mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Autostrada A1 coraz dłuższa

Autostrada A1 coraz dłuższa

Kolejny odcinek autostrady A1 zostanie udostępniony kierowcom w najbliższy weekend (tj. 10 listopada). Nowa trasa o długości 84 kilometrów połączy Łódź z Włocławkiem. Jednak autostradą A1 bezpośrednio z Trójmiasta do Łodzi będziemy mogli przejechać dopiero za rok. GDDKiA po wypowiedzeniu umowy ogłosiła nowy przetarg na budowę trzech odcinków między Toruniem a Kowalem. Poczekamy na nie rok. Wcześniej, bo jeszcze w tym roku, powinniśmy skorzystać z „niekompletnego” odcinka A1 Świerklany – Gorzyczki prowadzącego do południowej granicy.

Autostrada A1 coraz dłuższa
- Spodziewany termin oddania do ruchu autostrady A1 Kowal-Stryków (w. Łódź Północ) to 10 listopada br. Obecnie trwają procedury odbioru. Wykonawcy wdrażają uwagi Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego – wyjaśnia Urszula Nelken, rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wartość prac budowlanych dla całego 84 kilometrowego odcinka to ponad 2,4 miliarda złotych.

Nowy odcinek autostrady A1 ma dwie jezdnie po dwa pasy ruchu (2×3,75 metra szerokości) w każdym kierunku i 3 metrowy pas awaryjny. Ponadto pozostawiono bardzo szeroki pas rozdzielający jezdnie (około 11 metra) co daje w przyszłości możliwość dobudowania trzeciego, zewnętrznego pasa ruchu. Do takiego rozwiązania zostały przystosowane także wszystkie obiekty przechodzące nad autostradą. Na całym odcinku powstało 113 większych obiektów inżynierskich, do dyspozycji kierowców przygotowano miejsca obsługi podróżnych w Głownie, Krzyżanowie, Lubieniu Kujawskim, i Strzelcach. Ciekawym obiektem inżynieryjnym jest estakada w okolicach Piątka. Jest to  najdłuższa estakada konstrukcji skrzynkowej w Polsce. Jej zadaniem jest przeniesienie ruchu nad bardzo cennymi w tym miejscu obszarami chronionymi przyrodniczo i zaliczanymi do programu „Natura 2000” -  „Pradoliny Warszawsko – Berlińskiej” i „Pradoliny Bzury i Neru”.

Autostrada A1 będzie kończyć się w miejscowości Kowal pod Włocławkiem. Kierowcy którzy, chcą dotrzeć do Gdańska muszą zjechać na drogę krajową nr 1. Brakuje bowiem trzech odcinków A1 między Toruniem a Kowalem (łącznie 60 km). Z Torunia A1 prowadzi już bezpośrednio do Gdańska.

Na brakujące odcinki A1 w woj. kujawsko-pomorskim przyjdzie nam poczekać do listopada 2013 roku. Z końcem września Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na dokończenie prac na trzech odcinkach autostrady A1: Czerniewice–Odolion (11,4 km) i Odolion-Brzezie (23,1 km), których liderem była firma SRB Civil Engineering Limited oraz Brzezie–Kowal (29,5 km), którego liderem była spółka PBG SA. Prace na trzech odcinkach autostrady A1 od Torunia do Kowala ruszą na wiosnę 2013 roku zaraz po skończeniu okresu zimowego tak, by A1 od Gdańska do Łodzi była przejezdna do końca przyszłego roku – zapewnia GDDKiA. Wyłonieni w drodze przetargu wykonawcy będą mieli za zadanie dokończyć budowę autostrady w ciągu 8 miesięcy na odcinku od Czerniewic do Brzezia oraz 9 miesięcy na odcinku od Brzezia do Kowala.

Całkiem sprawnie po A1 możemy podróżować na Śląsku. W połowie października oddany został węzeł „Bytom”, który jest zwieńczeniem budowy odcinka A1 Piekary Śląskie – Maciejów.  Przypomnijmy, otwarcie dla ruchu odcinka autostrady A1 Piekary Śląskie – Maciejów podzielone zostało na dwa etapy: w grudniu 2011 roku oddano do użytku południową, 8-kilometrową, część kontraktu, natomiast w dniu 1 czerwca 2012 roku północną, 12-kilometrową, część trasy. To blisko 30 kilometrów trasy od Pyrzowic (lotniska) do Zabrza, która na północy łączy się z drogą S1, na południu zaś z istniejącą już autostradą A1. W sumie na Śląsku kierowcy mają już do dyspozycji 74 km A1, która stanowi uzupełnienie wcześniej istniejących połączeń drogowych w najbardziej obciążonym ruchem województwie w Polsce.

Do grudnia br. A1 wydłuży się jeszcze o „niekompletny” odcinek przy południowej granicy.  - Budowa autostrady A1 na odcinku od granicy państwa z Republiką Czeską do Świerklan została ukończona (zaawansowanie rzeczowe wynosi 97,85%) poza jednym obiektem mostowym w ciągu autostrady w miejscowości Mszana (w obrębie węzła). W związku z tym, iż po stronie czeskiej autostrada jest już gotowa (trwa procedura uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie) a na północ od węzła Świerklany kierowcy użytkują autostradę już od dawna, podjęta została decyzja o tymczasowym połączeniu ciągu autostradowego – poprzez wprowadzenie objazdu drogami wojewódzkimi. Z uwagi na brak możliwości pełnego wykorzystania węzła Mszana i konieczność prowadzenia ruchu dwukierunkowo tylko jedną łącznicą, ruch na odcinku Bohumin (CZ) – granica w Gorzyczkach(CZ/PL) – węzeł Mszana – objazd drogami wojewódzkimi do węzła Świerklany, będzie się odbywał tylko dla pojazdów do 3,5 tony. Planowane oddanie do ruchu z wprowadzonym objazdem – przełom listopada i grudnia br. Planowany termin zakończenia wszystkich prac to czerwiec 2013 r. – wyjaśnia Urszula Nelken.

Niestety, aż do czerwca 2014 roku, przyjdzie nam poczekać na kolejny odcinek A1 Stryków-Tuszyn, stanowiący zarazem wschodnią obwodnicę Łodzi. W 2010 roku GDDKiA podpisała umowę z projektantem i wykonawcą budowy tego odcinka w systemie "Projektuj i Buduj". Inwestycja polega na budowie nowego, około 40 km odcinka autostrady w technologii betonowej.

Docelowo, autostrada A1 biegnąca północ-południe osiągnie długość ok. 580 km i zapewni połączenie najbardziej strategicznym gospodarczo regionom kraju: Trójmiastu i obszarom metropolitarnym Górnego Śląska, włączając je w sieć dróg środkowej i południowej Europy. A1 wpisuje się w europejski układ komunikacyjny znany pod nazwą; „Autostrada Gdańsk – Brno/Bratysława – Wiedeń”.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A1 zostanie dokończona

Autostrada A1 zostanie dokończona

Aktualności 2018-12-21

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Komentuj:

~zawiedziony 2012-11-11

dzwoniłem do GDDKIA pan długo i pokrętnie tłumaczył o nieznanym terminie otwarcia - może bezpieczniej podać datę 10,11,2013 ? ale na pewno zarobił budżet bo nie dość że droga w-wa -ciechocinek zabiera ok.3 godz. to patrole b.aktywne.

~Kierowca jedynki 2012-11-10

Jest 10 listopada, godz 17.10, a odcinek Stryków-Kowal nie otwarty! Troche nieżetelne te informacje.

~Sfrustrowany 2012-11-09

O odcinku Tuszyn-Pyrzowice jak zwykle cisza... Chociaż to chyba najłatwiejszy odcinek, bo zdecydowana jego część biegnie po starym śladzie DK1. Brawo! Będziemy mieli supernowoczesny korytarz ze 150km odcinkiem drożyny z okresu PRLu. Może zróbmy muzeum na tym odcinku? Może to ma zostać pamiątka po Gierku, stąd nikt nie chce tego ruszyć?

~Oburzony 2012-11-07

Chyba nie bardzo rozumiem... Autostrada na odcinku Gorzyczki-Świerklany zostanie oddana do użytku, ale do węzła Świerklany będzie objazd drogami wojewódzkimi? No to zostanie oddana czy nie? Przecież ten odcinek cały czas objeżdża się drogami wojewódzkimi. Poza tym autostrada w Czechach do samej granicy z Polską jest już od dawna otwarta (pierwszy raz jechałem nią w październiku ub. roku), więc o jakich odbiorach technicznych mowa? Cieszę się, że w naszym kraju wreszcie buduje się drogi, rozwój infrastruktury jest naprawdę zauważalny i oby tylko tak dalej! Ale oburzający jest fakt, że dla propagandy sukcesu podaje się społeczeństwu nieprawdziwe informacje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mitsubishi obniża ceny nawet o 41 tys. zł
Mitsubishi obniża ceny nawet o 41 tys. zł
W polskich salonach marki Mitsubishi ruszyła wyprzedaż aut z rocznika 2018. Zniżki sięgają nawet 41 tys. złotych.