mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Ekspresówką wzdłuż wybrzeża

Ekspresówką wzdłuż wybrzeża

Ogłoszono przetargi na trzy odcinki drogi ekspresowej S6 w województwie zachodniopomorskim od Goleniowa do Koszalina. Dzięki tej drodze skróci się dojazd do nadmorskich miejscowości, mocno utrudniony zwłaszcza w okresie wakacyjnym.

Ekspresówką wzdłuż wybrzeża
Ogłoszone przetargi na budowę drogi ekspresowej S6 w województwie zachodniopomorskim podzielono na trzy główe odcinki - od Goleniowa do początku obwodnicy Nowogardu, od końca obwodnicy Nowogardu do końca obwodnicy m. Płoty i od węzła Ustronie Morskie do początku obwodnicy Koszalina i Sianowa. Łączna długość odcinków to 63,4 km.

Obecnie droga krajowa nr 6 to główna arteria komunikacyjną Pomorza, łącząca dwa największe miasta północnej Polski - Szczecin i Gdańsk. Jednojezdniowa trasa ta jest szczególnie obciążona w okresie wakacyjnym. Powstanie nowej dwujezdniowej drogi ekspresowej S6 pozwoli na skrócenie czasu przejazdu o co najmniej 40 minut, poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego i zwiększy komfort podróżowania zarówno przez Pomorze, jak i poszczególne miejscowości takie jak np. Płoty, w których w wakacyjne weekendy tworzyły się kilkukilometrowe korki.

Odcinek drogi ekspresowej S6 pomiędzy Goleniowem a Koszalinem i Sianowem wraz z obwodnicą tych miast został podzielony łącznie na 7 odcinków realizacyjnych. Inwestycja ta o łącznej długości prawie 140 kilometrów znalazła się w przyjętej 5 sierpnia tego roku przez Radę Ministrów nowelizacji załącznika nr 5 do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. Do końca sierpnia planowane jest ogłoszenie przetargów na zaprojektowanie i budowę pozostałych 3 odcinków S6, budowę obwodnicy Koszalina i Sianowa, a także na inwestycje będące w znowelizowanym załączniku nr 6 – obwodnicę Wałcza w ciągu S10 oraz obwodnicę Szczecinka w ciągu S11. Ogłoszone przetargi powinny zostać rozstrzygnięte w pierwszej połowie przyszłego roku, a gotową drogą powinniśmy pojechać w roku 2018.

Ogłoszone postępowania to przetargi ograniczone, które składają się z dwóch etapów. W pierwszym etapie potencjalni oferenci będą składać wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. W drugim etapie wykonawcy spełniający warunki uczestnictwa w przetargu zostaną zaproszeni do składania ofert cenowych. Kryteriami wyboru ofert będzie cena w 90%, termin realizacji w 5% i gwarancja (od 5 do 10 lat) w 5%. Czas realizacji projektów w formule zaprojektuj i buduj będzie wynosił od 34 do 37 miesięcy (w tym 15 miesięcy na prace projektowe i uzyskanie decyzji ZRID). Z czasu realizacji prac budowlanych wyłączane będą okresy zimowe (od 15 grudnia do 15 marca).Nowa droga ekspresowa S6 będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Na trasie powstaną między innymi węzły drogowe, miejsca obsługi podróżnych oraz przejścia dla zwierząt. Droga S6 będzie omijała miejscowości, tym samym wyprowadzając poza obszary zabudowane ruch tranzytowy. Przebieg drogi ekspresowej będzie się różnił od obecnego przebiegu DK nr 6. Na wschód od miejscowości Płoty droga odejdzie od istniejącej DK nr 6 w kierunku północnym i będzie biegła do Kołobrzegu i dalej do Koszalina na południe od obecnego przebiegu DK nr 11 będąc wspólnym przebiegiem dwóch dróg krajowych. Następnie trasa przejdzie w obwodnicę Koszalina i Sianowa, która od północy ominie drugie pod względem wielkości miast w województwie zachodniopomorskim wyprowadzając z niego ruch tranzytowy. Za miejscowością Sianów droga ekspresowa włączy się w przebieg obecnej DK nr 6.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Mazda 6
Mazda 6
Cena podstawowa już od: 98 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A1 zostanie dokończona

Autostrada A1 zostanie dokończona

Aktualności 2018-12-21

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Komentuj:

~janles62 2014-08-19

nareszcie ktoś genialny wpadł na tak prosty pomysł żeby umieścić mapkę-dlaczego nie ma mapek wszędzie, kto zna wszystkie miejscowości w Polsce ?

~Jumper 2014-08-19

do: Krzych - mam nadzieję, że gazoport będzie od razu wpięty w polską sieć przesyłową i nie trzeba będzie ciężarówkami odbierać ze Świnoujścia gazu tylko popłynie sobie gazociągiem. No i ten brakujący odcinek S3 Goleniów-Ostromice na dobrą sprawę nie jest pierwszej potrzeby bo leci się tamtędy dość szybko, czego o połączeniu DK6 Goleniowa z Kołobrzegiem i Koszalinem powiedzieć nie sposób. Nie mój rejon ale trzymam kciuki. Każdy nowy przetarg cieszy. Pozdrawiam!

~wapniak1 2014-08-19

W PLANACH RZĄDU JEST OBJAZD PRZEZ STEPNICĘ

~góral 2014-08-19

tan odcinek S3 nie wpadł w plan budowy dróg na lata 20xx-20yy, nasi rządzący w te rejony wybrzeża nie jeżdżą

~Krzych 2014-08-19

Brawo! Pięknie. A ja się pytam, co z odcinkiem S3 na północ od Goleniowa, a w szczególności z planowanym jako dwujezdniowy odcinkiem od istniejącej obwodnicy Miękowa do istniejącej obwodnicy Troszyna, Parłówka i Ostromic? To przecież raptem niecałe 30 km. Odcinek ten ma dawno decyzję środowiskową, czemu zatem nie ma go w załączniku do Programu, czemu nie został objęty przetargiem? Czyżby nie był priorytetem? Tyle się mówi o gazoporcie w Świnoujściu - przecież to siłą rzeczy doprowadzi do zintensyfikowania ciężkiego ruchu. No i jeszcze aspekt turystyczbny - odcinek ten obsługuje dojazd z całej południowej i zachodniej Polski do zachodniego wybrzeża Bałtyku: Świnoujście, Międzyzdroje, Dziwnów, Pobierowo, Rewal, Niechorze, Pogorzelica...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Autostrada A1 zostanie dokończona
Autostrada A1 zostanie dokończona
Ostatni brakujący odcinek autostrady A1 zostanie dokończony. Ruszył przetarg na jego wykonanie.