mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie realizacji

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie realizacji

Wykonawca jednego z czterech budowanych obecnie odcinków autostrady A1 Częstochowa - Pyrzowice zadeklarował zrealizowanie 50 proc. prac. Kierowcy pojadą tamtędy najwcześniej w 2019 roku.

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie realizacji

Autostrada A1 na odcinku pomiędzy Tuszynem (Łódzkie), a Pyrzowicami (Śląskie) została podzielona na dziewięć odcinków realizacyjnych nazwanych kolejno literami alfabetu. Przetargi na odcinki A-E (Tuszyn-Częstochowa) ruszyły pod koniec czerwca tego roku. Z kolei odcinki F-I od Częstochowy do Pyrzowic powstają już od dwóch lat.

Firma Strabag poinformowała kilka dni temu, że odcinek I liczący 15 km pomiędzy Woźnikami i Pyrzowicami został już zrealizowany w połowie. Na odcinku wykonano już połowę wykopów i nasypów. Wzmocniono także podłoże gruntowe, a ze względu na zróżnicowane warunki geotechniczne i skalę budowy zastosowano nietypowe zabezpieczenia. Z kolei realizacja 17-kilometrowego odcinka H Zawodzie - Woźniki, która ruszyła kilka miesięcy później jest ukończona w 41 proc.

Wykonawca chwali się realizacją tzw. wanny szczelnej, którą wykonano w głębokim wykopie przy skraju lotniska Katowice w Pyrzowicach. Wykop o długości 1,6 km powstał po to, żeby lotnisko mogło normalnie funkcjonować. Zabezpieczenie chroni przed napływem dróg gruntowych i powstaniem leja, który miałby niekorzystny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie drogi startowej. Uszczelnienie wykopu pozwala swobodnie prowadzić roboty ziemne.

Odcinek H jest już wykonany w 42 proc. pod katem wykonania podłoża gruntowego, stabilizacji spoiw hydraulicznych i wzmocnienia materacami kamiennymi. Poza tym wykonano ok. 71 proc. wykopów oraz 40,6 proc. nasypów oraz 40 proc. prac dotyczących sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Na tym odcinku zaplanowano zakończenie prac w czerwcu 2019 roku. Na odcinku I zaplanowano zakończenie prac w listopadzie 2018 roku.

Według obecnych szacunków odcinki autostrady A1 Tuszyn - Częstochowa (bez obwodnicy Częstochowy) mogą być gotowe w 2021 r. Nowa droga powstanie w śladzie zbudowanej w latach 80. ub. wieku autostrady A1 od Tuszyna do Piotrkowa, a dalej - istniejącej drogi krajowej nr 1. Odcinki te mają oznaczenia: A-D w woj. łódzkim oraz E - w woj. śląskim.

Odcinek A obejmuje 15,8 km trasy od węzła Tuszyn (bez węzła) do węzła Piotrków Trybunalski Południe. Odcinek B to 24,21 km autostrady od węzła Piotrków Południe do węzła Kamieńsk (z węzłem), odcinek C liczy 16,52 km od węzła Kamieńsk do węzła Radomsko (z węzłem), a odcinek D obejmuje 7,02 km A1 od węzła Radomsko do granicy z woj. śląskim. Termin składania ofert w przetargu na ich wykonanie to 28 sierpnia.

Odcinek E w woj. śląskim obejmuje 16,8 km od granicy woj. śląskiego do węzła Częstochowa Północ. Termin składania ofert w katowickim oddziale GDDKiA to 1 września br.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 89 000 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Tematy w artykule: slaskie autostrada autostrada A1

Podobne wiadomości:

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Seat Leon. Premiera czwartej generacji
Seat Leon. Premiera czwartej generacji
Seat zaprezentował nową generację Seata Leona. Kompaktowy model korzysta z rozwiązań użytych w nowym Volkswagenie Golfie czy nowej Skodzie Octavii.