1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Finanse i prawo >
  4. Zapomniałeś prawa jazdy? I tak zabiorą

Zapomniałeś prawa jazdy? I tak zabiorą

Rząd zajął się likwidacją luki prawnej, która umożliwiała uniknięcie konsekwencji w związku z przekroczeniem prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h. Wystarczy, że kierowca oznajmił, że nie ma przy sobie dokumentu, a policja nie mogła go zatrzymać.

Zapomniałeś prawa jazdy? I tak zabiorą

Już od nowego roku zacznie obowiązywać nowa nowelizacja ustawa, która uszczelni przepisy ruchu drogowego. Żeby starosta mógł wydać decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h wystarczy informacja przekazana przez policję lub GITD. Aktualnie obowiązujące przepisy wymagają dostarczenia informacji o zatrzymaniu dokumentu.

W praktyce wystarczy, że w czasie kontroli policyjnej kierowca oznajmi policjantowi, iż takiego dokumentu przy sobie nie posiada. Jedyną konsekwencją w tym przypadku będzie mandat za przekroczenie prędkości i brak dokumentu oraz punkty karne. W najgorszym wypadku będzie to 550 złotych oraz 10 punktów karnych, a prawo jazdy nie zostanie zatrzymane na trzy miesiące.

Eksperci od prawa już od dawna krytykują obowiązujące przepisy. Funkcjonariusze policji już od dawna czekają na tą zmianę. W przypadku zatrzymania kierowcy, któremu udało się wcześniej przechytrzyć przepisy, policjant widzi odpowiednią informację w systemie, ale nie może nic zrobić.

Wprowadzenie nowych przepisów sprawi, że fotoradary będą groźniejsze. Od 1 stycznia 2017 roku system CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym)obsługujący urządzenia w GITD będzie przesyłał do starostw wnioski o zatrzymanie prawa jazdy, jeżeli kierowca pojazdu przekroczył prędkość o ponad 50 km/h.

Po wydaniu decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy kierowca jest zobowiązany do zwrotu dokumentu. Jeżeli tego nie zrobi, trzymiesięczny termin nie biegnie. Jeżeli w międzyczasie po wydaniu decyzji o zatrzymaniu kierowca nadal będzie prowadził samochód i zostanie zatrzymany do kontroli przez policję, wtedy kara automatycznie przedłuży się do pół roku. Jeżeli kierowca po raz kolejny zignoruje zakaz, na stałe straci uprawnienia. Przy obecnych obowiązujących przepisach jazda z cofniętymi uprawnieniami to przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności. Żeby móc ponownie wsiąść za kółko trzeba zapisać się na kurs prawa jazdy, a na koniec zdać egzamin.

We wrześniu RPO skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie niekonstytucyjności przepisów, które pozwalają zatrzymywać czasowo uprawnienia. Rzecznik argumentował, że kierowca nie może być podwójnie karany, a w chwili przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h otrzymuje dwie kary: mandat oraz odebranie uprawnień. Trybunał rozpatrzył sprawę i wydał orzeczenie, z którego wynika że zakładanie w ramach dwóch różnych postępowań karnego i administracyjnego za przekroczenie prędkości dopuszczalnej o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym dwóch różnych sankcji, nie narusza zasady, że nie można orzekać dwa razy w tej samej sprawie. Uznano, że zatrzymanie prawa jazdy nie jest sankcją karną.

Luka w przepisach wynika z opóźniającego się wdrożenia systemu CEPiK 2.0. Gdyby rozwiązanie wdrożono w pierwotnym terminie (4 stycznia 2016), unikanie odpowiedzialności zasłaniając się brakiem dokumentów byłoby niemożliwe. Jednak przesunięcie spowodowało, że dziurawe przepisy nadal obowiązują, a nikt nie pokusił się o uszczelnienie przepisów. Dopiero nadchodząca nowelizacja rozwiązuje problem, a także zapowiada uruchomienie CEPiK 2.0 w czerwcu 2018 roku.

W tym samym czasie wejdą również przepisy dotyczące młodych kierowców. Osoby, które będą miały prawo jazdy krócej niż dwa lata będą musiały odbyć dodatkowe szkolenie pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od otrzymania uprawnień. Ponadto samochód, którym będą się poruszać musi mieć naklejony zielony listek, a także stosować się do niższych limitów prędkości. Przepisy będą bardzo restrykcyjne. Wystarczą dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, a okres próby zostanie przedłużony o kolejne dwa lata. Projekt ma niebawem trafić do konsultacji, ale możemy się spodziewać, że ustawa zostanie uchwalona jeszcze przed końcem obecnego roku.

Tematy w artykule: prawo jazdy mandaty

Podobne wiadomości:

Odcinkowy pomiar prędkości na A1

Odcinkowy pomiar prędkości na A1

Aktualności 2021-01-19

Nowy komunikator Yanosik XS

Nowy komunikator Yanosik XS

Technika 2019-06-07

Komentuj:

~Mariusz 2016-11-13

Przeprowadzam krótką ankietę nt. materiałów w samochodach osobowych - proszę o wypełnienie i z góry dziękuję!nnhttps://goo.gl/forms/cPMcRqMaiMxJnR6R2

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki S-Cross - oficjalna premiera
Nowe Suzuki S-Cross - oficjalna premiera
Suzuki S-Cross wchodzi do gry, zastępując model SX4 S-Cross. Nowy SUV zyskał odmieniony wygląd i szereg systemów bezpieczeństwa, zachowując dotychczasowe zalety, jak napęd i przestronne wnętrze. Znamy już ceny.