Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka
2018-01-15
S.K.
Już niebawem katowicki oddział GDDKiA ogłosi ponowny przetarg na budowę drugiej jezdni drogi ekspresowej trasy S1 do lotniska Katowice. Pierwszy przetarg trwał dwa lata i został kilka dni temu unieważniony. ![]() W piątek unieważniono trwający ponad dwa lata przetarg w sprawie rozbudowy głównej trasy odcinka prowadzącej do lotniska Katowice od węzła dwujezdniowych dróg nr 1 i 86 w miejscowości Podwarpie do węzła Lotnisko (z drogą nr 913).
Pierwsza jezdnia o długości ok. 9,5 km jest budowana od listopada 2006 roku. Na tym odcinku ruch odbywa się w obu kierunkach. To jeden z czterech fragmentów drogi ekspresowej S1 przeznaczonych do realizacji w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na latach 2014-2023 z perspektywą do 2025 roku. W postępowaniu wyłoniono wykonawcę, który zaproponował najkorzystniejszą ofertę, ale firma nie zdecydowała się na podpisanie umowy. Podobnie zrobili pozostali wykonawcy, którzy zgłosili się do przetargu. Przetarg na tę inwestycję ogłoszono w październiku 2015 roku. Postępowanie obejmowało drugą jezdnię odcinka S1, a także 6 obiektów mostowych i dostosowanie węzła Mierzęcice. Wybór wykonawcy był prowadzony w trybie przetargu ograniczonego. W pierwszym etapie składano wnioski o dopuszczenie do udziału, natomiast w drugim etapie zaproszono 20 wykonawców, którzy musieli spełnić określone kryteria. Podpisanie umowy przewidywano na grudzień 2016 roku, ale katowicki oddział GDDKiA wybrał najkorzystniejszą ofertę na początku lipca 2017 roku - za 76,8 mln zł złożyło ją konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construction. Pod koniec ubiegłego roku poinformowano, że wykonawca odstąpił od podpisania umowy. Uzasadnieniem był wzrost czynników cenotwórczych oraz mała dostępność podwykonawców. W lipcu 2017 roku na drugim miejscu w przetargu znalazła się firma Skanska (86,1 mln zł), a na trzecim konsorcjum spółek z grupy Strabag (87,5 mln zł), a tuż za nimi Budimex (97,1 mln zł). Ostatnią firmą braną pod uwagę był PBDiM Mińsk Mazowiecki (104,4 mln zł). Pozostałe oferty zostały odrzucone lub wykluczone. W poniedziałek przedstawiciel katowickiego GDDKiA poinformował o tym, że w najbliższych tygodniach zostanie ogłoszony kolejny przetarg na wybór wykonawcy.
Tematy w artykule:
droga ekspresowa
droga ekspresowa S1
Podobne wiadomości:S7 z Warszawy do Grójca już w realizacjiPolskie drogi 2017-08-17 Oto jeden z najbardziej wyczekiwanych odcinków dróg w Polsce. Trasa ekspresowa S7 z Warszawy do Grójca uzupełni sieć w centralnej Polsce. Niebawem ruszy jego realizacja, a minister infrastruktury i budownictwa liczy na zakończenie budowy przed terminem. Droga S19 - ruszają pierwsze pracePolskie drogi 2017-12-01 GDDKiA poinformowała w środę o dużym zainteresowaniu biur projektowych odcinkiem Via Carpatia pomiędzy Lublinem a Lubartowem. Aż 11 firm stanęło jest zainteresowanych opracowaniem koncepcji programowej 24-kilometrowego fragmentu trasy S19. |
Komentuj:
Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!