mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Asfalt na A1

Asfalt na A1

Na 7-kilometrowym odcinku Stanisławie-Swarożyn nowo budowanej autostrady A1 wylewany jest już od kilku tygodni asfalt. Jest spora szansa, iż pierwszy 25-kilometrowy odcinek tej drogi oddany do użytku szybciej niż pierwotnie planowano.

Asfalt na A1

To z pewnością badzo dobra informacja dla kierowców - zarówno mieszkańców Pomorza, jak i jadących nad morze - tym bardziej, iż prawdopodobnie aż do zakończenia całego odcinka (90 km) przejazd z Rusocina do Swarożyn będzie bezpłatny. Dopiero od 2008 r. zostanie wprowadzona opłata za przejazd autostradą, choć na razie nie jest znana jeszcze jej wysokość.
 
Aby zakończyć pracę do jesieni 2007 roku prace na odcinku Stanisławie-Swarożyn trwają "pełną parą". Specjalnie na potrzeby budowy stworzono wytwórnię masy bitumicznej, która zaopatruje autostradę w asfalt. Specjalne maszyny już układają nawierzchnię pierwszych kilometrów A1.
 
Niestety to jak na razie jedyna dobra wiadomość z A1. Wciąż nie jest wiadome, kto będzie budował dalszą część autostrady. Wprawdzie koncesję na jej budowę i późniejszą eksploatacją aż do Torunia (dodatkowe 62 km) posiada GTC, ale rząd chce, by to państwo prowadziło dalsze prace, gdyż tak byłoby dużo taniej. Nieoficjalnie mówi się, iż powstają dwa odrębne projekty budowy tego samego odcinka. Jak skończy się ta cała przepychanka? Oby jak najszybciej, gdyż każde tygodnie zwłoki, to strata cennego czasu, a ponadto w dalszej perspektywie także możliwość straty dofinansowania z pieniędzy unijnych.
 
Niewielkie są także szanse, by cała autostrada A1, aż do granic z Czechami, została ukończona do 2010 roku. Nawet rok 2013, według różnych ekspertów, może okazać się przy obecnym tempie prac mało realny.
 
Czytaj także:

A1 Grudziądz-Toruń pierwsze projekty (2006-08-10)

Autostrada A1 będzie na czas (2006-07-03)

Priorytetowa A1 (2006-06-14)

 


Podobne wiadomości:

Pierwszy fotoradar na autostradzie A1 – będzie więcej

Pierwszy fotoradar na autostradzie A1 –...

Aktualności 2018-07-23

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne!

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne!

Polskie drogi 2016-12-21

Komentuj:

~autos 2008-01-22

Przejechałem się niedawno odcinkiem Swarożyn i Rusocin. Szeroko, pas awaryjny... Ale jakość położonego asfaltu jest niedopuszczalna. Co kawałek odczuwalne nierówności ( a maluchem nie jechałem).Obwodnica Gdańska ma zdecydowanie lepszą nawierzchnię. Kto odebrał tę autostradę ? Kto pozwolił na taką fuszerkę ? Czy odbierający przejechał się nią zanim podpisał dokument ?

~mlody 2007-01-07

zrzocmy sie na wycieczke do stanow dla tych wszyskich bezmozgow. niech zobacza. moze sie cos naucza.chociaz watpie

~Getysz 2006-10-01

pic na wodę to wszystko. uwżam, że możliwości są ogromne oraz są pieniądze, tylko inkompetencja urzędników powoduje, że wszystko się wydłuża w nieskończonność. gdyby chcieli to wybudowaliby te autostradę do 2010 roku bez problemu, nawet bez udziału koncesjonariusza.

~E7 2006-09-27

Ja bym wolał żeby 7 zrobili

~osskaa 2006-09-27

Rację mogą mieć eksperci, faktycznie, ale niekoniecznie. tak naprawdę to najważniejszy jest w tej chwili odcinek Grudziądz- Stryków i Stryków- Turzyn, gdyż dalej jest gierkówka, więc jakaś namiastka trasy autostradowej. Tymczasem, zbudowanie odcinka od Grudziądza do Turzyna z obejściem Łodzi rozwiązuje właściwie sprawę dogodnego połączenia polskich portów z południem Europy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Infiniti QX60 – ceny w Polsce
Infiniti QX60 – ceny w Polsce
Infiniti QX60 wchodzi do polskiej oferty. Auto znane dotychczas głównie na rynku amerykańskim, ma odebrać klientów dużym SUV-om segmentu premium. Wiemy też, ile kosztuje!