mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > EBI nie wycofa się z A1

EBI nie wycofa się z A1

"Realizacja autostrady A1 przebiega zgodnie z planem. W ramach pożyczki o łącznej kwocie 500 mln EUR finansującej projekt A1 wypłacono do tej pory 150 mln EUR i nie jest rozważane wycofanie się Banku z jego finansowania" - zapewnił Ivan Pilip wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

EBI nie wycofa się z A1

"W zakresie współpracy EBI ze stroną polską chciałbym podkreślić, że od wielu lat Polska była największym beneficjentem pożyczek EBI wśród nowych krajów członkowskich UE. Całkowite nowe finansowanie w 2005 r. wyniosło ponad 2 mld EUR, z czego większość była przeznaczona na projekty infrastrukturalne" - dodał wiceprezes EBI odnosząc się do artykułu Gazety Wyborczej, w którym czytamy, że EBI ostrzega Polskę o cofnięciu udzielonej pożyczki.

Obecnie Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest zaangażowany w dwa projekty pożyczkowe w zakresie inwestycji na autostradzie A1:

  • "Projekt Autostradowy A1 - AFI" - kredyt na kwotę 500 mln EUR udzielony koncesjonariuszowi - firmie GTC S.A., gdzie strona publiczna m.in. gwarantuje spłatę środków pożyczki. Pożyczka ta została uruchomiona w ubiegłym roku. Do tej pory koncesjonariusz otrzymał z niej ok. 155,5 mln EUR. Pożyczka finansuje budowę A1 na odc. Gdańsk-Nowe Marzy;
  • "Projekt Budowy Autostrad w Polsce - A" - kredyt na kwotę 300 mln EUR (łączna pożyczka na 500 mln EUR), który zostanie udzielony przez Bank Bankowi Gospodarstwa Krajowego (BGK) na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego (KFD). Pakiet dokumentów dot. kredytu został przedłożony pod obrady Rady Ministrów celem upoważnienia Ministra Transportu do podpisania umowy pożyczkowej. Uzyskanie stosownej akceptacji umożliwi niezwłoczne podpisanie umowy. Spodziewany termin to koniec października 2006 r. Projekt będzie finansował poprzez KFD inwestycje autostradowe na A1 (Maciejów-Sośnica-Gorzyczki), A4 (Zgorzelec-Krzyżowa), A6 (Klucz-Kijewo);
  • Dla pozostałych odcinków A1 nie została przesądzona szczegółowa struktura finansowania. EBI jest głównym bankiem finansującym rozwój sieci dróg krajowych w Polsce, oferującym bardzo atrakcyjne warunki spłaty. Dlatego jest rozważana możliwość finansowania przez EBI także innych odcinków A1.


Przeczytaj także:

Asfalt na A1 (2006-09-26)

A1 Sośnica - Bełk otwarcie ofert (2006-09-29)

Stracona dekada autostrady A1 (2006-06-09)

200 mln EUR pożyczki na drogi (2006-05-12)

 


Podobne wiadomości:

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy przetarg

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy...

Polskie drogi 2017-06-19

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

Komentuj:

~As 2006-10-18

Gites A1 powstanie do 2010 ! :D

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mazda 3 – ceny i wyposażenie
Mazda 3 – ceny i wyposażenie
Polski importer ujawnił cennik nowej generacji Mazdy 3. Bazowy model kosztuje 95 tys. złotych, ale jest bardzo bogato wyposażony.