mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Już niebawem katowicki oddział GDDKiA ogłosi ponowny przetarg na budowę drugiej jezdni drogi ekspresowej trasy S1 do lotniska Katowice. Pierwszy przetarg trwał dwa lata i został kilka dni temu unieważniony.

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka
W piątek unieważniono trwający ponad dwa lata przetarg w sprawie rozbudowy głównej trasy odcinka prowadzącej do lotniska Katowice od węzła dwujezdniowych dróg nr 1 i 86 w miejscowości Podwarpie do węzła Lotnisko (z drogą nr 913).

Pierwsza jezdnia o długości ok. 9,5 km jest budowana od listopada 2006 roku. Na tym odcinku ruch odbywa się w obu kierunkach. To jeden z czterech fragmentów drogi ekspresowej S1 przeznaczonych do realizacji w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na latach 2014-2023 z perspektywą do 2025 roku.

W postępowaniu wyłoniono wykonawcę, który zaproponował najkorzystniejszą ofertę, ale firma nie zdecydowała się na podpisanie umowy. Podobnie zrobili pozostali wykonawcy, którzy zgłosili się do przetargu. Przetarg na tę inwestycję ogłoszono w październiku 2015 roku. Postępowanie obejmowało drugą jezdnię odcinka S1, a także 6 obiektów mostowych i dostosowanie węzła Mierzęcice.

Wybór wykonawcy był prowadzony w trybie przetargu ograniczonego. W pierwszym etapie składano wnioski o dopuszczenie do udziału, natomiast w drugim etapie zaproszono 20 wykonawców, którzy musieli spełnić określone kryteria.

Podpisanie umowy przewidywano na grudzień 2016 roku, ale katowicki oddział GDDKiA wybrał najkorzystniejszą ofertę na początku lipca 2017 roku - za 76,8 mln zł złożyło ją konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construction. Pod koniec ubiegłego roku poinformowano, że wykonawca odstąpił od podpisania umowy. Uzasadnieniem był wzrost czynników cenotwórczych oraz mała dostępność podwykonawców.

W lipcu 2017 roku na drugim miejscu w przetargu znalazła się firma Skanska (86,1 mln zł), a na trzecim konsorcjum spółek z grupy Strabag (87,5 mln zł), a tuż za nimi Budimex (97,1 mln zł). Ostatnią firmą braną pod uwagę był PBDiM Mińsk Mazowiecki (104,4 mln zł). Pozostałe oferty zostały odrzucone lub wykluczone.

W poniedziałek przedstawiciel katowickiego GDDKiA poinformował o tym, że w najbliższych tygodniach zostanie ogłoszony kolejny przetarg na wybór wykonawcy.

Podobne wiadomości:

Via Baltica - wielu chętnych na budowę odcinka

Via Baltica - wielu chętnych na budowę...

Polskie drogi 2017-08-11

Saleen S1 - supersamochód z USA

auto motor i sport 2017-12-07

Amerykańska marka Saleen pokazała wreszcie swój nowy model. S1 to supersamochód z centralnie umieszczonym silnikiem.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
250 tys. zelektryfikowanych aut Volkswagena
250 tys. zelektryfikowanych aut Volkswagena
Volkswagen dostarczył do klientów na całym świecie już ponad ćwierć miliona zelektryfikowanych samochodów, wśród których są hybrydy i auta elektryczne.