1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Polskie drogi >
  4. Budimex wybuduje obwodnicę Ostródy

Budimex wybuduje obwodnicę Ostródy

W dniu wczorajszym podpisana została umowa na wybudowanie obwodnicy Ostródy będącej w części drogą ekspresową S7, a w części drogą krajową nr 16. Wykonawcą będzie konsorcjum firm Budimex i Ferrovial Agroman.

Budimex wybuduje obwodnicę Ostródy
Konsorcjum firmy Budimex (95 proc.) i Ferrovial Agroman (5 proc.) wybuduje drogę ekspresową S7 na odcinku od węzła Ostróda Północ do węzła Ostróda Południe o długości 9,7 km wraz z obwodnicą Ostródy w ciągu DK 16 o długości 8,7 km. Zadanie ma zostać wykonane w 20 miesięcy, nie wliczając okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca. Inwestycja, która zostanie objęta 10-letnią gwarancją, będzie kosztować 1,3 mld zł.

Odcinek trasy S7, będący przedmiotem kontraktu, jest częścią drogi ekspresowej S7 na odcinku Miłomłyn – Olsztynek. Nowa droga będzie się pokrywać lub sąsiadować z istniejącą drogą krajową nr 7. Natomiast obwodnica miasta w ciągu DK 16 ominie Ostródę od strony południowej przebiegając przez miejscowości Ornowo, Kajkowo, Górka. Na odcinku od Ornowa do Górki droga biec będzie zupełnie nowym śladem, na odcinku od miejscowości Górka przebieg obwodnicy pokrywa się lub blisko sąsiaduje z istniejącym korytarzem DK 16.

Podpisana umowa obejmuje nie tylko budowę odcinka dwujezdniowej drogi ekspresowej S7, ale również budowę dróg serwisowych, remont wybranych dróg lokalnych, budowę obiektów inżynierskich oraz obiektów ochrony środowiska. Powstaną także dwa węzły drogowe - Ostróda  Północ na przecięciu z drogą wojewódzką nr 530 (Ostróda-Łukta-Dobre Miasto) i Ostróda Południe na skrzyżowaniu z DK 16. Wraz z budową odcinka S7 zostanie zrealizowana w ciągu drogi krajowej nr 16 obwodnica Ostródy od skrzyżowania z DK 15 w rejonie miejscowości Ornowo do węzła Ostróda Południe. Obwodnica Ostródy będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Łącznie wybudowane zostanie 18,4 km nowych dróg.W ramach inwestycji powstanie 9 wiaduktów drogowych, 5 mostów, 1 przejście dla pieszych pod drogą S7, przejścia dla zwierząt niezbędne dla bezpiecznej migracji zwierzyny. Na szczególną uwagę zasługuje najdłuższy na tym zadaniu obiekt mostowy w ciągu DK 16 o długości 677 m. Będzie to obiekt typu extradosed, czteroprzęsłowy. Będzie on prowadził drogę nr 16 nad głęboką rynną polodowcową jeziora Morliny, przez którą płynie Ornowska Struga oraz prowadzi droga gminna. Obiekt będzie pełnił również funkcję przejścia dla zwierząt. Drugim, co do wielkości mostem realizowanym w ramach tej inwestycji, jest most nad Drwęcą i jej doliną, ul. Mazurską oraz linią kolejową. Będzie on miał długość 561 m. Ciekawym obiektem jest również most łukowy nad Kanałem Pauzeńskim w ciągu S7 o długości 343 m. Podobną długość (340 m) będzie miał most nad terenem bagiennym wzdłuż Jeziora Pauzeńskiego. 108 m długości będzie miał z kolei most nad akwenem znajdującym się na terenie ogródków działkowych "Nenufar".

Podpisana wczoraj umowa jest ostatnią, która dotyczy budowy drogi ekspresowej S7 w województwie warmińsko-mazurskim, co oznacza, że między Miłomłynem a Olsztynkiem oraz między Nidzicą a Napierkami w budowie będzie 61,6 km tej drogi.Obecnie na terenie Warmii i Mazur są już przejezdne odcinki drogi ekspresowej S7 między Elblągiem a Miłomłynem oraz Olsztynkiem a Nidzicą o łącznej długości 84,1 km. Po zakończeniu realizowanych obecnie zadań "siódemka" od Elbląga do granicy województwa w Napierkach będzie na całej długości drogą klasy S. To łącznie 145,7 km dwujezdniowej drogi ekspresowej, dzięki której podróż na tym odcinku skróci się o ok. 40 minut. Koszt budowy całej S7 na Warmii i Mazurach wyniesie w sumie 5,17 mld zł, czyli średnio 35,5 mln zł za 1 km drogi.

Podobne wiadomości:

Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką

Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką

Polskie drogi 2018-02-07

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Polskie drogi 2017-08-24

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mercedes Klasy E Coupe w nowej odsłonie
Mercedes Klasy E Coupe w nowej odsłonie
Mercedes Klasy E w wersjach Coupé oraz Kabriolet przeszedł gruntowny face lifting. Co nowego oferuje ten model?

Podkast VW Podkast VW