mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Decyzja środowiskowa w sprawie Obwodnicy Augustowa wydana

Decyzja środowiskowa w sprawie Obwodnicy Augustowa wydana

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wydała decyzję środowiskową dotyczącą obwodnicy Augustowa. Obwodnica pobiegnie przez Raczki. Z planów GDDKiA wynika, że obwodnica Augustowa w wariancie przez miejscowość Raczki ma mieć 38,6 km. Inwestor planuje budowę dwóch nowych odcinków dróg i przebudowę istniejących a także budowę 5 węzłów drogowych, wiaduktów, mostów nad rzekami Kamienny Bród, Rospuda, Szczeberka, przejść dla zwierząt, dróg serwisowych.

Decyzja środowiskowa w sprawie Obwodnicy Augustowa wydana
Decyzja została sporządzona na podstawie wniosku oraz raportu firmy DHV, wykonanego na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku. Raport jako najmniej szkodliwy dla środowiska oraz najmniej konfliktowy społecznie wskazał przebieg obwodnicy przez miejscowość Raczki (tzw. wariant III A). Wydanie decyzji przez RDOŚ otwiera tym samym drogę do uzyskania przez inwestora zezwolenia na realizację inwestycji.

Ostateczny wniosek GDDKIA złożyła do RDOŚ w Białymstoku 23 października 2009r. Nastąpiło to w wyniku zmiany rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych, które zmieniło przebieg trasy Via Baltica, (której fragmentem jest obwodnica Augustowa) z wariantu III (przez Białystok) na III A (przez Łomżę). W związku z tym GDDKiA musiała złożyć do RDOŚ nowy wniosek w sprawie decyzji środowiskowej, który uwzględniał nową koncepcję przebiegu dróg ekspresowych w woj. podlaskim. Wcześniejszy wniosek drogowców dotyczył wariantu, w którym Via Baltica miała przebiegać przez Białystok - nowy wniosek drogowców musiał uwzględnić trasę przez Łomżę. (Warianty III i III A różnią się pod względem technicznym. Inna jest m.in. lokalizacja jednego z węzłów drogowych w pobliżu Raczek)). Zmiana wniosku spowodowała, że RDOŚ musiała część procedur powtórzyć (wniosek musiał być ponownie zaopiniowany przez Sanepidu i poddany konsultacjom społecznym).

Sprawa obwodnicy Augustowa, której fragment miał początkowo przebiegać przez cenną przyrodniczo Dolinę Rospudy, toczy się od wielu lat. Dla rozwiązania sporu wokół przebiegu trasy powołano okrągły stół, w skład którego weszli przedstawiciele rządu, samorządu, drogowcy, naukowcy, ekolodzy i przedstawiciele mieszkańców Augustowa. Podstawowym ustaleniem okrągłego stołu było przeprowadzenie oceny alternatywnych wariantów przebiegu trasy - omijających Dolinę Rospudy. Dlatego firma DHV oceniała trzy warianty przebiegu obwodnicy Augustowa pod kątem negatywnego oddziaływania na środowisko: przez Dolinę Rospudy z zastosowaniem różnych technik budowy (tunel lub estakada), przez Raczki i przez Chodorki. W związku z ogłoszeniem w marcu tego roku przez polski rząd, że obwodnica Augustowa będzie budowana w wariancie przez Raczki, a nie przez Dolinę Rospudy - skarga do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości została wycofana.

Podobne wiadomości:

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Polskie drogi 2017-08-24

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

Polskie drogi 2017-08-17

Komentuj:

~bla 2010-01-03

lol, wojtek, przecież Polska więcej kasy dostaje z Unii niż do niej wpłaca. Poszukaj sobie na stronie ministerstwa finansów albo chociaż w wikipedii (polecam angielską).

~dpl1000 2010-01-01

Chcesz powiedziec Wojtek ,ze te wszystkie inwestycje powstaja za polskie pieniadze?

~Wojtek 2009-12-31

Firma DHV zebrała niezłą kasę a za kilkanaście lat Polaczki i Litwince przez raczki ale już za nasza kasę. Moze by wreszcie policzyc ile nas kosztuje "członkowstwo w junii"?

Lulek 2009-12-30

Czyli Tiry jadące z Litwy na Słowację dalej będą jeździły przez środek Augustowa ! Gratulacje

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
FCA Poland podsumowuje produkcję aut w 2018 r.
FCA Poland podsumowuje produkcję aut w 2018 r.
W 2018 roku z tyskiej fabryki wyjechało niemal o 10 tys. więcej aut niż rok wcześniej. FCA Poland podsumowuje 2018 rok.