 taksówek na wodór dla Paryża
600 taksówek na wodór dla Paryża
Toyota Mirai, pierwszy masowy samochód osobowy z napędem hybrydowym, trafi do paryskiej sieci taksówkarskiej.