mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Zwrot VAT od wszystkich aut firmowych?

Zwrot VAT od wszystkich aut firmowych?

Wyrok WSA w Krakowie mógłby oznaczać rewolucję w temacie podatku VAT od samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Mógłby, gdyby nie zapowiedziana skarga kasacyjna od wyroku, gdyż MF nie zgodzi się, by możliwość odliczenia pełnego VAT przysługiwała dla wszystkich pojazdów używanych w firmach.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, niejako w konsekwencji wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie spółki Magoora, wydał własny wyrok (sygn. I SA/Kr 147/09), który uchyla decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z 15 lutego 2006 r., oraz poprzedzające tę decyzję postanowienie organu I instancji w sprawie interpretacji dotyczącej określenia zakresu prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT zawartego w wydatkach na paliwo do samochodów wykorzystywanych do działalności opodatkowanej podatkiem VAT.

Co to oznacza? Zdaniem Sądu nie jest możliwa, zgodna z polskim prawem, taka wykładnia przepisów podatkowych, która pozwoliłaby na zachowanie ograniczeń w wersji sprzed 1 maja 2004 r., a wprowadzone zaś po tej dacie ograniczenia w odliczaniu podatku są sprzeczne z prawem wspólnotowym. W uzasadnieniu swego wyroku ETS wskazał, że jeżeli sąd krajowy uzna, że istniejące w prawie wewnętrznym ograniczenia będą sprzeczne w prawem wspólnotowym, to może on pominąć przepisy prawa polskiego i oprzeć się wyłącznie o przepisy prawa wspólnotowego.
             
WSA stwierdził, że w opisanej sytuacji, przepis ustawy o VAT dotyczący ograniczeń w odliczaniu podatku naliczonego, zarówno w wersji obowiązującej w okresie od 1 maja 2004 r. do 21 sierpnia 2005 r., jak i po tej dacie, musi zostać pominięty. Konsekwencją tego stanowiska jest szerszy zakres prawa do odliczeń niż istniejący przed 1 maja 2004 r. Jedynym ograniczeniem jest wykazanie przez podatnika związku z działalnością opodatkowaną podatkiem VAT.

Wyrok ten w efekcie może skutkować tym, że każdy przedsiębiorca będzie mógł odliczać cały VAT i od kupowanego na firmę auta, jak i później paliwa do niego. Będzie mógł również starać się o zwrot VAT od aut firmowych do pięciu lat wstecz. Według bardzo pobieżnych szacunków mogłoby to oznaczać konieczność zwrotu VAT nawet do 20 mld zł.

Wątpliwe jednak, by resort finansów przeszedł nad tym wyrokiem do porządku dziennego i zgodził się na zwrot VAT wszystkim przedsiębiorcom bez względu na rodzaj wykorzystywanych przez nich pojazdów. Przygotowana jest kasacja od tego wyroku, która będzie opierać się m.in. na możliwych nadużyciach w przypadku możliwości odliczania 100% podatku VAT przy zakupie auta na firmę. A jednocześnie, wzorem wielu państw unijnych, przygotowywane jest rozwiązanie, które ma ograniczyć taką możliwość.

Podobne wiadomości:

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Finanse i prawo 2015-08-11

Auto poflotowe - czy warto kupić?

Auto poflotowe - czy warto kupić?

Aktualności 2015-01-21

Komentuj:

KofeinaRysiu 2015-11-02

O odprowadzaniu podatków i zwrocie kosztow uzytkowania auta firmowego mozecie znalezc aktualne informacje tutaj: http://www.czasnafinanse.pl/oszczedzanie/artykuly/korzystne-auto-firmowe Ja się dużo stamtąd dowiedziałem.

~cr 2009-04-16

Mam jednoosobową działalność konsultingową.dużo jeżdżę po całej Polsce.W 2005 r. wziąłem w leasing uzywane auto osobowe (ford mondeo) z homologacją ciężarową.Niestety całego Vat-u już nie mogłem odliczyć, ponieważ auto nie spełniało wymagań wzoru Lisaka.Po zakończeniu okresu leasingu, zdecydowałem o zmianie auta, i w 2007 roku wziąłem w leasing inne auto (mazda 6).Oczywiście wiedząc jak wygląda sytuacja z odliczaniem Vat-u nie szukałem już auta z homologacją ciężarową, i jest to auto osobowe.Sądzę, że MF powinno odpowaiadać za błędnie wprowadzane przepisy dotyczące Vat, ponieważ decyzje wielu przedsiębiorców opierały się na aktualnych wówczas, natomiast wadliwych jak się okazało przepisach.Wielu niesłusznie pogodziło się z utratą Vat-u który mogli odliczyć etc...Czy zdecydowałbym się na leasing osobowego auta pod koniec 2007 roku, wiedząc, że od auta z homologacją ciężarową mogę odliczyć cały Vat zarówno od auta jak i od paliwa , a od osobowego tylko część Vat-u od zakupu auta, i 0 zł od kupowanego paliwa?ABSOLUTNIE NIE!!! KUPIŁBYM AUTO Z HOMOLOGACJĄ!!! Kto teraz zwróci mi Vat, który jak się okazało mogłem odliczyć kupując auto z homologacją...?

~kazik 2009-04-13

dzialanie urzedow skarbowych i resortu finansow jest nastawione wlasnie na to by odstraszyc potencjalnych przedsiebiorcow przed staraniem sie o zwrot VAT, to samo bylo ze zwrotem akcyzy, jesli ktos prowadzi sumiennie i rzetelnie swoje dokumenty to nie ma co sie bac, zawsze te nawet pare tysiecy zlociszy to jakaś kwota. A swoja droga kiedy nasz rząd w koncu wprowadzi jakies dopplaty do zakupu nowych aut przy oddaniu na zlom swego rupiecia, jakos na zachodzie to sie przyjelo tylko my jak zwykle 100 lat za murzynami...

~xXx 2009-04-12

prawda jest taka, że jeżeli ktoś ma kilka samochodów w przedsiębiorstwie, to przez kilka lat nazbiera się całkiem pokaźna suma, ale i dużo roboty, bo każdą fakturkę będzie trzeba wymęczyć... jeżeli ktoś działał poprawnie i zgodnie z prawem, to nie musi obawiać się kontroli... niech boją się dziady

~bebe 2009-04-10

Kali zabrać-dobrze, Kalemu zabrać-żle

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Targi Frankfurt 2019
Targi Frankfurt 2019
Targi Frankfurt 2019 to obok wystaw w Paryżu i Genewie najważniejsza impreza tego typu na całym Starym Kontynencie i jedna z największych na świecie.

DS 3 CROSSBACK DS 3 CROSSBACK