mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Zmiany w przepisach - co było i co nas czeka?

Zmiany w przepisach - co było i co nas czeka?

Choć zapowiadana ofensywa ustawowa naszego rządu w ubiegłym roku nie spełniła w pełni oczekiwań, to w przypadku przepisów dotyczących kierowców faktycznie mieliśmy sporego nowego. Nie wszystkie zmiany weszły w życie w minionych dwunastu miesiącach, część z nich zacznie obowiązywać dopiero w rozpoczętym właśnie 2011 roku.

Zmiany w przepisach - co było i co nas czeka?
Jedną z najistotniejszych nowelizacji przepisów ubiegłego roku była zmiana kodeksu karnego, która zaczęła obowiązywać z dniem 1 lipca 2010. Ustawodawca wprowadził bowiem obowiązkową utratę uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych w przypadku, gdy nietrzeźwy bądź odurzony kierowca spowodował wypadek drogowy, w którym będą ofiary śmiertelne lub z poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. Podobna kara czeka tych kierowców, którzy zbiegli z miejsca takiego wypadku. Ponadto nowelizacja kodeksu karnego przewiduje również ostrzejsze sankcje dla recydywistów, zasiadających za kółkiem pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Z dwóch do pięciu lat wzrosła bowiem maksymalna kara więzienia, jaka może grozić za tego typu występek (czytaj więcej).

Łagodniej za to będą traktowani rowerzyści, którym zdarzyło się wsiąść na rower pod wpływem alkoholu. Do tej pory tracili oni bowiem i uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych (zarówno samochody osobowe, jak i np. ciężarowe), i do prowadzenia roweru. Po zmianach sądy będą mogły z większą dowolnością orzekać kary, decydując o przepadku uprawnień tylko do pojazdów określonego rodzaju. Czyli nietrzeźwy jadący rowerem nie będzie musiał już stracić prawa jazdy (czytaj więcej).

W piratów drogowych, którzy nie przestrzegają przepisów na drogach osiedlowych, uderzyła zmiana wprowadzona 4 września. Od tego dnia drogi wewnętrzne, czyli np. drogi osiedlowe oraz parkingi przy sklepach, mogą być traktowane jako drogi publiczne. Jest tylko jeden warunek - muszą być oznaczone znakiem strefa ruchu. W takiej sytuacji policjanci mogą interweniować i karać kierowców, którzy poruszają się po takich drogach np. bez zapiętych pasów, bez niezbędnych dokumentów, ze zbyt dużą prędkością lub nie stosują się do ustawionych na takich drogach znaków. Przykładowo za zaparkowanie auta na miejscu dla niepełnosprawnych grozi mandat w wysokości 500 zł oraz 5 punktów karnych plus koszty związane z odholowaniem pojazdu. Wcześniej istniała możliwość interwencji tylko w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa (czytaj więcej).

Najwięcej zmian w przepisach drogowych wprowadziła chyba jednak nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym, która właśnie zaczęła obowiązywać. Przede wszystkim zwiększyła ona dopuszczalne prędkości na autostradach oraz dwujezdniowych ekspresówkach - odpowiednio do 140 i 120 km/h. Na pozostałych drogach bez zmian. Ponadto wprowadziła 10-kilometrową tolerancję, przez co jazda szybsza nie więcej niż o owe 10 km/h od dopuszczalnych prędkości nie będzie karana. Nowelizacja ta wprowadza także spore zmiany w sieci fotoradarów. Na drogach krajowych fotoradary będą mogły być stawiane tylko przez Inspekcję Transportu Drogowego, straż miejska (gminna) będzie mogła instalować swoje tylko w terenie zabudowanym bądź na drogach niższego szczebla. Poza tym z dróg zniknąć mają wszystkie atrapy fotoradarów, a nowe będą stawiane tylko w rzeczywiście niebezpiecznych miejscach. Do lipca br. stworzony ma zostać system automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym, który znacznie skróci postępowanie mandatowe. Mimo to do 180 dni wydłużył się czas, w jakim możemy zostać ukarani od dnia ujawnienia czynu przez fotoradar (czytaj więcej).

Najgłośniejszą jednak zmianą przepisów, przynajmniej w końcówce roku, a która dotknęła przede wszystkim właścicieli firm, była likwidacja możliwości odliczenia pełnego podatku VAT od zakupu aut z kratką oraz paliwa do nich. Znowelizowane przepisy ustawy o podatku od towarów i usług zaczęły obowiązywać z dniem 1 stycznia 2011 r., dlatego też niemal do ostatnich dni minionego roku przedsiębiorcy licznie odwiedzali salony samochodowe. Wprowadzone ograniczenie jest jednak czasowe i ponownie w 2013 roku zakup "kratek" będzie się wiązał z korzyściami fiskalnymi (czytaj więcej).

Każdego kierowcę dotknie za to inna zmiana w podatku VAT, a mianowicie zwiększenie stawek podatkowych (podstawowa z 22 na 23%). Tym samym podrożeje wszystko, z czego na co dzień korzysta kierowca - od paliw, poprzez części i ubezpieczenia, aż po samochody. Na szczęście dla osób, które będą dopiero zaczynać naukę jazdy, resort finansów zwolnił z opodatkowania podatkiem VAT szkolenia na prawo jazdy (kat. B, C, D i E), uznając je jako formę kształcenia zawodowego. Zwolnienia z VAT nie obejmą jednak szkolenia na motocykl (kat. A) (czytaj więcej).

Zmiana stawek VAT nie jest jedyną przyczyną zapowiadanych podwyżek ubezpieczeń. Straty, jakie firmom ubezpieczeniowym przynoszą ubezpieczenia komunikacyjne, zmuszą większość z nich do podniesienia cen oferowanych przez siebie polis. Według szacunków analityków podwyżki mogą wynieść nawet do 30 proc. i dotyczy do tych grup kierowców, którzy jeżdżą najbezpieczniej nie powodując strat (czytaj więcej).

W kwestii ubezpieczeń kierowcy muszą się liczyć z tym, że ubezpieczyciele będą przyglądać się ich przeszłości za kierownicą. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przygotował bowiem narzędzie, które umożliwi towarzystwom ubezpieczeniowym sprawdzenie, czy przysługują nam zniżki z polis OC i AC. Obecnie, szacuje się, nawet 10 procent kierowców może oszukiwać na ulgach za bezwypadkową jazdę (czytaj więcej).

Ubiegły rok przyniósł nam nieznaczną podwyżkę za wydanie prawa jazdy oraz dowodu rejestracyjnego, jednak już wiadomo, że wkrótce czeka nas kolejna. Jednocześnie sprowadzający samochody z zagranicy nieco oszczędzą, gdyż nie ma już obowiązku tłumaczenia na język polski obcego dowodu rejestracyjnego. W przypadku sprowadzanych samochodów, zwłaszcza z Wlk. Brytanii, być może czeka nas kolejna konfrontacja z Komisją Europejską przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. KE żąda od naszego państwa zmian w prawie, które umożliwią rejestrację w Polsce samochodów z kierownicą po prawej stronie. Strona polska upiera się, że takie rozwiązanie zmniejszy bezpieczeństwo na drogach i szykuje się na ostateczną batalię przed ETS. W nowym roku szybciej będzie przebiegać rejestracja pojazdów. Po pierwsze, możliwe będzie złożenie wszelkich dokumentów niezbędnych w wydziale komunikacji przez internet. Po drugie, nastąpiło zintegrowanie systemów Pojazd i CEPiK, dzięki czemu skróci się czas oczekiwania na dowody rejestracyjne wytworzane przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.

W 2011 roku szykuje się spora zmiana przepisów wprowadzana przez ustawę o kierujących pojazdami. Ustawa ta już kilka lat czeka na wprowadzenie w życie, ale wydaje się, że w obecnym roku nic już nie stanie jej na przeszkodzie. Najważniejszymi regulacjami, które wprowadzi, będzie wprowadzenie nowych kategorii prawa jazdy (głównie dla jednośladów), wprowadzenie specjalnego okresu nadzoru dla młodych kierowców (przez dwa lata od uzyskania uprawnień), skierowanie na specjalne kursy reedukacyjne kierowców, którzy otrzymają ponad 24 punkty karne (prawo jazdy będzie zabierane dopiero po kolejnym przekroczeniu limitu 24 punktów, nie będzie też kursów, które pozwalają na odjęcie ze swojego konta 6 punktów). Ustawa będzie też regulować działalność ośrodków szkoleń oraz instruktorów nauki jazdy. Wszystko oczywiście dla podniesienia ogólnego poziomu bezpieczeństwa na drogach.

Podobne wiadomości:

Paceman – kolejny w rodzinie Mini

auto motor i sport 0000-00-00

PZU wycofuje zniżki na OC dla członków PZM

PZU wycofuje zniżki na OC dla członków PZM

Aktualności 2018-12-18

Komentuj:

~lipomal 2011-01-05

Policz sobie sam ubezpieczenie Kalkulacje wysokości stawek OC mozna zrobic samemu za pomoca kalulatorów, ktorych istnieje wiele w sieci np na stronie daa.pl/aay. Ponieważ wszystkie są połączone z arkuszami kalkulacyjnymi towarzystw ubezpieczeniowych. A wyniki zaskakują. Zanim zdecydujesz się na przedłużenie umowy ubezpieczenia OC w dotychczasowym zakładzie, sprawdź ofertę konkurencji. Różnice w cenie sięgają czasem powyżej stu procent. Najprościej porównać oferty w internecie, dzięki działającym kalkulatorom i zawrzeć umowę przez sieć. Niektóre zakłady za taką formę zawarcia umowy dają dodatkowe zniżki. UWAGA: Nawet jeśli zawarliście rok temu najkorzystniejszą umowę, teraz wasz ubezpieczyciel nie musi mieć najlepszej oferty na rynku.

aaa 2011-01-03

Ładnie napisany artykuł, rzetelnie podsumowujący zmiany. Naprawdę 5 z dużym plusem :) Co do zmian, to oczywiście najbardziej boli VAT 23%, ale nie tyle sama zmiana co podnoszenie cen przy jej okazji na poziom o wiele wyższy niż wynikało by to z kwestii fiskalnych.

~antykomunista 2011-01-03

no i jeszcze podwyżki paliw - wzrost VAT, wzrost opłaty palliwowej i w efekcie już koło mnie na stacji Pb95 droższa po sylwestrze o 10 gr/l, masakra co się dzieje

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Audi R8 V10 Decennium
Audi R8 V10 Decennium
Audi prezentuje model R8 V10 Decennium. Limitowana edycja świętuje 10-lecie silnika V10.