mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Bielsko-Biała także z obwodnicą

Bielsko-Biała także z obwodnicą

Tuż po południu (28 października) otwarta została obwodnica Bielska - Białej. Dzięki dwunastokilometrowej bezkolizyjnej drodze ekspresowej ulgę odczują zarówno podróżujący na południe kraju, jak i mieszkańcy miasta.

Bielsko-Biała także z obwodnicą
Budowa obwodnicy Bielska-Białej była dużym wyzwaniem z uwagi na prowadzenie trasy w terenie mocno zurbanizowanym. Część inwestycji to podniesienie do parametrów drogi ekspresowej byłej drogi krajowej nr 52 w Bielsku - Białej, pozostała część to zupełnie nowy przebieg trasy. Odcinek drogi podnoszony do wyższych paramentów liczy 2,8 km, pozostały - 9,1 km. Obwodnica ma dwa pasy ruchu na każdej z jezdni oraz pasy awaryjne. W ramach kontraktu powstały 3 nowe węzły: "Rosta", "Krakowska" i "Mikuszowice", a jeden węzeł - "Komorowice" - został wyremontowany.

Na odcinku podnoszonym do parametrów drogi ekspresowej zlikwidowane zostały wszystkie skrzyżowania jednopoziomowe oraz zjazdy publiczne i indywidualne. W miejsce likwidowanych skrzyżowań z ul. Katowicką, ul. Węglową oraz ul. Daszyńskiego zaprojektowano wiadukty drogowe w ciągu drogi ekspresowej. Obsługę przyległego terenu zapewniają istniejące oraz projektowane drogi dojazdowe, powiązane z miejskim układem drogowo-ulicznym. Dla odcinka przebiegającego w nowym śladzie zaprojektowano dwupoziomowe przejazdy, oraz drogi dojazdowe.


Inwestycja polegała na budowie i przebudowie wielu obiektów inżynierskich: wiaduktów, estakad, kładek technologicznych, kładki i tunelu dla pieszych, przepustów oraz umocnień skarp. Zaprojektowano również kanalizację deszczową i sanitarną, sieci wodociągowe i gazowe. Przebudowo wszystkie elementy sieciowe przebiegające w kolizji z obwodnicą (linie energetyczne, teletechniczne, wodociągi i inne).

Powstały również ekrany akustyczne, separatory, zbiorniki ekologiczne, zieleń izolacyjna i ochronna, a także obiekty przystosowane do migracji zwierząt – urządzenia ochrony środowiska oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu takie jak bariery ochronne, ogrodzenie, oznakowanie pionowe i poziome.

Prace zostały wykonane przez konsorcjum firm Hermann Kirchner Polska Sp. z o.o., Hermann Kirchner Bauunternehmung GmbH, Przedsiębiorstwo Robót Mostowych "MOSTY-ŁÓDŹ" S.A. oraz Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR Sp. z o.o.

Podobne wiadomości:

Nowe silniki z Bielska-Białej

Nowe silniki z Bielska-Białej

Aktualności 2016-11-24

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Komentuj:

~jumper 2011-10-31

A ja nie jestem pewien czy lepsi są Ci którzy na gospodarce i inwestycjach się nie znają ale są w miarę uczciwi, czy Ci którzy ekonomicznie są rozwinięci i mają zmysł inwestycyjny - ale za to kradną na POtęgę. Mnie osobiście jedni i drudzy powiewają

~blondloczek1 2011-10-31

Byłoby cyniczne kwakanie PISiorów i szukanie chroniczne szukanie wroga ojczyzny. O inwestycjach nie byłoby mowy ...

~zniesmaczony 2011-10-31

tak jest, co by to było gdyby nie Donald i PełO

~kerownik 2011-10-31

Często jeżdżę przez Bielsko i to b.ważna inwestycja dla tego miasta. Brawo Donald! Brawo PO!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Elektryczny VW ID.3 komunikuje się światłami
Elektryczny VW ID.3 komunikuje się światłami
Innowacyjne światła nie tylko wspomagają obsługę auta, ale też sprawiają, że komunikacja z ID.3 jest bardziej osobista i emocjonalna.

VW i Northvolt zbudują fabrykę akumulatorów VW i Northvolt zbudują fabrykę akumulatorów