mojeauto.pl > motogazeta > Opony samochodowe > Indeks prędkości opon - wszystko, co musisz wiedzieć

Indeks prędkości opon - wszystko, co musisz wiedzieć

Gdy dobieramy opony do swojego samochodu, zwracamy uwagę głównie na ich rozmiar. Jednak w skomplikowanych kodach na brzegu gumy zaszyfrowanych jest sporo innych parametrów, w tym informacja o bardzo ważnym indeksie prędkości.

Indeks prędkości opon - wszystko, co musisz wiedzieć
Indeks prędkości opon (SI - speed index) to, podobnie jak opisywany już przez nas indeks nośności, parametr wpływający na bezpieczeństwo jazdy. A gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo, nie może być mowy o oszczędzaniu. Dlatego przy kupowaniu kolejnego kompletu opon, pamiętajcie - indeks prędkości musi być zgodny z homologowanym przez producenta lub wyższy.

Poszczególne litery indeksu prędkości odpowiadają maksymalnej prędkości, z którą można jeździć danym autem. Jednak nie ustalajcie tego parametru z danymi z katalogu - tam wasz pojazd może mieć prędkość maksymalną 200km/h (teoretycznie indeks U), ale już producent może zalecać do niego opony o wyższym indeksie. Najlepiej sprawdzić tę informację w świadectwie homologacji pojazdu lub instrukcji dołączonej przez producenta.

Dlaczego ta jedna literka jest tak ważna? Skrywa ona wbrew pozorom sporo tajemnic. Choć na pierwszy rzut oka opony o identycznym rozmiarze, ale indeksach np. S i R wyglądają tak samo, to ich konstrukcja może być odmienna. Producenci do ogumienia o wyższym indeksie prędkości używają innej mieszanki tworzyw, gęstszego splotu drucianego i nadają mu sztywniejszą strukturę. Wpływa to korzystnie na stabilność pojazdu, ale może obniżać komfort jazdy.

Opony o wyższym indeksie prędkości są zwykle droższe, stąd pokusa wielu kierowców do oszczędzania na tym zakupie. Zwykle tłumaczą to sobie na logikę: "skoro nigdy nie jeżdżę 190km/h to po co mi opony o indeksie T?" Niestety nie jest to odpowiednie podejście. Ze względu na wspomniane wcześniej różnice konstrukcyjne, opony o zbyt niskim indeksie prędkości mogą nie zapewniać odpowiedniego bezpieczeństwa nawet przy prędkościach dużo niższych od maksymalnej. Poza tym będą się szybciej zużywać niż ciut droższe, ale odpowiednio dobrane gumy - po co nam 40zł w kieszeni więcej, gdy nasze "oszczędnościowe" opony wyząbkują się o 2 sezony szybciej?

Warto także pamiętać, że w razie wypadku ubezpieczyciel może kręcić nosem, gdy odkryje nasze oszczędności. Ciężko nam będzie wytłumaczyć, że niezgodna z homologacją modyfikacja pojazdu nie wpłynęła na jego prowadzenie, nawet jeśli teoretycznie nie byliśmy sprawcą wypadku. Niższy rachunek za opony z pewnością nie zrekompensuje nam utraty odszkodowania.

Czy warto zakładać opony o wyższym od wymaganego indeksie prędkości? Zyskać możemy w takiej sytuacji na stabilności jazdy. Niektórzy specjaliści podkreślają, że warto to rozważyć przy wysokich samochodach - terenówkach i vanach. Sztywniejsze opony mogą poprawić ich prowadzenie przy mocnych podmuchach wiatru, np. podczas szybkiej jazdy autostradowej. Jeśli jednak jeździsz autem tylko po mieście, to "poprawianie fabryki" będzie w tym wypadku tylko stratą pieniędzy. Przy jakichkolwiek odstępstwach pamiętaj, aby oba koła na każdej z osi miały identyczne opony, a najlepiej załóż cztery takie same.
 
Kod indeksu prędkości znajdziesz zaraz za rozmiarem opony. Dla przykładu szyfr 195/65 R15 91T oznacza gumy o indeksie T, odpowiadającym maksymalnej prędkości 190km/h. W tym wypadku nie kupuj opony o parametrach 195/65 R15 91S, a gumy z kodem 91U dobrze rozważ - może się to okazać zbędnym wydatkiem.
 
Indeks Prędkość
Indeks
Prędkość
Indeks
Prędkość
 Y 300km/h T 190km/h N 140km/h
 W 270km/h S 180km/h M 130km/h
 V 240km/h R 170km/h L 120km/h
 H 210km/h Q 160km/h K 110km/h
 U 200km/h P 150km/h J 100km/h
 

Podobne wiadomości:

Gordini w Polsce!

Gordini w Polsce!

Premiery 2010-08-17

Kalisz przygotowuje się do budowy obwodnicy

Kalisz przygotowuje się do budowy obwodnicy

Polskie drogi 2009-02-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Alkohol za kierownicą. Czy jedno piwo to za dużo?
Alkohol za kierownicą. Czy jedno piwo to za dużo?
Jazda pod wpływem alkoholu jest zabroniona. Tymczasem wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że jeszcze na drugi dzień poziom alkoholu we krwi może przekraczać dozwolony pułap.