mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Droga Nr 4: Targowisko - Tarnów

Droga Nr 4: Targowisko - Tarnów

9 sierpnia 2005 r. GDDKiA O/Kraków podpisała kontrakt na modernizację krajowej "czwórki" na trasie Targowisko - Tarnów wraz z rozbudową odcinka Zgłobice - Tarnów oraz budową węzła w Tarnowie. Wartość kontraktu to: 75,6 mln euro brutto. Umowny czas realizacji inwestycji to 18 miesięcy.

Droga Nr 4: Targowisko - Tarnów

Wykonawcą prac budowlanych jest konsorcjum firm: Strabag Sp. z o.o. oraz Mota - Engil Engenharia e Construcao SA. Nadzór inwestorski sprawuje firma WS Atkins Consultants Ltd. Wykonaniem projektu zajęło się Krakowskie Biuro Projektów Dróg i Mostów "Transprojekt" Sp. z o.o. Całkowity koszt realizacji inwestycji - budowa, wykupy, dokumentacja, odszkodowania, nadzór, to ok. 340 mln zł brutto. Dodajmy, że projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności (dawniej ISPA).

Na odcinku jednojezdniowym jezdnia będzie miała szerokość 7 m (2 pasy po 3,5 m), obustronne pobocza utwardzone o szerokości 2 m oraz pobocza gruntowe o szerokości 0,75 m i 1,25 m. Na skrzyżowaniach pojawią się pasy dla lewoskrętów o szerokości 3,5 m, brukowane kolorową kostką. Na wzniesieniach zostaną dobudowane pasy do wyprzedzania o szerokości 3 m. Zarówno zakręty, jak i podjazdy zostaną złagodzone, co znacznie poprawi komfort i bezpieczeństwo jazdy. Chodniki dla pieszych zlokalizowane przy jezdni będą miały 2 m szerokości, a chodniki zlokalizowane poza rowem będą szerokie na 1,5 m. W niektórych miejscach zaplanowano budowę ciągów pieszo - rowerowych o szerokości 3 m.

Odcinek o długości prawie 4 km od mostu na Dunajcu w Zgłobicach do węzła "Krakowska" (początek obwodnicy Tarnowa) zostanie przebudowany do przekroju ulicznego. Jezdnia będzie miała 4 pasy ruchu (po 2 dla każdego kierunku) oraz pas dzielący o szerokości 2,6 m z barierą betonową; wzdłuż drogi powstaną obustronne chodniki, wyjazdy z posesji oraz stanie oświetlenie uliczne.

Skrzyżowanie dróg krajowych nr 4 i 73 w Tarnowie, charakteryzujące się dużą wypadkowością, zostanie przebudowane na bezkolizyjne. Powstanie tam dwupoziomowy węzeł "Lwowska" oraz dodatkowo 800 metrów drugiej jezdni.
 
Inwestycja obejmie budowę, modernizację lub całkowitą przebudowę 63 obiektów mostowych, w tym m. in.: całkowitą rozbiórkę i budowę nowego mostu sprężonego nad Uszwicą w Brzesku, przebudowę 255-metrowego mostu nad Dunajcem w Zgłobicach, budowę 3 murów oporowych celem zabezpieczenia osuwisk w Zgłobicach oraz budowę wiaduktu na węźle "Lwowska" w Tarnowie. 

W celu ochrony mieszkańców okolicznych domów przed hałasem, na trasie inwestycji zaplanowano budowę 9,5 km ekranów akustycznych pochłaniających i odbijających. Dodatkowo, w 444 budynkach mieszkalnych zagrożonych przekroczeniem norm hałasu, okna zostaną wymienione na dźwiękoszczelne.

Już teraz dobiegają końca prace na odcinku drogi krajowej nr 4 pomiędzy Krakowem a Targowiskiem. Koniec prac przewidziany został na 30 września br. Inwestycja o wartości 110 mln złotych, również współfinansowana z funduszu spójności, polega na dobudowie 1,5 km drugiej jezdni pomiędzy Krakowem a Wieliczką, wzmocnieniu nawierzchni, poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zabezpieczeniu ekologicznym.

Tematy w artykule: malopolskie droga nr 4

Podobne wiadomości:

Autostrada A4 - wymieniają nawierzchnię

Autostrada A4 - wymieniają nawierzchnię

Polskie drogi 2016-06-09

S52 i S16 - nowe drogi ekspresowe W Polsce

S52 i S16 - nowe drogi ekspresowe W Polsce

Polskie drogi 2016-05-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Mazda 3 – premiera
Nowa Mazda 3 – premiera
Na salonie samochodowym w Los Angeles Mazda zaprezentowała nową generację modelu 3. Auto zachwyca wylądem, a pod maską kryje rewolucyjny silnik Skyactiv-X.