mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Wynajem zamiast kupna pojazdu

Wynajem zamiast kupna pojazdu

Okazuje się, że firmy coraz chętniej wynajmują samochody, niż je kupują. Jak wynika z danych Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, ubiegły rok okazał się rekordowy pod względem wynajmu samochodów przez firmy.

Wynajem zamiast kupna pojazdu
Sektor wynajmu długoterminowego (CFM) urósł w 2015 roku o 16,6 proc., co jest najlepszym wynikiem w statystykach prowadzonych przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Tylko w ubiegłym roku przybyło blisko 21 tys. samochodów użytkowanych w tym systemie, co oznacza, że już co piąte auto firmowe jest wynajęte.

Dlaczego firmy coraz chętniej korzystają z wynajmu samochodów? Spowodowane jest to przede wszystkim rozliczeniami podatkowymi, w których wynajem średnio- lub długoterminowy generuje wymierne korzyści. Niepodważalną zaletą tego rozwiązania jest łatwość użytkowania i rozliczania eksploatacji auta (nie musimy martwić się chociażby o odsprzedaż). Dodatkowym atrybutem jest też szybka możliwość zmiany wynajętego samochodu na inny model, czy markę.

Firmy najchętniej wybierają usługę tzw. full serwis leasing. Obejmuje finansowanie floty w ramach leasingu operacyjnego i kompleksową obsługę administracyjną oraz serwisową aut służbowych. Na koniec 2015 roku było nim objętych ponad 105 tys. aut, czyli 71,7 proc. łącznego parku pojazdów. Firmy zrzeszone w związku, posiadające blisko 80-procentowy udział w rynku CFM, dysponowały na koniec ubiegłego roku prawie 147 tysiącami samochodów.

Klienci indywidualni nie są aż tak zainteresowani tą ofertą, bardziej korzystają z wynajmu krótkoterminowego, chociaż także w tej grupie obserwowane jest zainteresowanie ofertami obejmującymi dłuższe okresy. Dotyczy to jednak głownie samochodów premium.

Eksperci twierdzą, że rok 2016 będzie jeszcze lepszy pod względem ilości wynajmowanych samochodów przez firmy, a także klientów indywidualnych. Szacuje się, że równie popularny stanie się car sharing.
Tematy w artykule: leasing wynajem samochodow

Podobne wiadomości:

Salon aut poleasingowych - w końcu kupimy...

auto motor i sport 2015-12-15

W Polsce kupno auta używanego to często loteria. Teraz, dzięki pierwszemu salonowi aut poleasingowych, zakup samochodu z drugiej ręki może stać się taką samą przyjemnością, co nowego. Zaznaczmy, że znacznie tańszą przyjemnością.

Komentuj:

Sklep-Kia_pl 2018-10-11

Jest to kompletnie nieopłacalne, za wynajem auta w praktyce zapłacisz zdecydowanie więcej niż w przypadku jego kupna i obojętnie czy będzie to auto nowe czy używane. www.Sklep-Kia.pl

~aga20188 2018-04-16

jeżeli chodzi o wynajem aut to słyszałam również o https://carfree.pl/ korzystaliście? nie da się ukryć, że w aspekcie wynajmowania samochodów konkurencja rośnie

marta_2017-87 2018-04-12

wynajem aut charakteryzuje się przede wszystkim tym, że oszczędzamy na serwisowaniu samochodu. Jednak głównym kryterium jest odpowiedni wybór wypożyczalni aut, czy słyszeliście o tej? http://WynajemSamochoduWarszawa.PL

~Andrzej 2018-02-05

Moim zdaniem wynajem długoterminowy samochodu jest bardziej opłacalny. Przede wszystkim nie ma kosztów eksploatacji. W wypożyczalni samochodów dostawczych BZIUK klient jest na pierwszym miejscu. Firma zdaje sobie sprawę jak ważne jest odpowiednie wyposażenie samochodu, więc na życzenie klienta oferuje takie udogodnienia, jak CB radio, Navi, czy też wózek służący do transportu. Polecam!

~tyrion 2017-07-11

Myślę, że wszystko zależy od wielkości floty, użytkowania i wielu innych czynników. Ja dużo wynajmuję bo w zależności od sezonu mam zróżnicowane zapotrzebowanie na samochody. Z reguły wypożyczam z firmy Bziuk i bardzo sobie chwalę. Na pewno wychodzi mi to taniej niż utrzymywać sporą już kolekcję.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nissan uruchomił największą baterię słoneczną
Nissan uruchomił największą baterię słoneczną
Nissan potwierdził włączenie największej baterii dachowych paneli słonecznych w Holandii, zainstalowanej w należącym do firmy obiekcie w Amsterdamie.