1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Polskie drogi >
  4. Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Już niebawem katowicki oddział GDDKiA ogłosi ponowny przetarg na budowę drugiej jezdni drogi ekspresowej trasy S1 do lotniska Katowice. Pierwszy przetarg trwał dwa lata i został kilka dni temu unieważniony.

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka
W piątek unieważniono trwający ponad dwa lata przetarg w sprawie rozbudowy głównej trasy odcinka prowadzącej do lotniska Katowice od węzła dwujezdniowych dróg nr 1 i 86 w miejscowości Podwarpie do węzła Lotnisko (z drogą nr 913).

Pierwsza jezdnia o długości ok. 9,5 km jest budowana od listopada 2006 roku. Na tym odcinku ruch odbywa się w obu kierunkach. To jeden z czterech fragmentów drogi ekspresowej S1 przeznaczonych do realizacji w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na latach 2014-2023 z perspektywą do 2025 roku.

W postępowaniu wyłoniono wykonawcę, który zaproponował najkorzystniejszą ofertę, ale firma nie zdecydowała się na podpisanie umowy. Podobnie zrobili pozostali wykonawcy, którzy zgłosili się do przetargu. Przetarg na tę inwestycję ogłoszono w październiku 2015 roku. Postępowanie obejmowało drugą jezdnię odcinka S1, a także 6 obiektów mostowych i dostosowanie węzła Mierzęcice.

Wybór wykonawcy był prowadzony w trybie przetargu ograniczonego. W pierwszym etapie składano wnioski o dopuszczenie do udziału, natomiast w drugim etapie zaproszono 20 wykonawców, którzy musieli spełnić określone kryteria.

Podpisanie umowy przewidywano na grudzień 2016 roku, ale katowicki oddział GDDKiA wybrał najkorzystniejszą ofertę na początku lipca 2017 roku - za 76,8 mln zł złożyło ją konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construction. Pod koniec ubiegłego roku poinformowano, że wykonawca odstąpił od podpisania umowy. Uzasadnieniem był wzrost czynników cenotwórczych oraz mała dostępność podwykonawców.

W lipcu 2017 roku na drugim miejscu w przetargu znalazła się firma Skanska (86,1 mln zł), a na trzecim konsorcjum spółek z grupy Strabag (87,5 mln zł), a tuż za nimi Budimex (97,1 mln zł). Ostatnią firmą braną pod uwagę był PBDiM Mińsk Mazowiecki (104,4 mln zł). Pozostałe oferty zostały odrzucone lub wykluczone.

W poniedziałek przedstawiciel katowickiego GDDKiA poinformował o tym, że w najbliższych tygodniach zostanie ogłoszony kolejny przetarg na wybór wykonawcy.

Podobne wiadomości:

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Polskie drogi 2017-08-24

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!