mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Zmiany w wysokości opłat za dowód rejestracyjny

Zmiany w wysokości opłat za dowód rejestracyjny

Ministerstwo Infrastruktury opracowało projekt rozporządzenia zmieniającego wysokość opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i tablic rejestracyjnych pojazdów, które ma wejść w życie 1 października br.

Jeszcze pod koniec lipca przedstawiciele resortu zastrzegali, iż wprowadzenie nowych dowodów rejestracyjnych nie spowoduje wzrostu kosztów ich wytwarzania, a co za tym idzie zwiększenia opłat przy rejestracji pojazdów. Widocznie od tego czasu zaszły jakieś nieprzewidziane zmiany, bo okazuje się, że za wydanie nowego dowodu będziemy musieli więcej zapłacić.

W przedłożonym rozporządzeniu zmieniając wysokość opłaty za wydanie dowodu rejestracyjnego i pozwolenia czasowego wzięto pod uwagę koszty wytworzenia blankietów tych dokumentów i przyjęto założenie, że nie może ulec zmniejszeniu poziom dochodów organów rejestrujących przeznaczanych na wykonanie czynności związanych z rejestracją pojazdów. W wyniku tak przyjętego oszacowania, opłata za wydanie dowodu rejestracyjnego wzrośnie o 15 zł, natomiast opłata za wydanie pozwolenia czasowego przy czasowej rejestracji z urzędu zmniejszy się o 4,50 zł. W konsekwencji spowoduje to wzrost opłat za wydanie dokumentów przy rejestracji pojazdu o 10,50 zł.

Zgodnie z rozporządzeniem za wydanie dowodu rejestracyjnego pojazdu wraz z kompletem nalepek legalizacyjnych i nalepką kontrolną organ rejestrujący pobiera opłatę w wysokości 75,50 zł, na którą składa się opłata za:
- dowód rejestracyjny - 48 zł
- komplet nalepek legalizacyjnych – 11 zł
- nalepkę kontrolną – 16,50 zł.
Opłata za wydanie pozwolenia czasowego wynosi 12 zł.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ford i Volkswagen zbudują wspólne modele
Ford i Volkswagen zbudują wspólne modele
Volkswagen AG i Ford Motor Company nawiązały współpracę. Znamy już szczegóły umowy.