mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Coraz dłuższa bursztynowa trasa A1

Coraz dłuższa bursztynowa trasa A1

Dwa dni temu podpisano umowę na kolejny odcinek autostrady A1 Piekary Śląskie – Pyrzowice. To ostatna umowa, wieńcząca budowę autostrady A1 w województwie śląskim. W sumie prace budowlane przy  autostradzie A1 od lotniska w Pyrzowicach do granicy z Czechami wyniosą ponad 8 mld zł. Niestety przed EURO 2012 zabraknie na Śląsku ważnego odcinka A1 Częstochowa – Pyrzowice.

Coraz dłuższa bursztynowa trasa A1

Niespełna miesiąc czasu ma wykonawca firma Budimex Dromex SA oraz Mostostal Warszawa SA na rozpoczęcie budowy 16 km odcinka autostrady A1 na odcinku Piekary Śląskie - Pyrzowice. Prace nad nowym odcinkiem autostrady A1 w stronę granicy z Czechami wyniosą 1,8 mld złotych i zakończą się, jak deklaruje wykonawca, na gwiazdkę w 2011 roku.  Będzie to także ostatni kontrakt dotyczący odcinka A1, realizowany w systemie tradycyjnym - bez udziału prywatnego koncesjonariusza.

W ramach inwestycji konsorcjum Budimex Dromex i Mostostal Warszawa wybuduje autostradę, która w okolicach węzła Piekary Śląskie będzie miała po trzy pasy ruchu.. Zadanie obejmuje także budowę dróg dojazdowych oraz budowę dwóch miejsc obsługi podróżnych (Dobieszowice Wschodnie i Dobieszowice Zachodnie). Na całym odcinku autostrady zostaną wybudowane skrzyżowania dwupoziomowe z drogami poprzecznymi, liniami PKP, rzeką, a także z przejściami dla zwierząt przecinających autostradę. Łącznie powstanie 20 obiektów inżynierskich, w tym osiem wiaduktów drogowych, siedem wiaduktów autostradowych, dwa mosty zintegrowane z przejściami dla zwierząt, dwa przejścia dla zwierząt, wiadukt kolejowy. Pod autostradą zaprojektowano 12 przepustów, wszystkie z możliwością przejścia dla drobnej zwierzyny. Autostrada będzie budowana na „trudnym terenie”. Jak wiadomo rejony Piekar Śląskich i Pyrzowic to tereny górnicze, stąd na niektórych odcinkach będzie konieczne wzmocnienie podłoża oraz montaż elektronicznego systemu pomiaru przemieszczeń poziomych i pionowych. Konieczne będzie wypełnienie pustych szybów.

To ostatni odcinek, wieńczący budowę autostrady A1 w województwie śląskim. Autostrada A1 od węzła Pyrzowice do granicy Polski z Republiką Czeską będzie mieć 92,2 km. W sumie prace budowlane przy  autostradzie A1 od lotniska w Pyrzowicach do granicy z Czechami wyniosą ponad 8 mld zł. Do tego dodać należy ponad 600 mln zł wydane na przygotowania, dokumentację, wykup nieruchomości.

Przy uwzględnieniu odcinka Pyrzowice – Piekary Śląskie w budowie są już wszystkie fragmenty autostrady A1 na południu Polski. Jeszcze w tym roku zostanie oddane do ruchu 17,6 km na odcinku węzeł Sośnica – Bełk. Za rok pomkniemy już dalej do granicy z Czechami odcinkiem  Bełk – Gorzyczki o długości 32,4 km.

 

 Autostrada A1 odcinek Maciejów - Sośnica

W dalszej kolejności w 2011 roku uruchomiony będzie odcinek Piekary Śląskie - węzeł Sośnica o długości 26,1 km. Niestety wszystko wskazuje na to, że projektowany odcinek autostrady A1 Częstochowa-Pyrzowice nie powstanie wcześniej niż w 2014 roku. Odcinek jest częścią kontraktu podpisanego z Budimexem na budowę 180 km autostrady z Pyrzowic do Strykowa i powstaje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Jak deklaruje wykonawca pozostała część autostrady  A1 w kierunku Strykowa ma być gotowa w 2012 roku. Tymczasem w ostatnich dniach GDDKiA ogłosiła konsultacje społeczne dla projektu budowy i eksploatacji autostrady A1 na odcinku Stryków-Pyrzowice, co jest niezbędne do przygotowania dokumentacji środowiskowo- społecznej.

Autostrada A1, czyli europejska droga E75, jest częścią Trans-Europejskiego Korytarza Transportowego Północ-Południe łączącego Skandynawię z krajami leżącymi nad Morzem Śródziemnym. W Polsce autostrada A1 zwana bursztynową trasą pobiegnie od Gdańska do granicy z Czechami.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 87 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Tak się buduje drogi!

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~www 2009-09-01

to może czas żeby ten pomysł odświeżyc,,,tyllkonajpiewr musimy mieć juz siec tych autostrad, jak powatniecała a1 to można byłoby to wprowadzic

aaa 2009-08-04

O ssh, co ty piszesz. Winiety Pola miały dotyczyć także DK (proszę bardzo, jak chcesz jest w sieci dostępne sprawozdanie z prac) a nie tylko autostrad..... I miały być kolejnym podatkiem na drogi. A więc nie było nigdy oficjalnego pomysłu aby opłacać przejazd autostradą za pomocą winiet.

~ssh 2009-08-04

Przypominam tylko, że jak kilka lat temu chciano wprowadzić winiety to wszyscy pomstowali na czym świat stoi, tak więc pretensje to do współobywateli, tudzież dziennikarzy, transportowców czy kogo tam chcecie.

~joł 2009-08-03

winiety na polskie autostrady..to jest super pomysł dawajmy jako opis na gg moze to cos pomoże...Winiety na polskie autostrady!!!

~prezes 2009-08-03

Winiety na polskie Autostrady

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ile wspólnego ma hybryda z samochodem elektrycznym?
Ile wspólnego ma hybryda z samochodem elektrycznym?
Pojawienie się pierwszych hybryd spowodowało stopniowy powrót napędu elektrycznego, który jest przecież tak stary, jak motoryzacja.