mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > 25 mln na poprawę bezpieczeństwa w Małopolsce

25 mln na poprawę bezpieczeństwa w Małopolsce

W 2008 roku na zadania związane z poprawą poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego na małopolskich drogach krajowych przeznaczono 25 mln zł. Pieniądze te zostaną wydane w ramach programu Drogi Zaufania – Bezpiecznych Osiem, który obejmie najważniejsze trasy w regionie.

25 mln na poprawę bezpieczeństwa w Małopolsce
Program Drogi Zaufania powstał, by chronić życie i zdrowie użytkowników dróg krajowych. Jego celem strategicznym jest zmniejszenie do roku 2013 roku liczby śmiertelnych ofiar wypadków na drogach krajowych o 75%. W 2007 roku program pilotażowo realizowany był na drodze krajowej nr 8, najdłuższym i najniebezpieczniejszym szlaku komunikacyjnym w Polsce, w wyniku czego liczba śmiertelnych ofiar wypadków na tej drodze spadła o 30 procent w stosunku do roku 2006. W tym czasie na pozostałych polskich drogach liczba ofiar śmiertelnych wzrosła o 6 procent. W bieżącym roku program obejmuje osiem kolejnych dróg krajowych (wszystkie o numerach od 1 do 9), a w 2009 r. prowadzony będzie na pozostałych osiemdziesięciu ośmiu trasach.

W tym roku program będzie realizowany także na małopolskich trasach. Za 25 mln zł zrealizowane zostaną prace na najważniejszych ciągach drogowych w województwie, drogach krajowych nr 4 (i 94) oraz nr 7.

Na drodze krajowej nr 4 zaplanowano: budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu z ul. Bogucką w Wieliczce, budowę 15 km dróg dojazdowych na odcinku Wieliczka – Targowisko, budowę chodnika w Sułkowie, budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu z drogą powiatową Chełm-Siedlec, likwidację zjazdów i budowę dróg zbiorczych w Chełmie, budowę sygnalizacji świetlnej w Bochni, przebudowę skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 768 wraz z przebudową sygnalizacji świetlnej w Brzesku, przebudowę skrzyżowania w Dębnie poprzez wydzielenie lewoskrętów, dobudowę chodników i zatok autobusowych, budowę sygnalizacji świetlnej, likwidację zjazdów i budowę dróg zbiorczych w Łukanowicach, a także oświetlenie skrzyżowań i budowę zatok autobusowych na odcinku Ładna - Pogórska Wola.

Na drodze krajowej nr 7 zaplanowano: budowę azylu na przejściu dla pieszych i modernizację chodnika w Cisiej Woli i Strzeżowie, budowę azylu na dwóch przejściach dla pieszych w Miechowie, budowę dwóch zatok autobusowych w Szczepanowicach, doświetlenie trzech przejść dla pieszych i modernizację chodników w Krzyszkowicach, a także budowę zatok autobusowych, doświetlenie przejść dla pieszych i modernizację chodników w Jaworniku. We wszystkich powyższych miejscach zostaną założone aktywne znaki kasetonowe.

Na drodze krajowej nr 94 zaplanowano: modernizację dróg zbiorczych na odcinku od granicy województwa do Bolesławia, budowę sygnalizacji świetlnej w Bolesławiu, a także doświetlenie istniejących przejść dla pieszych, modernizację chodników i montaż aktywnego znaku kasetonowego w Białym Kościele, Wielkiej Wsi i Giebułtowie/Szycach.

Na małopolskich drogach pojawią się w tym roku także nowe fotoradary. Pod koniec kwietnia Stanisław Pletnia dyrektor krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz młodszy inspektor Andrzej Rokita Małopolski Komendant Wojewódzki Policji zawarli porozumienie o współpracy i współdziałaniu w zakresie nadzoru nad ruchem drogowym, dotyczące utworzenia systemu automatycznej kontroli prędkości w celu poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na drogach krajowych Małopolski. W sumie w tym roku przy drogach krajowych Małopolski stanie 28 masztów do fotoradarów.

Podobne wiadomości:

Ruch wahadłowy na Zakopiance

Ruch wahadłowy na Zakopiance

Polskie drogi 2017-07-31

W bikini

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
600 taksówek na wodór dla Paryża
600 taksówek na wodór dla Paryża
Toyota Mirai, pierwszy masowy samochód osobowy z napędem hybrydowym, trafi do paryskiej sieci taksówkarskiej.