mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Wracamy do wzoru

Wracamy do wzoru

Niedługo przedsiębiorcy cieszyli się możliwością odliczenia całego VAT-u naliczonego przy zakupie samochodu osobowego.

Większość wczorajszych głosowań Senatu nad poprawkami przyjętymi przez parlamentarzystów odbyło się zgodnie z sugestiami Ministerstwa Finansów. Niestety stracą na tym osoby prowadzące działalność gospodarczą, gdyż nie będzie możliwości odliczania całego VAT-u od zakupu samochodów osobowych. Taka propozycja, przegłosowana przez Sejm, według rządowych ekspertów miała przynieść ograniczenie wpływów budżetowych o około 500 mln złotych.

Zgodnie z tym, co ustalili senatorowie, podatnicy będą mogli odliczać 50 procent VAT zapłaconego w cenie samochodu osobowego wykorzystywanego przy działalności gospodarczej, jednak maksymalnie 5 tysięcy złotych. Jednocześnie obowiązywać ma kontrowersyjna definicja samochodu osobowego. Opiera ona się na specyficznym wzorze, według którego autem osobowym byłoby auto, którego ładowność będzie mniejsza od sumy 357 kg oraz iloczynu 68 kg i liczby (n) miejsc w samochodzie.

Propozycja rządowa przed głosowaniem 20 lutego w Sejmie zakładała podobne rozwiązanie, jednak z górnym pułapem odliczenia w wysokości 3 tys. zł.

Wydaje się, że to rozwiązanie jest bliskie ostatecznemu wyglądowi tej części ustawy o VAT. Choć różni się od pierwotnej propozycji MF, to jednak jest zdecydowanie mniej "bolesne" dla budżetu niż rozwiązanie uchwalone przez posłów.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Bezpieczna jazda w zimie. O czym pamiętać przed podróżą?
Bezpieczna jazda w zimie. O czym pamiętać przed podróżą?
Wraz z ekspertami bezpiecznej jazdy radzimy, o czym pamiętać przez wyjazdem na sylwestrowe świętowanie.