mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Wzór Lisaka do lamusa

Wzór Lisaka do lamusa

Po niecałym roku obowiązywania osławionego już wzoru Lisaka, posłowie zdecydowali o jego likwidacji. W jego miejsce pojawi się nowa definicja, która ma jednoznacznie klasyfikować auta, od których będzie można odliczać podatek VAT.

Już w momencie wejścia w życie ustawy, pod koniec kwietnia zeszłego roku, większość ekspertów oraz zwykłych przedsiębiorców zwracała uwagę na błędy nowej ustawy. Dość szybko pojawiły się pierwsze projekty zmian, jednak rząd sceptycznie był do nich nastawiony. Teraz okazało się, że nadszedł odpowiedni czas na zmiany, zaakceptowane przez resort finansów, i prace w Sejmie nabrały iście ekspresowego tempa. W ciągu trzech dni odbyły się dwa czytania, przedzielone pracami Komisji Finansów Publicznych i ostatecznie posłowie zatwierdzili większość zmian rządowych, odrzucając wszystkie poprawki opozycji.

Jedną z najważniejszych zmian nowelizacji ustawy o VAT będzie likwidacja wzoru Lisaka, który uzależniał możliwość odliczania pełnego podatku VAT od liczby miejsc oraz dopuszczalnej ładowności. W praktyce okazało się, że istniały takie modele, które przy lekko zmienionym wyposażeniu nie spełniały wzoru i przy ich kupnie można było odliczyć tylko część podatku. Teraz zastąpi go definicja, która określi, jakie warunki muszą spełniać auta, by można było odliczyć cały VAT przy ich nabyciu.

Pełny VAT będzie można odliczyć od wszystkich pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Rozwiąże to problem, jaki pojawił się z tymi samochodami, które nie miały świadectwa homologacji, ale były typowymi autami ciężarowymi. Również pełne odliczenie przysługuje w przypadku samochodów dostawczych z jednym rzędem siedzeń, który oddzielony jest od części bagażowej ścianą lub trwałą przegrodą. Dotyczyć to będzie tzw. pojazdów wielozadaniowych lub vanów (np. Panda van, Corsa van, Clio societe). W tym przypadku nic się nie zmieni, auta te i tak miały homologację na pojazdy ciężarowe.

Pewne nieścisłości mogą pojawić się z samochodami, które mają więcej niż jeden rząd siedzeń. Będzie możliwe odliczenie całego VAt-u, jeśli przestrzeń bagażowa będzie oddzielona jw., a po drugie jej długość będzie większa od długości części pasażerskiej. Długość części bagażowej mierzona ma być po podłodze pomiędzy przednią a tylną szybą lub drzwiami tyłu nadwozia pojazdu. Jednak już teraz widać, iż właśnie ten punkt może okazać się najsłabszym punktem całej definicji.

Pełne odliczenie VAT-u dotyczyć będzie także pojazdów samochodowych z odkrytą częścią bagażową (pick-upy) oraz pojazdów z oddzielnymi konstrukcyjnie kabiną kierowcy i nadwoziem do przewozu ładunków. Podobnie jak w poprzednio obowiązujących przepisach pełne odliczenie dotyczyć będzie także pojazdów specjalnych oraz pojazdów samochodowych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą.

W przypadku pozostałych samochodów osobowych o DMC nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi tylko 60% kwoty podatku VAT na fakturze, nie więcej jednak niż 6 tys. zł. W tym przypadku, jak widać, ustawodawca zwiększył ten limit z 50% i 5 tys. zł. Nie dojdzie natomiast do żadnych zmian, jeśli chodzi o odliczania podatku VAT od zakupionego paliwa do tego typu aut. Nadal będzie tylko istniała możliwość odliczenia podatku od pojazdów uznanych wg ustawy za "ciężarowe".

Dodatkowe wymagania określone w ustawie pozwalające na pełne odliczenie podatku VAT określone zostaną na podstawie badania technicznego w okręgowej stacji kontroli pojazdów, potwierdzone zaświadczeniem oraz stosowną adnotacją w dowodzie rejestracyjnym.

Te same warunki uznania pojazdu za "samochód ciężarowy" dotyczyć będą nabycia pojazdu w drodze umowy najmu, dzierżawy, leasingu oraz importu czy nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Choć w projekcie nowelizacji ustawy widnieje data 1 kwietnia, jako data wejścia w życie zmian. Jednak już teraz widać, że raczej tego terminu nie uda się zrealizować. Wynika to z tego, że Senat na najbliższym posiedzeniu nie ma zaplanowanych prac nad tymi zmianami, a kolejne posiedzenie odbędzie się dopiero 31 marca... Najprawdopodobniej, jeśli ani Senat, ani prezydent nie zgłoszą zastrzeżeń, to zmiany wejdą w życie od 1 maja.

Komentuj:

~arek 2013-11-09

chętnie bedę płacił wszystkie podatki ,akcyzy VATY, chcę tylko wiedzieć gdzie są te pieniądze ?? i gdzie one przepadają ??? Im więcej haratają tym większa dziura budżetowa a biesiadny stół królika coraz wiekszy.

~Kajtek 2009-04-11

W dalszym ciągu jest to "knot" utrudniający ludziom prowadzącym działalność gospodarczą na uczciwe działanie. Nadal trzeba mieć "ciążarówkę" Po co złotnikowi, zegarmistrzowi, serwisantowi sieci komputerowych ciężarówka. A przecież wszyscy prowadzą równą w/g prawa działalność gospodarczą. Płacą podatki. Znowu trzeba będzie zaskarżyć do Trybunału Europejskiego działanie RP w sprawie podatku od towarów i usług. Dlaczego nadal mają być równi i równiejsi wobec prawa??? Czy wszyscy muszą być Falandyszami?

~oskar 2008-12-29

DLACZEGO ! nie dojdzie do żadnych zmian, jeśli chodzi o odliczania podatku VAT od zakupionego paliwa do aut osobowych. DLACZEGO ! nadal będzie tylko istniała możliwość odliczenia podatku od pojazdów uznanych wg ustawy za "ciężarowe". Czy koniecznie musimy kupować tz ciężarówki aby odliczać Vat od zakupionego paliwa. Należy dążyć do zmian i to w jak najkrótszym czasie

~Elektryk 2008-12-24

mam firme i zatrudniam cztery mam vito i nie moge odliczyć vatu od paliwa a przedział pasażeski mi taki wystarcza ponieważ jedziemy w pieciu,natomiast tylnej czesci woże tylko wiertarki i wkretaki oraz potrzebny mi sprzet .pytam sie po co mi ciężarowy samochód

~ANTY LISAK 2007-11-04

Panu lisakowi juz dziekujemy popisal sie on bowiem swoja niekompetencja i zaszkodzil wielu polskim przedsiebiorca a nie do tego zostal wybrany

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Rejestracje nowych aut w Polsce – Grupa Volkswagena na czele
Rejestracje nowych aut w Polsce – Grupa Volkswagena na czele
Już prawie co trzeci nowy samochód rejestrowany w Polsce należy do jednej z marek Volkswagen Group Polska.