1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Finanse i prawo >
  4. Związek Dealerów Samochodów przeciw rejestracji "anglików"

Związek Dealerów Samochodów przeciw rejestracji "anglików"

Samochody z kierownicą po prawej stronie niebawem będzie można rejestrować bez większych przeszkód w naszym kraju. Choć wciąż słychać głosy krytyki wobec tego pomysłu.

Związek Dealerów Samochodów przeciw rejestracji
W projekcie autorstwa Ministertwa Infrastruktury i Rozwoju zmieniającym obowiązujące dziś przepisy w sprawie rejestracji samochodów z kierownicą po prawej stronie można znaleźć już zapis dopuszczający taką możliwość. Dopuszczalna będzie rejestracja sprowadzanych tzw. "anglików", o ile wcześniej taki samochód był zarejestrowany w którymś z państw członkowskich.

Ponadto, przed pierwszą rejestracją w kraju taki samochodów powinien zostać wyposażony w odpowiednie światła, lusterka, a prędkościomierz powinien zostać wyskalony w km/h, bądź mieć jednocześnie obie jednostki (km/h i mph). Zgodnie z założeniami zmienione rozporządzenie ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.

Przeciwko temu projektowi jest jednak Związek Dealerów Samochodów. ZDS w odpowiedzi na opublikowany projekt po raz kolejny przesłał do Ministerstwa Infrastruktury pismo zwracające uwagę na negatywny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego udziału w nim takich pojazdów.

Związek zwrócił również uwagę na niewłaściwe przypisanie kompetencji badań technicznych tych pojazdów do stacji kontroli pojazdów, zamiast do jednostek bardziej wyspecjalizowanych, czyli np. tych które biorą udział w procesie homologacyjnym pojazdów. W piśmie zwrócono także uwagę, że niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej informacji w dowodzie rejestracyjnym (zarówno służbom drogowym, jak i przyszłym nabywcom pojazdów) o tym, że pojazd wyprodukowany został jako konstrukcyjnie przystosowany do ruchu lewostronnego. Informacja taka ma umożliwić weryfikację, czy nie doszło do dostosowania pojazdu do ruchu prawostronnego bez dokonania niezbędnych badań technicznych i certyfikatów.

W ocenie Związku największym jednak zagrożeniem dla bezpieczeństwa ruchu drogowego może stać się następujące już w toku użytkowania "anglików" w Polsce samodzielne i bez nadzoru władz przystosowywanie ich do ruchu prawostronnego przez ich właścicieli, dlatego też zmiany w pojeździe już po jego zarejestrowaniu w Polsce mające na celu dostosowanie go do ruchu prawostronnego powinny zostać objęte procedurą tzw. dopuszczenia jednostkowego.

Podobne wiadomości:

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Finanse i prawo 2017-08-31

Od dziś działa czasowa rejestracja samochodów

Od dziś działa czasowa rejestracja samochodów

2019-07-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mercedes EQS - rekordowe 2200 km w 24 godziny
Mercedes EQS - rekordowe 2200 km w 24 godziny
2185 kilometrów w ciągu jednej doby – tyle przejechał najnowszy Mercedes EQS podczas swojej rekordowej wyprawy z Warszawy do Stuttgartu i z powrotem.