1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Polskie drogi >
  4. Bielsko-Biała także z obwodnicą

Bielsko-Biała także z obwodnicą

Tuż po południu (28 października) otwarta została obwodnica Bielska - Białej. Dzięki dwunastokilometrowej bezkolizyjnej drodze ekspresowej ulgę odczują zarówno podróżujący na południe kraju, jak i mieszkańcy miasta.

Bielsko-Biała także z obwodnicą
Budowa obwodnicy Bielska-Białej była dużym wyzwaniem z uwagi na prowadzenie trasy w terenie mocno zurbanizowanym. Część inwestycji to podniesienie do parametrów drogi ekspresowej byłej drogi krajowej nr 52 w Bielsku - Białej, pozostała część to zupełnie nowy przebieg trasy. Odcinek drogi podnoszony do wyższych paramentów liczy 2,8 km, pozostały - 9,1 km. Obwodnica ma dwa pasy ruchu na każdej z jezdni oraz pasy awaryjne. W ramach kontraktu powstały 3 nowe węzły: "Rosta", "Krakowska" i "Mikuszowice", a jeden węzeł - "Komorowice" - został wyremontowany.

Na odcinku podnoszonym do parametrów drogi ekspresowej zlikwidowane zostały wszystkie skrzyżowania jednopoziomowe oraz zjazdy publiczne i indywidualne. W miejsce likwidowanych skrzyżowań z ul. Katowicką, ul. Węglową oraz ul. Daszyńskiego zaprojektowano wiadukty drogowe w ciągu drogi ekspresowej. Obsługę przyległego terenu zapewniają istniejące oraz projektowane drogi dojazdowe, powiązane z miejskim układem drogowo-ulicznym. Dla odcinka przebiegającego w nowym śladzie zaprojektowano dwupoziomowe przejazdy, oraz drogi dojazdowe.


Inwestycja polegała na budowie i przebudowie wielu obiektów inżynierskich: wiaduktów, estakad, kładek technologicznych, kładki i tunelu dla pieszych, przepustów oraz umocnień skarp. Zaprojektowano również kanalizację deszczową i sanitarną, sieci wodociągowe i gazowe. Przebudowo wszystkie elementy sieciowe przebiegające w kolizji z obwodnicą (linie energetyczne, teletechniczne, wodociągi i inne).

Powstały również ekrany akustyczne, separatory, zbiorniki ekologiczne, zieleń izolacyjna i ochronna, a także obiekty przystosowane do migracji zwierząt – urządzenia ochrony środowiska oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu takie jak bariery ochronne, ogrodzenie, oznakowanie pionowe i poziome.

Prace zostały wykonane przez konsorcjum firm Hermann Kirchner Polska Sp. z o.o., Hermann Kirchner Bauunternehmung GmbH, Przedsiębiorstwo Robót Mostowych "MOSTY-ŁÓDŹ" S.A. oraz Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR Sp. z o.o.

Podobne wiadomości:

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

MON zainwestuje w polskie drogi

MON zainwestuje w polskie drogi

Polskie drogi 2017-01-04

Komentuj:

~jumper 2011-10-31

A ja nie jestem pewien czy lepsi są Ci którzy na gospodarce i inwestycjach się nie znają ale są w miarę uczciwi, czy Ci którzy ekonomicznie są rozwinięci i mają zmysł inwestycyjny - ale za to kradną na POtęgę. Mnie osobiście jedni i drudzy powiewają

~blondloczek1 2011-10-31

Byłoby cyniczne kwakanie PISiorów i szukanie chroniczne szukanie wroga ojczyzny. O inwestycjach nie byłoby mowy ...

~zniesmaczony 2011-10-31

tak jest, co by to było gdyby nie Donald i PełO

~kerownik 2011-10-31

Często jeżdżę przez Bielsko i to b.ważna inwestycja dla tego miasta. Brawo Donald! Brawo PO!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mercedes Klasy E Coupe w nowej odsłonie
Mercedes Klasy E Coupe w nowej odsłonie
Mercedes Klasy E w wersjach Coupé oraz Kabriolet przeszedł gruntowny face lifting. Co nowego oferuje ten model?

VW ID VW ID