1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Polskie drogi >
  4. Akcja - budowa autostrady A-1 na Śląsku

Akcja - budowa autostrady A-1 na Śląsku

Trwają prace przy przygotowaniu i budowie autostrady A-1 w woj. śląskim. W granicach woj. śląskiego autostrada A1 będzie miała długość 166,8 km. Na tej trasie powstanie 20 węzłów drogowych.

„Zbliżamy się szybkim krokiem do rozpoczęcia budowy autostrady A-1 w Województwie Śląskim. Obecny rok i najbliższy będą przełomowe dla sprawnej realizacji tej inwestycji. Autostrada A1 na całym odcinku w województwie śląskim posiada osiem prawomocnych decyzji lokalizacyjnych. Planujemy jej zakończenie w 2010 roku.” – zapowiedział na spotkaniu w Katowicach minister transportu Jerzy Polaczek.

Całość budowy autostrady podzielono na osiem odcinków realizacyjnych: granica woj. łódzkiego – węzeł „Rząsowa”, węzeł „Rząsawa” – węzeł „Woźniki”, węzeł „Woźniki – lotnisko Pyrzowice , lotnisko Pyrzowice – węzeł „Maciejów”, węzeł „Maciejów”- węzeł „Sośnica”, węzeł „Sośnica” – Bełk, Bełk – Świerklany, Świerklany – Gorzyczki.

W zależności od sposobu finansowania budowę autostrady planuje się w trzech segmentach tj.

  • od północy odcinek „granica z województwem łódzkim – Pyrzowice” realizowany będzie w systemie koncesyjnym,
  • po środku odcinek „Pyrzowice - Maciejów – Sośnica” wraz z węzłem SOŚNICA na przecięciu autostrad A1 i A4 przygotowywany do realizacji w systemie tradycyjnym,
  • na południu odcinek „Sośnica – granica państwa z Republiką Czeską” w Gorzyczkach, którego budowa została już rozpoczęta, finansowany jest z funduszu spójności.

Odcinek „granica województwa łódzkiego – węzeł Pyrzowice"

Rozpoczynający od północy śląską część autostrady odcinek „granica województwa łódzkiego – węzeł Pyrzowice” o długości 75,6 km, realizowany będzie w systemie koncesyjnym w ramach zadania Stryków – Pyrzowice. Trwają procedury zmierzające do wyłonienia koncesjonariusza. W przygotowaniu przez GDDKiA są materiały do decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych oraz dokumentacja geologiczna. Na odcinku zaprojektowano siedem węzłów, 81 obiektów inżynierskich, pięć par miejsc obsługi podróżnych (MOP Kruszyna, MOP Gorzelanka, MOP Starcza, MOP Wierzchowisko i MOP Woźniki) oraz obwód utrzymania autostrady (OUA) w Lgocie.

Odcinek „Pyrzowice - Maciejów – Sośnica"

W środkowej, najbardziej zurbanizowanej części województwa śląskiego, autostrada przebiega na odcinku „Pyrzowice - Maciejów – Sośnica” o długości 43,4 km. Inwestycja przygotowywana jest do realizacji w pełnym zakresie, trwają prace projektowe i wykupy gruntów, podjęte są działania w sprawie zapewnienia finansowania.

Na skrzyżowaniu autostrad A1 i A4 oraz drogi krajowej DK44 został zaprojektowany trzypoziomowy węzeł autostradowy „Sośnica” przewidziany do realizacji w pierwszej kolejności. Zintensyfikowano prace nad projektem z uwagi na konieczność szybkiej realizacji węzła, dzięki któremu będzie można skierować ruch z wykonywanego obecnie na południu piętnasto-kilometrowego odcinka autostrady A1 „Sośnica-Bełk” na istniejącą sieć dróg krajowych.

Na odcinku zaprojektowano sześć węzłów autostradowych, 49 obiektów inżynierskich w tym estakadę o długości 1625 m, dwie pary miejsc obsługi podróżnych (MOP Dobieszowice i MOP Wieszowa) oraz obwód utrzymania autostrad (OUA) w Maciejowie.

Odcinek „SOŚNICA – granica Państwa z Republiką Czeską”

Odcinek „SOŚNICA – granica Państwa z Republiką Czeską” o długości 47,8 km usytuowany jest na południu województwa śląskiego. Dochodząc do granicy Państwa w Gorzyczkach, kontynuowany jest po stronie czeskiej autostradą D47.

Obecnie realizowany jest odcinek „Sośnica – Bełk” przez grecką firmą J&P - AVAX S.A., którego budowa zakończy się w I kwartale 2009 r., na ukończeniu są prace projektowe na odcinku „Bełk-Świerklany”, a w IV kwartale br. planujemy rozpocząć budowę odcinka „Świerklany – gr. Państwa z Republiką Czeską”.

Na odcinku zaprojektowano siedem węzłów autostradowych, 91 obiektów inżynierskich w tym 824 m estakadę nad stawem Moczury w Knurowie, dwie pary miejsc obsługi podróżnych (MOP Knurów i MOP Rowień) oraz obwód utrzymania autostrady OUA w Świerklanach.

 

Autostrada A-1 stanowi element europejskiej sieci autostrad o kierunku północ-południe dla obsługi ruchu tranzytowego pomiędzy krajami Skandynawii a południową częścią Europy. Przebiega w transeuropejskim korytarzu transportowym, który w Polsce łączy Gdańsk – Łódź – Pyrzowice - Gorzyczki.


Przeczytaj także:

Szansa na kolejny odcinek A1 (2007-05-08)

Ruszyły prace A1 Sośnica – Bełk (2007-03-26)

 

 


 

 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 89 000 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 132 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Opłaty na niemieckich autostradach – znamy datę

Opłaty na niemieckich autostradach – znamy...

Aktualności 2019-01-04

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~Piti 2007-06-13

Może jeszcze A1 ma przechodzić przez Dolny Śląsk...

~wrocławianin 2007-06-07

"Akcja - budowa autostrady A-1 na Śląsku" - po przeczytaniu artykułu stwierdzam, że tytuł powinien brzmieć: "Akcja - budowa autostrady A-1 na GÓRNYM Śląsku" bo w tymże artykule nie ma ani słowa o Dolnym Śląsku.....

~Observer 2007-06-05

Popieram w 100%. Opłaty na autostradach są bez sensu. Jeśli ja pod przymusem dopłacam do leczenia innych a sam leczę się prywatnie, to inni niech dopłacają do mojego częstego podrózowania. Nawet jeśli sami jeżdżą tylko w niedzielę do kościoła.

~raper 2007-06-05

Rzad powinien zrezygnowac z planu budowy punktow poboru oplat na autostradach! Oplaty powinne byc pobierane za pomoca winiet, tak jak w Czechach, Slowacji, Austrii itd. Bramki na autostradach to chory pomysl

~mil1231@gazeta.pl 2007-06-04

Krzychu lex- wiem, miałem na mysli to co Ty, dokładnie

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ford Ranger Thunder z silnikiem Raptora
Ford Ranger Thunder z silnikiem Raptora
Ford Ranger wzbogaca się o nową wersję, którą można uznać za pośrednią pomiędzy zwykłym modelem, a jego terenową wersją Raptor.

Podkast VW Podkast VW