mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Drogowcy mogą nie zdążyć rozliczyć dotacji z UE

Drogowcy mogą nie zdążyć rozliczyć dotacji z UE

Zaroiło się na placach budowy wokół planowanych dróg i autostrad. Ale ryzyko, że Polska nie zdąży z rozliczeniem się z unijnych funduszy wciąż jest duże.

Drogowcy mogą nie zdążyć rozliczyć dotacji z UE

W zeszłym miesiącu rozpoczęła się budowa odcinka A1 pomiędzy Sośnicą a Goryczkami, za kilka dni drogowcy pojawią się na A4 pomiędzy Zgorzelcem a Krzyżową. Trwają prace przy obwodnicy Grójca i przebudowie drogi ekspresowej 22 na odcinku od Elbląga do Grzechotek. Ten pośpiech ma swoje uzasadnienie. Wszystkie inwestycje realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad są współfinansowane ze środków unijnych. A to oznacza, że muszą zostać zakończone w określonym terminie, w przeciwnym razie europejskie dotacje mogą nam przejść koło nosa – pisze „Rzeczpospolita”. Do końca przyszłego roku Polska musi zakończyć część projektów z lat 2004 - 2006, w tym z programu "Transport". Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, które zarządza unijną pomocą, zakłada, że pieniądze na te projekty zostaną wydane do połowy 2008 roku. Środki, których nie da się na czas wykorzystać zgodnie planem, będą przesuwane tam, gdzie będzie można je spożytkować najszybciej.

Nie wystarczy budować drogi, konieczne jest jeszcze rozliczenie inwestycji. Aby otrzymać unijną pomoc, należy wysłać do Komisji Europejskiej wniosek o płatność, a wraz z nim raport końcowy zatwierdzony wcześniej przez Komisję. To zależy w dużej mierze od sprawności sytemu administracji.

„Wszystkie projekty realizowane w ramach tego programu zostały już rozpoczęte, część zakończymy jeszcze pod koniec tego roku, ostatnie cztery w pierwszej połowie przyszłego - zapewnia. Najbardziej nerwowo będzie w przypadku obwodnicy Grójca i odcinka drogi ekspresowej Elbląg - Grzechotki. Każda z tych inwestycji warta jest ok. 400 mln zł, a według harmonogramu zostaną zakończone do czerwca 2008 r. Na rozliczenie pomocy zostanie tylko sześć miesięcy” – poinformował Rzeczpospolitą Andrzej Maciejewski, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Znacznie więcej czasu zostało w przypadku projektów drogowych realizowanych z Funduszu Spójności. W tym przypadku Komisja stwierdziła, że inwestycje, które rozpoczęliśmy w ramach dotacji przyznanych na lata 2004 - 2006, Polska może zakończyć do końca 2010 roku. Z Funduszu Spójności budowane są największe polskie inwestycje drogowe, takie jak autostrady A1, A2 czy A4.

Przeczytaj także:

Kilometr coraz droższy (2007-03-21)

Czekamy na drogi warte miliardy (2007-03-09)

Przyroda kontra inwestycje drogowe (2007-03-01)

 

 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Toyota Corolla – znamy ceny
Nowa Toyota Corolla – znamy ceny
Nowa generacja Toyoty Corolli wchodzi do salonów. Znamy już ceny japońskiego kompaktu. Przy tej okazji Toyota obniża ceny obecnego modelu.