mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Znowu "mieszają" w odliczeniach VAT od aut

Znowu "mieszają" w odliczeniach VAT od aut

Możliwość odliczania podatku VAT od zakupu samochodów wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej, a także od paliwa do nich, od lat jest przedmiotem częstych zmian, które utrudniają życie przedsiębiorcom. Resort finansów zapowiada kolejne zmiany, które dla części firm mogą okazać się korzystne, dla części zaś... niekorzystne.

Znowu
Przyjęta niedawno nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług zakłada, że czasowe ograniczenie możliwości odliczania podatku VAT od samochodów z kratką zostanie przedłużone o rok, do końca 2013 rok.

Przypomnijmy, polski rząd we wrześniu 2010 roku uzyskał zgodę Rady Unii Europejskiej na wprowadzenie szczególnego środka w postaci czasowego (trzyletniego) odstępstwa od obowiązujących przepisów unijnych w sprawie podatku VAT. Rada UE wyraziła zgodę na zawieszenie możliwości odliczania pełnego podatku VAT przy nabywaniu samochodów z kratką, jak i paliwa do nich.

Zgoda taka była niezbędna, aby wprowadzić powyższe ograniczenia. Wcześniejsze bowiem zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług, które pogarszały sytuację przedsiębiorców na gruncie prawa podatkowego, okazały się niezgodne z prawem unijnym. W efekcie czego mieliśmy sprawę Magoora i wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który powołał się na tzw. zasadę standstill. Zgodnie z nią niezgodne z prawem są wszelkie zmiany pogarszające sytuację podatników, a które weszły w życie po dniu 30 kwietnia 2004 roku, a więc od momentu wejścia Polski do Wspólnoty Europejskiej.

Polski rząd pierwotnie nie skorzystał w pełnym zakresie z udzielonego prawa i zawiesił możliwość odliczania VAT od aut z kratką tylko do końca 2012 roku. Teraz jednak już wiadomo, że "kratka" nie da żadnych korzyści podatkowych jeszcze przez kolejnych dwanaście miesięcy. Teoretycznie oznacza to, że od 2014 roku ponownie możemy liczyć się z boomem na auta z kratką, które dzięki swoim właściwościom podatkowym będą chętniej wybierane przez przedsiębiorców.

Teoretycznie..., bowiem resort finansów rozważa ponowne wystąpienie do Komisji Europejskiej o możliwość wprowadzenia kolejnego odstępstwa od przepisów w sprawie odliczania podatku VAT od aut firmowych. Według przedstawicieli resortu chodzi o ujednolicenie na gruncie prawa podatkowego samochodów typowo osobowych z pojazdami osobowo-dostawczymi o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, czyli także samochodów z kratką. Nowe regulacje miałyby zacząć obowiązywać od początku 2014 roku.

Ministerstwo Finansów chce wprowadzenia nowych limitów odliczeń. W miejsce dzisiejszych 60 proc., podatnik mógłby odliczyć 50 proc. podatku VAT zawartego w cenie nabytego samochodu. Jednocześnie zwiększony zostałby limit kwotowy odliczenia - z obecnych 6 tys. do 8 tys. zł. Oznacza to, jeśli Komisja Europejska przystanie na prośbę strony polskiej, że nabycie auta z kratką nie będzie dawało przedsiębiorcom żadnych korzyści podatkowych.

Powyższa propozycja, która z jednej strony zmniejsza limit procentowy, ale z drugiej - zwiększa kwotowy, będzie korzystna lub nie, w zależności od nabywanego pojazdu. Im bowiem tańszy będzie kupowany samochód, tym mniej odliczyłby właściciel firmy, gdyby w życie weszły nowe limity.

Przykładowo, jeśli zakupimy dziś na firmę samochód osobowy za 30 tys. zł netto (36.900 zł brutto), wówczas możemy odliczyć 60 proc. podatku VAT, czyli 4.140 zł. Przy nowych limitach, nasze odliczenie wyniosłoby tylko 3.450 zł. Inaczej sprawa wygląda przy droższych autach. Samochód kosztujący 60 tys. zł netto (73.800 zł brutto) uprawnia dziś do odliczenia 6.000 zł podatku VAT, po zmianach można by odliczyć 6.900 zł podatku. Nieco powyżej 52 tys. zł netto będzie graniczną kwotą za samochód osobowy, powyżej której nowe limity będą bardziej korzystne.

Resort finansów chce jednak jeszcze jednej istotnej zmiany, która będzie korzystna dla wszystkich właścicieli firm, posiadających na swoim wyposażeniu samochody typowo osobowe. Otóż ma być możliwe odliczenie 50 proc. podatku naliczonego przy nabyciu paliw wykorzystywanych do pojazdów firmowych. To bez wątpienia dobra wiadomość dla firm, które do tej pory nie mogły w ogóle odliczać VAT od paliwa kupowanego do tego typu aut.

Nowe regulacje obejmować mają samochody osobowe oraz inne pojazdy o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony (auta z kratką). Tak jak i dziś, tak i w przyszłości będą jednak wyjątki. Przepisy dotyczące ograniczeń w odliczaniu podatku VAT nie będą dotyczyć:

- pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;
- pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 % długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;
- pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;
- pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;
- pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym;
- pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;
- przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:
-- odprzedaż tych samochodów lub
-- oddanie w odpłatne używanie tych samochodów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i te samochody są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Podobne wiadomości:

Samochodem służbowym na wakacje - o czym należy pamiętać?

Samochodem służbowym na wakacje - o czym...

Przepisy i prawo jazdy 2015-07-24

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży motoryzacyjnej

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży...

Finanse i prawo 2015-07-25

Komentuj:

Aldik 2012-11-01

Kiedyś ktoś pojmie że auto to juz nie luksus tylko narzędzie to pracy, skoro kupująć np młotek czy piłę czy płacąc rachunek za telefon odlizam vat to dlaczego od dowolnego auta jakie kupię na firmę nioe moge tego uczynić ?? Po co kombinowanie, po co ten cały burdel prawny !? To takie proste ale nie, trzeba łupać kasę ile sie da z podatnika... a co tam najwyżej zamknie firmę, kogo to obchodzi..

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Porsche Cayenne Coupe
Porsche Cayenne Coupe
Porsche poszerza rodzinę modelu Cayenne. Do gamy trzeciej generacji tego popularnego SUV-a dołącza jeszcze bardziej sportowy wariant – Cayenne Coupé.