mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > "Nie" dla takich zmian w VAT od aut z kratką

"Nie" dla takich zmian w VAT od aut z kratką

Krajowa Izba Gospodarcza negatywnie przyjęła przedstawiony do konsultacji projekt nowelizacji ustaw podatkowych dotyczący głównie kwestii użytkowania samochodu w firmach. Wg Izby projekt zawiera wiele negatywnych i nieprzemyślanych rozwiązań mających głownie charakter czysto fiskalny.

Z założeń przestawionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że wystąpiono do Komisji Europejskiej o zgodę, aby od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2012 r. umożliwić nieodliczanie podatku od paliwa nabywanego do pojazdów innych niż samochody osobowe o masie całkowitej do 3,5 tony (od paliwa do samochodów osobowych ograniczenie w odliczaniu podatku już obowiązuje). Przy nabyciu samochodów podatnicy mogliby odliczać tylko 60% kwoty podatku naliczonego, nie więcej jednak niż 6 tys. zł. Odliczenie to co do zasady miałoby dotyczyć pojazdów samochodowych, innych niż osobowe, o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Za skandaliczne należy uznać, zdaniem KIG, uzasadnienie propozycji tych zmian, z którego wynika, że obecnie patologią jest działanie zgodne z prawem, polegające na preferencji w rozliczeniach podatkowych związanych z zakupem określonych pojazdów samochodowych. Należy przypomnieć, że na podstawie wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Magoora sp. z o.o. podatnicy uzyskali prawo do pełnego odliczania VAT przy zakupie pojazdów z tzw. kratką (określane jako pojazdy inne niż osobowe) o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Krajowa Izba Gospodarcza z całą stanowczością uważa, że dalsze utrzymywanie tej zasady, ograniczającej możliwość odliczeń VAT od paliw zużywanych w samochodach osobowych, poza tylko pewnymi wyjątkami, powoduje nierówność sytuacji podatników wykorzystujących auta w prowadzonej działalności gospodarczej. Sytuacja ta jest nie do zaakceptowania z punktu widzenia uznawania pełnych kosztów funkcjonowania firmy. Nie można bowiem uzależniać wysokości kosztów uzyskania przychodów od rodzaju samochodu  wykorzystywanego w przedsiębiorstwie. Z uwagi na przedstawioną przez Ministerstwo Finansów propozycje KIG rozważa zwrócenie się KE z protestem przeciwko propozycji przedmiotowej derogacji.

Należy zauważyć, że zmiana dotycząca wprowadzenia ograniczenia w zakresie ograniczenia w odliczaniu podatku naliczonego od zakupu pojazdów samochodowych oraz paliwa do ich napędu wpłynie negatywnie na działalność przedsiębiorstw. Najdotkliwiej odczuje te zmiany branża motoryzacyjna, firmy leasingowe oraz przedsiębiorcy korzystający w codziennej działalności z samochodów z tzw. kratką.

Dla przedsiębiorców użytkujących tego typu samochody wprowadzenie ograniczenia odliczania VAT znacznie podwyższy koszty bieżącej działalności, co w czasach kryzysu nie jest bez znaczenia. Należy nadmienić, że już w chwili zakupu auto z tzw. kratką ma cenę wyższą o ok. 2-3 tys. od ceny auta osobowego. Dodatkowo należy liczyć się z kosztem przy sprzedaży auta związaną z usunięciem kratki. Obniżenie sprzedaży samochodów będzie miało negatywny wpływ na budżet państwa oraz zniweluje w znacznym stopniu pozytywny dla budżetu państwa efekt fiskalny proponowanych zmian. Za niezwykle "przemyślną" należy uznać propozycję MF zmierzającą w kierunku przeciwnym do rozwiązań wprowadzanych w innych państwach UE, które starają się wspierać branżę motoryzacyjną.

Podobne wiadomości:

Samochodem służbowym na wakacje - o czym należy pamiętać?

Samochodem służbowym na wakacje - o czym...

Przepisy i prawo jazdy 2015-07-24

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży motoryzacyjnej

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży...

Finanse i prawo 2015-07-25

Komentuj:

~ZIOM 2009-09-14

100% od kazdego auta i bedzie prosto i klarowenie, bez miejsc do nadużyć. Poza tym jeśli kupię auto za 100tys netto mogę odliczyć tylko 6tys. VAT-U z 22tys., a jesli po roku sprzedam je za 70 tys netto, musze odprowadzic 15400 VAT-U do US - czyli czysty zysk, ale nie dla przedsiębiorcy.... Niestety realia przepisow w naszym kraju zmuszaja do kombinowania, bo bez tego podatki wykoncza wiekszość małych firm

aaa 2009-09-09

VAT nie jest odliczany jak się to błędnie i populistycznie piszę a tzw. NEUTRALNY. Wypadało by to podkreślić i używać tego terminu. VAT dla firmy zawsze powinien być neutralny. To jest jego istotą. Niestety politycy tego nie rozumieją.

~jaa 2009-09-03

100% odliczenia od kazdego samochodu w firmie!!!! przeciez jak go sprzedasz to tez zaplacisz VAT tylko mniejszy, jak w innych rzeczach. co za glupi kraj - czemu sie tu urodzilem..??

~PaKo 2009-09-03

Nie zgadzam się na odliczenie VAT (tzw. auta z kratką). Spowoduje to duzo mniejsze wpływy do naszego państwowego budżetu a co za ty idzie nie będzie pieniędzy na remonty dróg.

~aaataaam 2009-09-02

mam nadzieję, że "OBCY" NAS ZNÓW OBRONIĄ! Polsko Ojczyzno nasza do czego to doszło, aby "inni" bronili nas, Polaków przed własnym rządem..... "nierządzie" polski -ty jesteś z nami, czy przeciwko nam? o co tobie chodzi.....?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Targi Frankfurt 2019
Targi Frankfurt 2019
Targi Frankfurt 2019 to obok wystaw w Paryżu i Genewie najważniejsza impreza tego typu na całym Starym Kontynencie i jedna z największych na świecie.

DS 3 CROSSBACK DS 3 CROSSBACK