1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Finanse i prawo >
  4. Żółte znaki na drogach - o co chodzi?

Żółte znaki na drogach - o co chodzi?

Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte tabliczki pojawiły się przy drogach w związku z międzynarodowymi ćwiczeniami wojskowymi. Znaki pojawiły się przy mostach - informują na temat limitów wagowych pojazdu na konkretnym moście.

Znak powyżej oznacza, że limit wagowy dla samochodów ciężarowych i innych pojazdów kołowych wynosi 60 ton, a dla czołgów i pojazdów gąsienicowych 80 ton. W tym przypadku różnica wynika z innego rozmieszczenia mas - w czołgu większa masa rozkłada się na większą powierzchnię.

Żółte znaki będą stać na polskich drogach do połowy czerwca. Wtedy skończą się międzynarodowe ćwiczenia wojskowe. Pojazdy wojskowe nie są pojazdami uprzywilejowanymi, nawet jeśli poruszają się w kolumnie jeden za drugim. Można je wyprzedzać jak każdy inny samochód.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy na początku i końcu rzędu pojazdów przemieszczają się samochody Żandarmerii Wojskowej wysyłające niebieskie i czerwone sygnały świetlne i dźwiękowe. Wtedy mamy do czynienia z uprzywilejowaną kolumną wojskową, której nie można wyprzedzać w terenie zabudowanym ani rozdzielać. Wyprzedzając kolumnę wojskową musimy wziąć pod uwagę, że za jednym razem musimy minąć wszystkie samochody jadące w jej składzie. Ten manewr może się okazać niebezpieczny, dlatego sugerujemy cierpliwie podróżować za kolumną.
Tematy w artykule: znaki drogowe samochody wojskowe

Podobne wiadomości:

Wojsko może zabrać Twój samochód!

Wojsko może zabrać Twój samochód!

Finanse i prawo 2015-03-30

Signal - znak drogowy przyszłości

Signal - znak drogowy przyszłości

Technika 2015-07-10

Komentuj:

~Milo 2018-06-08

Nie tylko w północno-wschodniej Polsce. Widziałem takie w zachodniej Polsce.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volvo Cars Family Bond to nowy urlop rodzicielski dla pracowników
Volvo Cars Family Bond to nowy urlop rodzicielski dla pracowników
Volvo Cars planuje wprowadzenie 1 kwietnia 2021 roku nowej polityki płatnych urlopów rodzicielskich dla osób wszystkich płci. Będzie ona dotyczyła ponad 40 tysięcy pracowników w biurach i fabrykach rozsianych po całym świecie.