1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Polskie drogi >
  4. Budowa A2 Świecko ? Nowy Tomyśl dopiero w lipcu

Budowa A2 Świecko ? Nowy Tomyśl dopiero w lipcu

Budowa blisko 106 km odcinka autostrady A2 do granicy zachodniej ruszy dopiero w wakacje. Koncesjonariusz Autostrada Wielkopolska SA zapewnia jednak, że odcinek autostrady A2 Nowy Tomyśl – Świecko zostanie oddany do użytku przed mistrzostwami EURO 2012.

Budowa A2 Świecko ? Nowy Tomyśl dopiero w lipcu

W dniu 30 marca 2009 r., na wniosek Autostrady Wielkopolskiej SA, uzasadniony zaawansowanym stanem negocjacji z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, Minister Infrastruktury oraz przedstawiciele spółki AWSA zawarli Aneks do Umowy z dnia 30 sierpnia 2008 r. o Budowę i Eksploatację autostrady płatnej A-2 na odcinku Świecko – Nowy Tomyśl. Dokument ten określa datę Zamknięcia Finansowego na dzień 30 czerwca 2009 r. Pozostałe terminy, w tym termin oddania odcinka autostrady A-2 Świecko – Nowy Tomyśl, nie ulegają zmianie. Koncesjonariusz zapewnia, że odcinek autostrady A-2 Nowy Tomyśl – Świecko zostanie oddany do użytku przed mistrzostwami EURO 2012.

AWSA stara się o finansowanie z banków komercyjnych oraz głównego kredytodawcy jakim jest Europejski Bank Inwestycyjny. Rozmowy z EBI wkroczyły w etap podejmowania przez bank decyzji o kredytowaniu, której można spodziewać się w połowie kwietnia br. W tej sytuacji możliwe jest wznowienie konkretnych rozmów z bankami komercyjnymi. ZF stanowi podstawę finansową projektu i umożliwi faktyczne rozpoczęcie budowy.

Odcinek A2 do Świecka będzie pierwszym tak długim odcinkiem autostrady wybudowanym w technologii betonowej. Koszt budowy zachodniego odcinka autostrady A2 nie ulega zmianie i wynosi 1mld 298 mln euro tj. 12,2 mln euro za jeden kilometr autostrady. Jest to koszt kompleksowy, zawiera w sobie także projekt budowlany oraz wszystkie prace przygotowawcze jakie spółka musi wykonać przed rozpoczęciem budowy. Uwzględnia także pełne wyposażenie autostrady, m.in. Punkty Poboru Opłat, Systemy Alarmowe, Miejsca Obsługi Podróżnych, czyli koszt około 1,5 mln euro/kilometr. Projekty realizowane przez inne podmioty nie uwzględniają tej niezbędnej infrastruktury.

Zakres projektu obejmuje:

 

  • 105,9 km nowej autostrady o nawierzchni betonowej, w tym 18,8 km przebudowy istniejącej drogi krajowej Nr 2
  • 76 mostów i wiaduktów - docelowo 86
  • 2 Obwody Utrzymania Autostrady (Ilanka, Biały Mur)
  • 6 pełnych węzłów autostradowych - docelowo 8 (Nowy Tomyśl, Trzciel, Jordanowo, Torzym, Rzepin, Świecko)
  • 6 Miejsc Obsługi Podróżnych - docelowo 10 (Rogoziniec, Chociszewo, Koryta, Walewice, Sosna, Gnilec) wyposażonych w parkingi, toalety, place zabaw dla dzieci, a także 4 bary i 4 stacje benzynowe
  • zamknięty system poboru opłat tj. 5 Miejsc Poboru Opłat ( 1 Plac Poboru Opłat w ciągu autostrady -Tarnawa, 4 Stacje Poboru Opłat na węzłach autostradowych – Nowy Tomyśl, Trzciel, Jordanowo, Torzym) – kierowcy zapłacą za rzeczywiście przejechane kilometry pobierając bilet na autostradzie i uiszczając opłatę przy wyjeździe na węzłach
  • pełne wyposażenie w urządzenia ochrony środowiska (zbiorniki ekologiczne, ekrany akustyczne, zieleń izolacyjna, przepusty dla zwierząt, urządzenia bezpieczeństwa - kolumna alarmowa co 2 km, ogrodzenie autostrady na całej długości (z wyjątkiem przerw na węzłach).

 

Tematy w artykule: lubuskie autostrada autostrada A2

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Komentuj:

~XXIV 2009-04-04

Niech firma dobrze miarkuje ze swoimi żądaniami. Gdyby została potem ta rzecz udowodniona, że firma otrzymała zbyt dużo za robote, to urzad skarbowy może jeszcze naliczyć tak wielki podatek z tytułu kary, że nieprawnie nadplacony nadmiar tak czy owak by wrócił do państwa. A swoją drogą Piotrek, jak chcesz remontować to, co jeszcze nie zostało wybudowane ?

~piotrek 2009-04-04

a kiedy remont? :)))

~obiektywny 2009-04-03

Jeżeli ktoś myśli, że budowa ruszy w tym roku, wbrew temu co tu jest napisane, to jest naiwny jak dziecko. Już w umowie koncesyjnej z rządem sld zawarto tajną klauzulę, że to sld ma wszelki monopol na budowe odcinków,których koncesjonriuszem jest awsa, chodzi o to, że będzie ten odcinek budowany wtedy i tylko wtedy, kiedy sld dojdzie do władzy, a jak wynika z sondaży wyborczych, na to się nie zanosi. A więc nici z autostrady.

~Zdążymy 2009-04-03

Koledzy spokojnie zdążymy mamy jeszcze dużo czasu. Dzisiejszy cytat z gazety: (patrz data) "UEFA przyznała wyłączne prawa do transmisji wszystkich 31 meczów turnieju Euro 2102 Telewizji Polskiej, wskazując ją tym samym jako strategicznego media partnera do promocji Euro " - napisano w opublikowanym w piątek komunikacie TVP.

~romek 2009-04-02

W GS koło Bydgoszczy tona cementu spadła o 50% od lipca 200Do Odcinek Odcinek Swiecko wiecko-Nowy Tomy Nowy Tomysl koncesja przyznana 1997 Troche historii etap budowy inwestycji autostradowej Swiecko- Nowy Tomysl o długosci ok. 104,5 km pozostaje w fazie projektowejprzez ok 12 lat!!! ,Cały wysiłek AWSA idzie w kierunku wynegojowania jak najwyzszych stawek za km przez koncesjonariusza .Ceny według strony rzadowej były zbyt wysokie i nie odpowiadały rzeczywistym, natomiast pod koniec roku 2006 szacowano je na ok. 600 mln ? (ok. 5,7 mln ?/km). Pod koniec 2007 roku rzad zgodził sie co do ceny za budowe odcinka. Jednak e potem koncesjonariusz podwyzszył cene w czasie negocjacji z kolejnym rzadem, co spowodowało przedłu enie negocjacji o dalsze pół roku. Wówczas AW SA zaproponowało, e wybuduje ten odcinek z nawierzchnia betonowa, co umo liwi wieksza i dłu sza eksploatacje trasy. W koncu w sierpniu 2008 roku doszło do podpisania umowy na budowe i eksploatacje autostrady A2 od Swiecka do Nowego Tomysla. Umowa zakłada, e AW SA wybuduje te trase do 2011 roku, a prace maja sie rozpoczac w marcu 2009 roku.Wydaje sie ze obecnie AWSA gra w podobne napinajac strune z rzadem na wynegcjowanie kolejnych podwyzek.W niektóryc publikacjach cena wacha sie od 1,3 mld EUR -do 1,7mldEUR

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volkswagen Caddy 5 Maxi z Volkswagen Poznań
Volkswagen Caddy 5 Maxi z Volkswagen Poznań
Seryjna produkcja Volkswagena Caddy piątej generacji ruszyła w zakładach Volkswagen Poznań w październiku roku 2020. Teraz uruchomiono montaż największej odmiany – Caddy 5 Maxi.