1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Polskie drogi >
  4. Coraz bliżej realizacji obwodnicy Zabierzowa w ciągu DK79

Coraz bliżej realizacji obwodnicy Zabierzowa w ciągu DK79

Wojewoda Małopolski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla obwodnicy Zabierzowa w ciągu DK79. Aktualnie trwa postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy tej inwestycji.

Coraz bliżej realizacji obwodnicy Zabierzowa w ciągu DK79
Obwodnica Zabierzowa będzie mieć 10,3 km długości i ominie tereny zabudowane podkrakowskiej miejscowości po stronie północnej. Obwodnica powstanie w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.). Decyzja ZRID umożliwi rozpoczęcie procedur związanych z wypłatą odszkodowań za nieruchomości przejmowane pod budowę drogi.

Obwodnica Zabierzowa - nie tylko droga główna

Zadaniem przyszłego wykonawcy będzie wybudowanie obwodnicy o długości ok. 10,3 km, klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) na początkowym przebiegu, za węzłem Modlniczka dwujezdniowej, a dalej jednojezdniowej.

Obwodnica Zabierzowa nie tylko ominie tereny zabudowane. Jednocześnie obsłuży tereny przyległe, dzięki wybudowaniu dróg zbiorczych i trzech skrzyżowań: w Zabierzowie, Bolechowicach i Rudawie. Powstaną obiekty inżynierskie, w tym tunel o długości ok. 300 m, cztery mosty, siedem wiaduktów, kładka dla pieszych i rondo. Przebudowana zostanie infrastruktura, w tym: energetyka, telekomunikacja i sieci wod-kan-gaz. Wybudowane zostaną: odwodnienie, zbiorniki retencyjne, przejścia dla zwierząt, ekrany akustyczne i oświetlenie drogowe.

Obwodnica Zabierzowa - oczekiwana zmiana

Zabierzów i okoliczne miejscowości położone są w sąsiedztwie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Z powodu bliskości Krakowa i walorów przyrodniczych są nie tylko miejscem zamieszkania, ale są również chętnie odwiedzane w celach rekreacyjnych.  

Droga krajowa nr 79 prowadzi też ruch pomiędzy Krakowem a zachodnią Małopolską i Śląskiem. Według pomiarów przeprowadzonych w latach 2020/2021 przez Zabierzów przejeżdża średnio na dobę 21,4 tys. pojazdów. Z powodu dużego ruchu mieszkańcy i władze samorządowe zabiegali o obwodnicę. Wkrótce ta droga powstanie i wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum miejscowości, poprawiając bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców.  

Kalendarium obwodnicy Zabierzowa

  • 2 września 2009 r. - podpisanie umowy na Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe
  • 28 października 2016 r. - wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
  • 29 grudnia 2017 r. - podpisanie umowy na Koncepcję programową
  • 15 listopada 2019 r. - podpisanie umowy z wykonawcą kompleksowej dokumentacji projektowej z uzyskaniem decyzji ZRID
  • 1 lipca 2021 r. - złożenie wniosku o wydanie decyzji ZRID
Tematy w artykule: obwodnice budowa drogi

Podobne wiadomości:

Trzy pasy na nowym odcinku A1

Trzy pasy na nowym odcinku A1

Polskie drogi 2021-11-05

Obwodnica Iłży na DK9 dużą ulgą dla kierowców

Obwodnica Iłży na DK9 dużą ulgą dla kierowców

Polskie drogi 2022-09-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!