1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Polskie drogi >
  4. Autostrada Wielkopolska wybuduje A2 do granicy

Autostrada Wielkopolska wybuduje A2 do granicy

Zakończyły się negocjacje prowadzone między stroną publiczną i spółką Autostrada Wielkopolska, które dotyczyły budowy autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Świecka. Firma ma wybudować ten odcinek trasy za blisko 1,3 mld euro. Praco powinny zakończyć się pod koniec 2011 roku.

Autostrada Wielkopolska wybuduje A2 do granicy
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o podpisaniu umowy na budowę i eksploatację autostrady A2 na odcinku Nowy Tomyśl – Świecko. Tym samym 30 sierpnia bieżącego roku zakończył się trwający od pewnego czasu proces negocjacyjny między stroną publiczną i spółką Autostrada Wielkopolska. Umowa została podpisana przez Ministra Infrastruktury Cezarego Grabarczyka i Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Lecha Witeckiego, reprezentujących stronę publiczną oraz Prezesa Zarządu spółki Autostrada Wielkopolska S.A. Andrzeja Palasa i Wiceprezesa Zarządu Andrzeja Lewandowicza.

Dzięki budowie odcinka A2 z Nowego Tomyśla do granicy z Niemcami, Polska włączy się w europejską sieć autostrad. W trakcie negocjacji udało się wypracować rozwiązania, które zabezpieczają interesy strony publicznej oraz zapewniają możliwość szybkiej realizacji inwestycji stronie prywatnej. Podpisana umowa potwierdza, że Partnerstwo Publiczno-Prywatne jest istotnym systemem finansowania budowy infrastruktury w Polsce.

W ramach kontraktu wykonawca wybuduje 105,9 km fragment dwujezdniowej płatnej autostrady, zmodernizuje istniejącą drogę krajową nr 2 na odcinku Świecko – Rzepin, wybuduje sześć nowych węzłów i przebuduje trzy istniejące. Powstaną także: zamknięty system poboru opłat, 10 Miejsc Obsługi Podróżnych, dwa Obwody Utrzymania Autostrady, 86 mostów i wiaduktów oraz urządzenia ochrony środowiska.

Odcinek autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Świecka będzie najdłuższym odcinkiem autostradowym w Polsce posiadającym betonową nawierzchnię. Nawierzchnia taka charakteryzuje się zdecydowanie większą trwałością, według szacunków będzie mogła być użytkowana bez dodatkowego wzmocnienia przez około 40 lat po wybudowaniu.

W wyniku negocjacji, 1 kilometr autostrady do granicy z Niemcami wyceniono na 12,2 mln euro, a koszt całego przedsięwzięcia to 1 298 127 600 euro. Prace przy budowie autostrady ruszą w marcu 2009 roku, a ich zakończenie jest planowane na koniec 2011 roku.

Cała autostrada A2, łącząca przejścia graniczne w Świecku i Kukurykach, ma liczyć  610 km. Obecnie istnieje 252 km odcinek Nowy Tomyśl - Stryków. W grudniu 2008 roku planowane jest oddanie do ruchu odcinka Stryków I - Stryków II o długości 1,7 km, który pozwoli wyprowadzić ruch tranzytowy poza obszar miasta. Obecnie trwają również negocjacje na budowę ponad 90 km odcinka Stryków - Konotopa (Warszawa). Wykonawca tego odcinka zostanie wyłoniony w IV kwartale 2008 roku. Budowa ruszy w 2009 roku, a zakończy się w 2011 roku. Zatem do końca 2011 roku Polska centralna będzie posiadała autostradowe połączenie z europejskim systemem autostrad. W 2010 roku w ciągu autostrady A2 Warszawa – Terespol zostanie wybudowany 20 km odcinek obwodnicy Mińska Mazowieckiego. Budowa kolejnego odcinka autostrady w kierunku wschodnim planowana jest dopiero po 2012 roku.

Podobne wiadomości:

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~Katon 2009-04-14

To jest skandal i to nie pierwszy raz ze straony autoastrad, na święta wielknocne jechałem autostradą do Nowego Tomyśla i wracałem i co?, a to że pobiera się opłaty za coś co nie jest autostradą odcinek 15to kilometrowy jest w remoncie i jedzie się jedną nitką z prędkością 60 d0 80 km/godz. To rozbój w biały dzień.

~MarKowy 2008-09-06

Poza tym lotnisko w Knurowie obsługuje więcej pasażerów niż Okęcie.

~Artur 2008-09-03

:) A co ważne, Knurów jest już połączony z europejską siecią autostrad.

~Ul 2008-09-03

PEmPkiem polzki jezt knórów!

~mil1231@gazeta.pl 2008-09-02

Warszawa nie jest pępkiem świata ale Polski tak- szacunek dla najbogatszego, najdumniejszego i najwspanialszego miasta w Polsce!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Poznań Moto Fest w ostatni weekend czerwca
Poznań Moto Fest w ostatni weekend czerwca
Od 27 do 28 czerwca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się piknik motoryzacyjny - Poznań Moto Fest.