mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Drogowe „spinki” w Łódzkiem

Drogowe „spinki” w Łódzkiem

Przebudowa odcinków bramowych, czyli dróg wojewódzkich spinających dwa sąsiadujące województwa, jest priorytetowym zadaniem realizowanym przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi. Wyodrębniono w sumie 18 odcinków bramowych. Łącznie od 2008 roku, zmodernizowano już niemal 100 km takich dróg wjazdowych do regionu.

Drogowe „spinki” w Łódzkiem


Modernizacja bramowych  dróg wojewódzkich obejmowała w wielu przypadkach kompleksową rozbudowę poszczególnych odcinków dróg, część ograniczono do wymiany nawierzchni, oczywiście tam gdzie konstrukcja jezdni na to pozwalała i nie zachodziła konieczność prowadzenia rozbudowy. 

Obecnie prowadzone są prace na DW 492 od Ważnych Młynów do granicy z województwem śląskim. Wykonawcą prac o wartości ponad 12,6 mln zł jest firma DROG-BUD Lubojenka. Inwestycja zakończy się w  październiku 2013 r. Droga wojewódzka nr 492, to jeden z ostatnich odcinków bramowych, który pozostał do modernizacji na drogach wojewódzkich w Łódzkiem. W latach 2009-2010 został w ten sposób rozbudowany inny odcinek z Ważnych Młynów do granicy regionu (droga nr 483).  Wcześniej zmodernizowany został także odcinek DW 491 od Raciszyna do granicy z województwem śląskim.


Nowej nawierzchni doczekały się także drogi nr 573 i 583 wiodących na Mazowsze przez Żychlin. Od stycznia 2012 roku gotowy jest najdłuższy odcinek bramowy wiodący do województwa mazowieckiego. Kosztem 51 mln zł rozbudowano drogę wojewódzką nr 725 na odcinku Rawa Mazowiecka – granica województwa wraz z obwodnicą Białej Rawskiej.  W latach wcześniejszych roku rozbudowie poddano inny odcinek Rawa Mazowiecka – Kaleń. Dzięki inwestycjom w tym rejonie warunki podróżowania poprawiły się łącznie na około 20 km trasie.


W ubiegłym roku zakończyła się także rozbudowa DW 785 na odcinku Silniczka – Maluszyn wraz z budową mostu w Maluszynie na rzece Pilica (do granicy z woj. świętokrzyskim). Most wantowy w Maluszynie to największy obiekt wybudowany na odcinkach bramowych. Warto zaznaczyć, że most jest pierwszym obiektem podwieszonym w województwie łódzkim. Nowy przejazd nad Pilicą usprawnia komunikacje drogową nie tylko przez tą część regionu, ale również województwa świętokrzyskiego.


Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi przymierza się do kolejnych inwestycji. W najbliższym czasie realizowana będzie rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 473 z Uniejowa do granicy z woj. wielkopolskim. Odcinek ten ma strategiczne znaczenie bo łączy się autostradą A2. Rozprowadza ona ruch w głąb regionu łódzkiego i jest też wykorzystywana intensywnie jako szlak tranzytowy na Śląsk.

 

 Odcinki bramowe w ciągu dróg wojewódzkich w woj. łódzkim, ZDW Łódź

 

Pieniądze na modernizacje odcinków bramowych pochodzą  z budżetu województwa łódzkiego oraz środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego 2007-2013. Nie są to jednak specjalnie na ten cel wyodrębnione środki. W praktyce jednak każdego roku minimum jedna inwestycja realizowana jest w ramach odcinka bramowego.


Jednym z podstawowych założeń modernizacji odcinków bramowych jest poprawa dostępności komunikacyjnej regionu poprzez wzmocnienie i rozwój systemu powiązań drogowych zewnętrznych i wewnętrznych, w tym międzyregionalnych. Inwestycje te działają również mobilizująco na sąsiednie regiony aby szybciej podejmowały modernizację odcinków dróg wojewódzkich leżących na ich terenie, tam gdzie sytuacja tego wymaga.Podobne wiadomości:

S8 Łódź - Wieluń - działa pierwsza stacja benzynowa

S8 Łódź - Wieluń - działa pierwsza stacja...

Polskie drogi 2016-12-06

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Polskie drogi 2016-07-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Sprzęgło – jak z niego korzystać?
Sprzęgło – jak z niego korzystać?
Sprzęgło w samochodzie jest jednym z tych elementów, o których pamiętamy wtedy, kiedy trzeba wymienić zużytą tarczę. Podpowiadamy, jak dbać o ten element, by długo służył.