mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > "Historia pojazdu" wystartowała

"Historia pojazdu" wystartowała

W życie weszła nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, która zapewni niebawem elektroniczny dostęp do informacji o pojeździe, a także pozwoli w sieci sprawdzić informacje o stanie technicznym autobusu.

Na mocy nowych przepisów  udostępniona zostaje e-usługa "Historia pojazdu". Dzięki niej każda osoba zainteresowana kupnem pojazdu używanego, zarejestrowanego w Polsce, będzie mogła sprawdzić w Internecie dane samochodu. Co ważne, informacje te zostaną udostępnione bezpłatnie. Po podaniu numeru VIN, daty pierwszej rejestracji i numeru rejestracyjnego będzie można np. sprawdzić ilu było poprzednich właścicieli pojazdu, czy nie jest on zgłoszony jako kradziony lub wycofany z ruchu, otrzymać dane techniczne oraz informację o ważności ubezpieczenia OC.

Dostęp do informacji pełnej – zawierającej m.in. dane o właścicielu pojazdu – będą miały, tak jak jest to obecnie, jedynie wybrane podmioty np. organy ściągania.

Ustawa pozwoli również na wprowadzenie e-usługi „Bezpieczny autobus”. Dzięki niej rodzice, którzy wysyłają swoje dzieci na kolonie lub wycieczki będą mogli sprawdzić m.in. czy autokar ma ważne badanie techniczne oraz ubezpieczenie OC. Dostęp do danych będzie możliwy po podaniu numer rejestracyjnego. Także w tym przypadku dane będą dostępne online – nie będzie trzeba składać wniosku i czekać na jego rozpatrzenie.

Obecnie trwają jeszcze prace programistyczne nad uruchomieniem obu e-usług. W resorcie spraw wewnętrznych, który odpowiada za wprowadzenie tych zmian w życie, zapewniają, że wystartują one już w czerwcu.

Ustawa została znowelizowana 4 kwietnia 2014 r. Prezydent podpisał ją 17 kwietnia br. Nowe przepisy weszły w życie 10 maja br.

Podobne wiadomości:

Sprawdź historię sprowadzonego pojazdu – za darmo!

Sprawdź historię sprowadzonego pojazdu – za...

Finanse i prawo 2018-01-15

Kolor samochodu. Jaki wybieramy i dlaczego?

Kolor samochodu. Jaki wybieramy i dlaczego?

Aktualności 2019-08-19

Komentuj:

Wieszal 2014-09-01

Pewnie że dobre, niby czemu miałoby nie być??

~alojzy 2014-05-13

wystartowała, ale usłuiga będzie działać od czerwca (może)... dobre :))

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Targi Frankfurt 2019
Targi Frankfurt 2019
Targi Frankfurt 2019 to obok wystaw w Paryżu i Genewie najważniejsza impreza tego typu na całym Starym Kontynencie i jedna z największych na świecie.

DS 3 CROSSBACK DS 3 CROSSBACK