1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Finanse i prawo >
  4. Wyższe kary za brak OC

Wyższe kary za brak OC

Od przyszłego roku kary polisy OC wzrosną o 6 procent. Właściciele aut osobowych będą musieli zapłacić 3700 złotych, a ciężarówek 5550 złotych. Przepisy przewidują jednak zniżki.

Wyższe kary za brak OC
Warto pilnować terminów wygaśnięcia polisy OC, ponieważ kary za jazdę bez obowiązkowego ubezpieczenia nie należą do najtańszych. Od 2016 roku właściciele samochodów zapłacą kary wyższe o 6 procent. Są one bowiem zależne od minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce.

Podstawowa kara to dwukrotność wynagrodzenia w danym roku. W tym przypadku wynosi ona 3700 złotych. Dla ciężarówek przewidziano trzykrotność tej kwoty, co daje w przeliczeniu 5550 złotych.

Przewidziano jednak ulgi w przypadku, gdy brak polisy potrwa tylko kilka dni. Gdy termin 3 dni nie zostanie przekroczony, wtedy właściciel samochodu będzie musiał zapłacić 20 procent stawki bazowej. Jeżeli termin nie przekroczy 14 dni, możemy liczyć na karę w wysokości 50 procent podstawowej.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przewiduje, że około 1 procent samochodów poruszających się po polskich drogach nie posiada obowiązkowego OC. Polisa chroni posiadacza pojazdu i kierowcę przed odpowiedzialnością finansową wobec ofiar wypadku, a także zniszczonego mienia.

Najczęstszym powodem braku OC jest wygaśnięcie ubezpieczenia zbywcy pojazdu. Polisa poprzedniego właściciela auta jest ważna tylko do okresu na jaki została zawarta i nie przedłuża się automatycznie. Bardzo często powodem nałożenia kary jest wykupienie OC po dacie pierwszej rejestracji pojazdu, a także przekonanie, że auto niesprawne techniczne lub nieużytkowane nie potrzebuje ubezpieczenia.
Tematy w artykule: ubezpieczenia ubezpieczenie OC

Podobne wiadomości:

Nowe przepisy. Ruszają wypłaty szczególne z UFG

Nowe przepisy. Ruszają wypłaty szczególne z...

Finanse i prawo 2019-10-31

Autocasco na godziny. Rewolucja na rynku

Autocasco na godziny. Rewolucja na rynku

Aktualności 2019-06-19

Komentuj:

Ekspert_Superpolisa 2015-12-23

Polskie prawo wcale nie jest surowe dla nieodpowiedzialnych kierowców pojazdów. Z informacji zebranych przez PBUK, na temat sankcji za brak ubezpieczenia OC w państwach europejskich, wynika, że kary w tych krajach są znacznie wyższe niż w Polsce. Mimo wzrostu wysokości kar w przyszłym roku właściciele pojazdów bez OC zapłacą karę czterokrotnie niższą niż we Francji i aż jedenaście razy mniejszą niż w Luksemburgu. W Polsce niższe są nie tylko kary, ale także średnie stawki za obowiązkową polisę dla aut. Wniosek jest prosty - nie opłaca się ryzykować. Pozdrawiam, Ekspert Superpolisa.pl

~angela11 2015-12-23

No i tak dobrze. Ubezpieczenie samochodu Zabrze jest bardzo ważne. Wcale nie jest takie drogie. można skorzystać z firm, które porównują rożne warunki. Ze swojej strony mogę polecić takie miejsce: http://silesiaubezpieczenia.pl/ To bardzo dobry pomysł na tego typu rzeczy;)

KofeinaRysiu 2015-11-26

I bardzo dobrze! Rośnie wysokość składek, ale nie bez powodu. Przynajmniej teraz będziemy czuć się bezpieczniej, a problemy z wypłatą ubezpieczenia będą mniejsze. Oby. W tym poradniku jest fajnie opisane wszystko na temat OC: http://zakupsamochodu.pl/ubezpieczenia/. Jest mnóstw stron tego typu, a mimo to ludzie wciąż nie wykupują ubezpieczeń. Dlaczego?

~peter 2015-11-25

Prawidłowo.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Cupra el-Born – sportowy, elektryczny SUV
Cupra el-Born – sportowy, elektryczny SUV
Cupra el-Born to nowy elektryczny SUV sportowej hiszpańskiej marki. Wprawne oko zauważy podobieństwo do Volkswagena ID.3, na którym auto bazuje.