1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Polskie drogi >
  4. Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Już w drugiej połowie przyszłego roku ruszy rozbudowa autostrady A2. Na 13-kilometrowym odcinku obwodnicy Poznania zostanie dobudowany trzeci pas ruchu. Inwestycja jest konieczna, ponieważ jest to mocno uczęszczana droga.

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podaje, że autostradowa obwodnica Poznania jest jedną z najbardziej uczęszczanych dróg dwupasmowych dróg w Polsce. Z odcinka o długości 13 km korzysta rocznie blisko 24 mln pojazdów (dane z 2015 roku) - dwie trzecie to ruch lokalny, w tym przypadku kierowcy jeżdżą wyłącznie w obrębie węzłów Poznań Zachód i Poznań Wschód.

Specjaliści oceniają, że rozbudowa powinna się odbyć już dawno, gdy średni dzienny ruch wynosił 40 tys. samochód. Opóźnienie w inwestycji powstało w wyniku konieczności przeprowadzenia procedury uzyskania nowej decyzji środowiskowej. Rzecznik prasowy spółki Autostrada Wielkopolska S.A. poinformowała, że nie udzielono zgody na rozszerzenie istniejącej decyzji, tylko zobligowano spółkę do przeprowadzenia procedury od nowa - identycznie jak w przypadku zupełnie nowej inwestycji.

Nowa decyzja jest już prawomocna, a w ciągu trzech miesięcy zostanie złożony projekt budowlany. Później pozostaje już tylko czekać na decyzję wojewody i będzie można ogłosić przetarg. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w drugim kwartale lub w drugiej połowie przyszłego roku ruszy rozbudowa  tego fragmentu A2. Realizacja inwestycji potrwa 1,5 roku.

Trzeci pas dla każdej strony powstanie w miejscu, gdzie dzisiaj rośnie trawa. Tak zaprojektowano lata temu autostradę. To oznacza większe utrudnienia, ponieważ trzeba będzie zamykać całe odcinki drogi. Kierowcy będą zmuszeni do korzystania ze zwężonych pasów w obu kierunkach. Dlatego prace nie będą prowadzone na całym, 13-kilometrowym odcinku, ale na krótszych fragmentach. Oprócz trzeciego pasa powstanie 14 nowych ekranów akustycznych, a 18 istniejących zostanie zmodyfikowanych. Oprócz tego inwestycja wymaga wałów ziemnych, a w wyznaczonych miejscach zostaną posadzone drzewa i krzewy.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Citroen C4 i e-C4 – cennik dla polskiego rynku
Citroen C4 i e-C4 – cennik dla polskiego rynku
Citroen C4 i jego elektryczna odmiana e-C4 są już dostępne w polskich salonach. Znamy ceny wszystkich wersji.